Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 47,8 pkt we wrześniu

1
Podziel się:

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 47,8 pkt we wrześniu 2019 r. z 48,8 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 47,8 pkt we wrześniu

Konsensus rynkowy wynosił 47,9 pkt.

"We wrześniu PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50,0 jedenasty miesiąc z rzędu, sygnalizując, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie się pogorszyły. Ponadto wskaźnik spadł z sierpniowego poziomu 48,8 do 47,8, rejestrując tylko nieco większą wartość niż w lipcu (47,4), kiedy odnotował najsłabszy wynik od ponad 6 lat" - czytamy w komunikacie.

Z pięciu subindeksów składających się na główny wskaźnik, nowe zamówienia stanowiły główne źródło wrześniowego spadku, podkreślił Markit.

"Poziom nowych zleceń otrzymanych przez polskich producentów spadł jedenasty miesiąc z rzędu. Tempo spadku zarejestrowało taką samą wartość jak w grudniu 2018, kiedy było najszybsze od ponad dziesięciu lat. Najnowsze wyniki badań wykazały znaczne obniżenie poziomu nowych kontraktów z Polski i z zagranicy. Spadek zamówień eksportowych wiązał się głównie z osłabieniem popytu z rynków Europy Zachodniej, w tym z Niemiec i Francji" - czytamy dalej.

Jak wskazano, produkcja również spadła jedenasty raz z rzędu. Tempo spadku, choć najszybsze od trzech miesięcy, było słabsze niż tempo w jakim obniżyła się ilość nowych zamówień.

"W związku z wolniejszym napływem zleceń producenci skupili się na redukcji zaległości produkcyjnych, których poziom gwałtownie spadł (tempo spadku zarejestrowało jeden z najwyższych wyników na przestrzeni ostatnich sześciu lat). Mimo że produkcja znacznie zmalała, poziom zapasów wyrobów gotowych wzrósł siódmy raz od początku tego roku" - napisano w materiale.

We wrześniu optymizm biznesowy polskich przedsiębiorców z sektora wytwórczego był najsłabszy od 2012 roku, czyli od początku istnienia Wskaźnika Przyszłej Produkcji, podkreślił też Markit.

"Tylko jedna na trzy badane firmy spodziewa się wzrostu produkcji w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Słabe nastroje odzwierciedlały gorsze prognozy odnośnie europejskiego popytu oraz niepokoje związane ze spodziewaną konkurencję z Azji" - czytamy w komunikacie.

Aktywność zakupowa polskich producentów spadła w najszybszym tempie od kwietnia 2013. Tymczasem poziom zapasów środków produkcji obniżył się trzeci miesiąc z rzędu, wyznaczając najdłuższą sekwencję spadkową od 2016 r., podano także.

Zatrudnienie również spadło, aczkolwiek nieznacznie.

"We wrześniu koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od czterech miesięcy, a ceny wyrobów gotowych nie uległy zmianie od sierpnia. Wyniki te zasugerowały wzmocnienie presji na marże producentów oraz coraz silniejszą konkurencję na rynku zbytu" - napisano też w materiale.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Smutne
5 lata temu
PMI ? Przecież świadomość istnienia tego wskaźnika nie mówiąc już o jego znaczeniu dla gospodarki wykracza daleeeeeko poza pojmowanie przeciętnego wyborcy. I nie mówię tego złośliwie - po prostu tak jest bo edukacja w zakresie PODSTAW ekonomii i gospodarki od dawna jest zaniedbana. Natomiast absolutnie NIC się nie robi, aby to poprawić. Powód ? Prosty: niewyedukowanym społeczeństwem łatwiej rządzić, bo nie mając WIEDZY przyjmuje wszystko NA WIARĘ. A PiSowi szczególnie na tym zależy, bo może wciskać ciemnotę o wspaniale rozwijającej się gospodarce, setkach miliardów odzyskanych z VAT, pieniądzach na WSZYSTKO i tym podobne bzdury. A tzw. suweren jeśli nie ma odpowiedniej wiedzy, to i nie ma pytań bo po prostu nie wie o co pytać, a w ślad za tym nie ma i wątpliwości. Zawsze WIARA zastępowała NIEWIEDZĘ.