Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wolf Theiss, Mergermarket: Wartość transakcji M&A wzrosła o 29% r/r w CEE/SEE

0
Podziel się:

Warszawa, 01.02.2021 (ISBnews) - Ponad 2/3 (69%) spośród 150 menedżerów wyższego szczebla, zarówno z firm korporacyjnych, jak i funduszy private equity (PE), opierając się na wcześniejszych doświadczeniach, prawdopodobnie zainwestuje w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (CEE/SEE) w 2021 roku, zaś 65% jest skłonnych zainwestować ponownie ze względu na zadowolenie z ostatniej transakcji, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Wolf Theiss i Mergermarket. W 2020 r. wartość fuzji i przejęć w regionie CEE/SEE wzrosła o 29% r/r do 28,5 mld euro.

Wolf Theiss, Mergermarket: Wartość transakcji M&A wzrosła o 29% r/r w CEE/SEE
bEDitEJh

Nieco ponad połowa (52%) respondentów stwierdziła, że wywołany pandemią kryzys zwiększy ich apetyt na transakcje w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

"Prognozy te następują po roku, w którym wartość fuzji i przejęć w regionie CEE/SEE wzrosła o 29% w porównaniu z 2019 r., osiągając 28,5 mld euro, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do 7-proc. spadku globalnej wartości transakcji w tym samym okresie. Jednak spadek wolumenu transakcji o 22% r/r, do 406 transakcji, oznacza, że rynek CEE/SEE nie wyszedł z ubiegłego roku całkowicie bez szwanku" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Jak wskazano, jeśli chodzi o spojrzenie na rynek M&A w odniesieniu do aktualnej sytuacji związanej z COVID-19, respondenci z funduszy private equity byli bardziej optymistyczni co do przyszłych transakcji niż respondenci z sektora korporacyjnego.

bEDitEJj

"Podczas gdy 43% nabywców z tego sektora stwierdziło, że ma mniejszy apetyt na transakcje, tylko 16% przedstawicieli funduszy private equity zgodziło się z tym stwierdzeniem. Jednocześnie tylko 10% respondentów z sektora korporacyjnego stwierdziło, że jest chętnych do przeprowadzania znacznie większej liczby transakcji, w porównaniu do 26% respondentów z PE, którzy odpowiedzieli tak samo" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślił partner w wiedeńskim biurze Wolf Theiss Horst Ebhardt, silna pozycja funduszy PE wynika częściowo z ich nastawienia do podejmowania ryzyka w kontekście udziału w cyklu wzrostowym gospodarki.

"Jako kategoria aktywów, fundusze PE zgromadziły również znaczną gotówkę, którą muszą rozdysponować, a obecnie dostępnych jest ku temu wiele różnych strategii. Fundusze PE oferują szeroką gamę instrumentów finansowych, w zależności od sektora lub poziomu przewidywanej kontroli korporacyjnej. Dla przykładu, coraz częściej obserwujemy, że znaczące fundusze PE zajmują mniejszościowe pozycje w szybko rozwijających się firmach" - powiedział Ebhardt.

Z raportu wynika, że Polska utrzymała swoją pozycję jako transakcyjny rynek numer jeden w regionie, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się branże technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) oraz nieruchomości i budownictwa.

bEDitEJp

"Wartość transakcji wyniosła 11 mld euro, co stanowi prawie 40% rynku CEE" - czytamy dalej.

Jak zaznaczono, liczby te uwzględniają drugą co do wielkości transakcję roku w regionie - przejęcie Play Communications, największej polskiej sieci komórkowej, z 15 mln abonentów, przez francuską grupę telekomunikacyjną Iliad za 3,7 mld euro.

W całym regionie CEE w sektorze TMT zawarto transakcje o wartości 8,3 mld euro, co stanowi 29% udziału w rynku M&A. Podczas gdy w 2020 r. główną rolę w globalnych fuzjach i przejęciach odgrywała technologia, w regionie CEE prym wiodła telekomunikacja.

"W Polsce trwa konsolidacja większych grup telekomunikacyjnych. Obecnie wyraźnie zaznacza się też trend podobny do tego, który można zaobserwować na wielu innych rynkach w Europie, gdzie operatorzy telekomunikacyjni sprzedają swoją infrastrukturę jako oddzielne aktywa - maszty telekomunikacyjne (towerco units), wspierane przez inwestorów infrastrukturalnych" - powiedział partner w warszawskim biurze Wolf Theiss Jacek Michalski.

bEDitEJq

W odniesieniu do całego rynku M&A w regionie CEE, kwestie środowiskowe, społeczne i zarządzania (environmental, social and governance - ESG) zostały podkreślone jako coraz bardziej istotny element. Prawie dwie trzecie (63%) respondentów stwierdziło, że kontrola transakcji pod kątem ESG wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat, a 37% uważa, że wzrost ten będzie znaczący.

Na potrzeby badania przeprowadzonego przez Wolf Theiss we współpracy z Mergermarket M&A Spotlight: CEE, zapytano 150 menedżerów wyższego szczebla, zarówno z firm korporacyjnych, jak i funduszy private equity (PE), o ich doświadczenia w obszarze transakcji M&A w regionie CEE/SEE oraz o ich oczekiwania na przyszłość.

bEDitEJK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)