Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

35 mln zł za kilometr polskiej autostrady. Jest nowy raport

15
Podziel się:

Koszt budowy 1 kilometra autostrady w Polsce to 35 mln zł netto, wynika z obliczeń firmy Multiconsult Polska na przykładzie autostrady A1. Firma opublikowała właśnie raport pod tytułem "Autostrady do granic".

Koszt budowy kilometra autostrady w Polsce to 35 mln zł
Koszt budowy kilometra autostrady w Polsce to 35 mln zł (PAP)
bEIDBWth

"Według autorskich obliczeń firmy Multiconsult Polska, koszt budowy 1 km autostrady to 35 mln zł (na przykładzie A1 odcinek C). Należy jednak brać pod uwagę, że nakłady finansowe różnią się w przypadku poszczególnych odcinków jednej trasy" - czytamy w raporcie.

Autorzy podkreślają, że dobrym przykładem jest porównanie odcinków autostrady A1 na Śląsku z jej fragmentami w okolicach Częstochowy i Łodzi.

"Odcinki autostrady A1 na Śląsku w terenie mocno zurbanizowanym, górzystym i czasami ze szkodami górniczymi wymagały dużych nakładów finansowych. Koszt wybudowania 1 km fragmentów A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie, Piekary Śląskie - Maciejów i Maciejów - Sośnica wynosił odpowiednio 99,9 mln, 51,0 mln i 135,7 mln zł netto" - wyliczają twórcy raportu.

bEIDBWtj
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Natomiast odcinki autostrady A1 w woj. łódzkim i w okolicy Częstochowy w terenie stosunkowo płaskim, niezurbanizowanym kosztowały w przeliczeniu na 1 km: węzeł Kamieńsk - węzeł Radomsko - 27,9 mln zł netto, węzeł Radomsko - granica województw łódzkiego i śląskiego - 39,2 mln zł netto, Tuszyn - węzeł Piotrków Południe - 24,6 mln zł netto.

"Warto również wspomnieć o drodze S69 (Obwodnica Bielska-Białej). Około 60 proc. kosztu budowy tego fragmentu przypadło na obiekty inżynierskie konieczne ze względu na górzyste ukształtowanie terenu. Koszt budowy 1 km tej trasy wyniósł 85,7 mln zł netto" - czytamy.

bEIDBWtp

Co wpływa na koszt budowy autostrady? Przede wszystkim roboty ziemne (wykopy i nasypy), które stanowią nawet 30-40 proc. kosztów. Podobny rząd wielkości to obiekty inżynierskie, takie jak mosty, estakady, wiadukty czy tunele.

Znacznie mniej kosztowne są kładki dla zwierząt, konstrukcje nawierzchni oraz systemy odwodnienia. Stosunkowo najtańsze są elementy zarządzania ruchem, czyli ekrany z komunikatami i monitoring.

bEIDBWtq

Multiconsult Polska to multidyscyplinarna firma świadcząca usługi projektowe, nadzorowe oraz doradcze w zakresie projektów technicznych i ochrony środowiska, działająca w następujących branżach: transport i infrastruktura, budownictwo oraz przemysł, w tym sektor ropy naftowej i gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIDBWtK
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(15)
miro
2 lata temu
Jak to?! To PO budowało taniej????
Marian.M
2 lata temu
Odcinek Pyrzowice- Piekary Śląskie to jest pralka a nie autostrada Komisja Odbiorowa powinna za to siedzieć a wykonawca powinien oddac pieniadze !!
Dom
2 lata temu
A jaki jest koszt 1 km trasy łagiewnickiej w Krakowie ?
bEIDBWtL
jasiek
2 lata temu
Jak można wyliczyć koszt budowy autostrady w netto to ja naprawdę nie pojmuje. Czy to nowe matematyczne określenie? Pomóżcie bo stary jestem.
złodzieje
2 lata temu
TE BUDOWANE DROGI W POLSCE jak widać po kosztach są wyścielone złotem ?