TSUE uznał, że Włochy przez ponad 20 lat nie wdrożyły dyrektywy UE dotyczącej oczyszczania ścieków z 1991 r. (licząc od przewidywanego w przepisach terminu transpozycji) i przez prawie 11 lat nie dostosowały się do wydanego w 2014 r. wyroku nakazującego im wdrożenie regulacji.
Przepisy mają na celu ochronę ludzkiego zdrowia i środowiska przez wprowadzenie wymogu zbierania i oczyszczenia ścieków komunalnych przed odprowadzeniem do środowiska. Jeszcze w 2014 r. TSUE stwierdził, że Włochy nie wdrożyły przepisów w 41 aglomeracjach i nakazał im usunięcie naruszenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziesięć lat później Komisja Europejska ustaliła, że przepisy nadal nie zostały w pełni wprowadzone w pięciu włoskich gminach - Castellammare del Golfo I, Cinisi, Terrasini, Trappeto (Sycylia), Courmayeur (Dolina Aosty) – i wniosła do TSUE nową skargę zarzucając Rzymowi uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego i domagając się grzywny.
W czwartkowym orzeczeniu TSUE zgodził się z KE i uznał, że chociaż w międzyczasie Włochy wdrożyły regulacje w jednej z gmin to nadal nie są one przestrzegane w czterech.
Podkreślił, że "brak oczyszczania ścieków komunalnych stanowi szkodę dla środowiska i należy go uznać za szczególnie poważny" i nałożył na Włochy karę w wysokości 10 mln euro oraz karę okresową w wysokości ponad 13,6 mln euro za każde pół roku zwłoki we wprowadzaniu przepisów. Kara ta będzie liczona od czwartku, czyli dnia wydania orzeczenia do momentu pełnego wykonania wyroku.
Trybunał ocenił też, że niewykonanie przez niemal 11 lat wyroku TSUE stanowi niezwykle długi okres i nie da się go wytłumaczyć koniecznością przeprowadzenia prac w infrastrukturze.