Notowania

wiadomości
30.06.2019 12:40

500+ może trafić do ciebie szybciej niż myślisz. Minister wskazuje najszybsza ścieżkę

Już od poniedziałku rządowy okręt flagowy "Rodzina 500 plus" wypływa na szersze wody. Świadczenie będzie przysługiwało już na każde dziecko do 18. roku życia. Również 1 lipca wystartuje machina akceptowania wniosków. Jak najszybciej to załatwić?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"500 plus" już na pierwsze dziecko kosztować ma 40 mld zł rocznie. (Fot: Lukasz Piecyk/REPORTER)

- Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób składało wnioski o świadczenie 500+ drogą elektroniczną, bo im szybciej będzie złożony wniosek, tym szybsza wypłata świadczenia - mówi, cytowany przez PAP, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Polityk podkreśla również, że samorządy, które przecież realizują ten program, są do tego zadania dobrze przygotowane. Szwed zaznaczył również, że to strona rządowa zapewnia "całą oprawę systemów informatycznych".

Obejrzyj: Szef PPL o porcie lotniczym w Modlinie

Kiedy najwcześniej będzie można otrzymać pieniądze z poszerzonej puli programu? Niestety wstępne szacunki wskazują na październik, ale jak przypomniał Szwed, to ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż czas złożenia wniosku. Wszystko dlatego, że dla wnioskujący między lipcem a wrześniem, świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem do lipca właśnie

Z kolei ci którzy złożą papiery po 30 września na wyrównanie nie będą mogli liczyć. Co równie ważne, dla wnioskujący od lipca wypłaty są zagwarantowane do końca maja 2021 r.

- Ten pierwszy okres zasiłkowy jest długi, bo on będzie liczył w sumie 23 miesiące, czyli jeżeli ktoś złożył wniosek od lipca, to do końca maja 2021 roku ma zagwarantowaną wypłatę świadczenia" - przypomniał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej cytowany przez PAP.

Zaznaczył również, że nowy wniosek został znacząco uproszczony, dlatego spodziewa się sprawnego przebiegu całej operacji. Przypomnijmy, według danych CIR od początku, czyi kwietnia 2016 r., 500+ kosztowało budżet już ok. 70 mld zł. To dane z marca tego roku.

Ile będzie kosztował 500+ po nowemu? Jak już pisaliśmy, rząd szacuje, że roczny koszt programu Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego wyniesie ok. 40 mld zł rocznie. Suma ta zawiera koszty związane z obsługa systemu.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od 1 lipca 2019 roku online przez portal Emp@tia, kanały bankowości elektronicznej lub przez portal PUE ZUS , a od 1 sierpnia 2019 roku drogą tradycyjną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, 500+, świadczenia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-06-2019

fredTotalni zabraliby 500+ a w zamian program imigrant+

30-06-2019

TassNie jestem zwolennikiem takich programów.Jestem za to zwolennikiem wspierania polityki prorodzinnej.Powinno być odliczenie każdego dziecka od dochodu … Czytaj całość

30-06-2019

zgroza !!Fakt, nikt nie rezygnuje z pracy dla 500 zł, ale już 1500- 2000 mogą być jak najbardziej realną przyczyną, że bardziej opłaci się nie pracować. Można … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)