Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zmiany w indeksach na GPW. Do WIG20 wraca Lotos

Zmiany w indeksach na GPW. Do WIG20 wraca Lotos

Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Po zakończeniu piątkowej sesji Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zmieniła skład głównych indeksów. Do grona WIG20 trafi Lotos, który zastąpi w tym prestiżowym gronie chemiczną firmę Synthos. Większe przetasowanie nastąpiło w gronie małych i średnich spółek.

W wyniku przeprowadzonej przez GPW rewizji indeksów do grona indeksu mWIG40, grupującego średnie firmy, trafi Synthos, który opuścił grono tzw. blue chipów. Awans ze sWIG80 zaliczy producent materiałów dla przemysłu meblarskiego - Grajewgo, deweloper - Robyg oraz producent felg samochodowych - Uniwheels.

Notowania akcji nowych członków indeksu mWIG40 w tym roku

Nowe spółki w indeksie mWIG40 zajmą miejsce czterech firm, z których jedna przejdzie do WIG20 (Lotos), a trzy trafią do indeksu małych spółek. Do grona sWIG80 dołączy Getin Noble Bank, producent wyrobów stalowych - Stalprodukt oraz Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Oprócz tego nowymi spółkami w indeksie sWIG80 będą: Capital Park, Graal, Oponeo.pl, Polimex-Mostostal, Skotan oraz Wielton. Z grona małych spółek wypadnie m.in. BOŚ Bank, Ginorossi, Henryk Kania czy Serinus Energy.

Zmiany indeksów obejmą również WIG30. Zgodnie z komunikatem GPW, udziały spółek Pekao, PKN Orlen, PKO BP i PZU w tym wskaźniku zostały ograniczone do 10 procent. Nowym członkiem WIG30 zostanie Bank Millennium, który zajmie miejsce Banku Handlowego.

"Ranking indeksów został sporządzony po sesji 19 lutego bieżącego roku. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu, zaś wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 18 lutego 2016 roku. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie" - czytamy w komunikacie GPW.

W wyniku przeprowadzonej rewizji indeksów, dokonano zmian dotyczących indeksu WIG-CEE, gdzie znajdziemy spółki z regionu Europy Środkowo-Wschodniej z wyłączeniem Polski, a także w WIG-Ukraina.

Do portfela indeksu WIG-CEE zostanie dodana spółka Kofola, a udziały spółek CEZ i MOL zostaną ograniczone do 25 procent. Z kolei w WIG-Ukraine udział spółki Kernel zostanie ograniczony do 40 procent, a sam skład wskaźnika pozostanie bez zmian.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie