Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zarząd Orlenu chce wypłacić mniejszą dywidendę. Nie 3 zł, a 1 zł na akcję

4
Podziel się

Zamiast 3 zł na akcję PKN Orlen miałby wypłacić akcjonariuszom 1 zł na akcję. Spółka zatrzyma 855 mln zł więcej, niż wcześniej planowano. Zarząd spółki zmianę rekomendacji co do podziału zysku za 2019 rok tłumaczy sytuacją gospodarczą oraz inwestycjami.

Zarząd PKN Orlen zmienił rekomendację co do wypłaty dywidendy.
Zarząd PKN Orlen zmienił rekomendację co do wypłaty dywidendy.
bDJtMtrF

Zarząd PKN Orlen poinformował we wtorek, że zarekomenduje walnemu zgromadzeniu, aby na wypłatę dywidendy przeznaczyć 427,7 mln zł, o oznacza 1 zł na akcję. Zgodnie z decyzją zarządu z 18 marca, spółka miała przeznaczyć na ten cel 1,28 mld zł, co oznaczało 3 zł na akcję.

Z zysku za 2019 rok, który wyniósł 4,81 mld zł, zarząd chce przeznaczyć 4,38 mld zł na kapitał zapasowy spółki. To o 855 mln zł więcej niż wcześniej planowano.

Bez zmian pozostają natomiast dzień dywidendy (14 lipca 2020 roku) oraz dzień wypłaty dywidendy (28 lipca). Rekomendacja zarządu zostanie przedstawiona walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, które podejmie ostateczną decyzję.

bDJtMtrH

W 2019 roku PKN Orlen wypłacił dywidendę wysokości 3,5 zł na akcję, a w 2018 i 2017 roku było to 3 zł na akcję.

Na decyzję zarządu o zatrzymaniu większej część zysku za 2019 rok wpłynęła "bieżąca oraz prognozowana sytuacja makroekonomiczna, szczególnie na rynku finansowym jak i w sektorze paliwowo-energetycznym, oraz planowane wydatki inwestycyjne Grupy Kapitałowej ORLEN”.

Pandemia koronawirusa spowodowała spadek popytu na ropę naftową, a co za tym idzie, również spadek ceny surowca. Dla PKN Orlen oznacza to jednak również gorsze wyniki. We wtorek spółka poinformowała, że zakłada ujęcie odpisów aktualizujących wartość swoich aktywów trwałych i wartość zapasów do aktualnych cen. Szacuje ich spadek na około 2,5 mld zł. Kwota ta obniży wyniki za pierwszy kwartał. Na środę zaplanowana jest publikacja raportu finansowego PKN.

bDJtMtrN

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDJtMtsi
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
poll
10 miesięcy temu
I to jest ewidentne okradanie udziałowców, nikt nie ma żadnej wątpliwości,że kasa z Orlenu przecieka do PiS-u i na ich pomysły. A kto tak naprawdę płaci opłatę paliwową i gdzie ona ląduje. Przypomnę, to miało być 10 gr od każdego litra sprzedanego paliwa bez względu na jego cenę rynkową.
Anka
10 miesięcy temu
tak to jest gdy na czele ppotężnej firmy stawia sie burmistrza z Pcimia , miernego ale jakże wiernego
Pionier
10 miesięcy temu
Najwieksze oszczędności ORLEN generuje na podwyżkach w spółkach zaleznych.Mamy maj a podwyzki w np.ANWILU jeszcze niedogadane.Zreszta nie pierwszy raz "roczną " podwyżkę dostaniemy od polowy roku.
bDJtMtsj
nik
10 miesięcy temu
Bardzo dobrze . Dlaczego mamy płacić haracz zagranicznym inwestorom ?