Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

5G w Gdyni. Podpisano porozumienie

18
Podziel się:

Władze Gdyni podpisały z siecią Play memorandum w sprawie wdrożenia technologii 5G. Gdynia będzie pierwszym miastem, w którym sieć najnowszej generacji zostanie wprowadzona na szeroką skalę.

Gdynia podpisuje porozumienie w sprawie 5G.
Gdynia podpisuje porozumienie w sprawie 5G. (Shutterstock.com)
bEDqdpTV

Pod memorandum podpisali się: prezes Play Jean Marc Harion oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

"Gdynia jest pierwszym polskim miastem, w którym na tak szeroką skalę wprowadzono sieć najnowszej generacji. Jest to możliwe dzięki konsekwentnemu wdrażaniu przez Play rozwiązań technologicznych wykorzystujących istniejące zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz w modelu współdzielenia częstotliwości. To także ważny moment dla całej branży telekomunikacyjnej w Polsce, gdyż jeszcze nigdy sieć 5G nie została udostępniona w tak dużym zasięgu" - poinformowało PAP biuro prasowe Play.

"To bezprecedensowe partnerstwo z Play pozwoli naszym mieszkańcom na pełne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez sieć 5G. Dzięki szerokiemu zakresowi naszej współpracy, technologia ta będzie dostępna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także dla użytkowników indywidualnych, instytucji szkolnictwa wyższego i osób starszych w celu promowania integracji cyfrowej" - powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

bEDqdpTX
Zobacz także: Oglądaj też: Prezes UKE tłumaczy stawki za roaming w UE. "Wiele zależy od strategii marketingowej operatorów"

Uruchomienie sieci 5G w aglomeracji trójmiejskiej jest możliwe dzięki istniejącej sieci Play 5G Ready, która została zaktualizowana o odpowiednie oprogramowanie.

To jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w skali światowej, pozwalające na tak szerokie zastosowanie technologii najnowszej generacji, jeszcze przed dystrybucją tzw. częstotliwości C-band.

bEDqdpUd

Na początku stycznia Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat, poinformował, że rozpoczyna budowę pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD.

Według zapowiedzi, w I kwartale tego roku klienci z co najmniej 7 miast w całej Polsce będą mogli korzystać z nowej technologii.

Sieć 5G to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie działających sieci czwartej generacji.

Wdrażanie technologii ma przyspieszyć rozwijanie m.in. koncepcji inteligentnych miast, telemedycyny czy autonomicznego transportu.

bEDqdpUe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDqdpUy
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(18)
Jon
2 lata temu
To może teraz już pójdzie z górki. Oby w kolejne miasta szybko dołączyły.
gold
2 lata temu
Już w wielu krajach 5G normalnie hula, u nas dopiero początek, ale z każdym miesiącem powinno to lepiej wyglądać.
truo
2 lata temu
Żeby utrzymali tempo to już niedługo będziemy się cieszyć siecią 5G w całej Polsce.
bEDqdpUz
maksio
2 lata temu
Oficjalnie sieć jest bezpieczna, komentarze hejterów tego nie zmienią i na szczęście technologia 5G już zaczyna pojawiać się w naszym kraju.
gdynia
2 lata temu
Prezydent Szurek nie będzie już kandydował. Prawo nie dopuszcza. Więc zabezpiecza swoją przyszłość inaczej. A w nosie ma mieszkańców.