Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,2 pkt m/m do 5,3 pkt we wrześniu

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,2 pkt m/m do 5,3 pkt we wrześniu 2020 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,5 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,2 pkt m/m do 5,3 pkt we wrześniu

"Wrześniowy pomiar Monitora Bankowego przyniósł nieznaczne wzmocnienie głównego wskaźnika badania, który osiągnął poziom 5,3 pkt. Poziom ten jest znacząco niższy od ponad 20 punktowej średniej osiąganej przed okresem pandemii. W najnowszym pomiarze koniunktury spadki zanotowały wskaźniki odnoszące się do kredytów konsumpcyjnych, z drugiej strony wzrost indeksów charakteryzowały produkty kredytowe skierowane do przedsiębiorstw. Pozytywnie należy odnieść się do makroekonomicznych prognoz sześciomiesięcznych. Wśród nich poziom prognoz bankowców dotyczących sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gospodarki kraju zanotowały blisko 10-punktowe zwyżki. W czołówce zagrożeń dla polskiego systemu bankowego bankowcy wskazali niestabilną sytuację ekonomiczną i polityczną na świecie, wpływ polityki na funkcjonowanie banków, obniżenie stóp procentowych i zmienność prawa" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen wzrósł o 1,3 pkt m/m do 5,3 pkt, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 1,1 pkt do 5,3 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 16 pkt i we wrześniu wynosi minus 1 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 7 pkt, a r/r spadło o 23 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 9 pkt, a r/r jest niższe o 14 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 4 pkt i wynosi 35 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt i wynosi obecnie 9 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 8 pkt, a r/r wzrost o 4 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 6 pkt, a r/r jest niższe o 30 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt i wynosi minus 1 pkt.

"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 7 pkt i wynosi 5 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 13 pkt, a r/r jest niższy o 19 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 10 pkt, a r/r jest niższy o 18 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 7 pkt i wynosi obecnie 20 pkt" - czytamy dalej.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 4 pkt i wynosi plus 2 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 1 pkt, a r/r spadł o 2 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 9 pkt, a r/r jest niższy o 22 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 2 pkt i wynosi obecnie minus 6 pkt, podano także.

We wrześniu odnotowano m/m wzrost prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków. Największa poprawę odnotowano dla rynku kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw, wskazano w raporcie.

"We wrześniu odnotowano dalszą poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Jednak nadal wszystkie odczyty pozostają w warstwie wartości ujemnych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 25 pkt, m/m jest wyższa o 11 pkt, a r/r jest niższa o 11 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 26 pkt, m/m jest wyższa o 8 pkt., a r/r spadła o 50 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 27 pkt, m/m jest wyższa o 11 pkt, a r/r jest niższa o 19 pkt" - napisano w materiale.

Sondaż został przeprowadzony 7-24 września br. W badaniu wzięło udział 100 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)