Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

7 sposobów na przetrwanie upału w samochodzie bez klimatyzacji

8
Podziel się:

Temperatura powyżej 30 stopni szybko sprawi, że we wnętrzu samochodu pozostawionego na słońcu będziemy się czuć jak w piekarniku. Gorzej, jeżeli nasze auto nie ma klimatyzacji, wtedy musimy jeszcze odczekać kilka minut, zanim w ogóle do niego wsiądziemy. Istnieje jednak kilka sposobów, by zmniejszyć temperaturę wewnątrz pojazdu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

7 sposobów na przetrwanie upału w samochodzie bez klimatyzacji
Samochód bez klimatyzacji to zmora kierowców w okresie wysokich temperatur (Adobe Stock, kolotype)

Nadchodzi niezwykle gorące lato. W piątek 1 lipca temperatury w Polsce w większości miejsc przekroczyły 30 stopni. Przy takiej pogodzie pracodawcy mają dodatkowe obowiązki względem pracowników, ale to nie oznacza, że oni sami nie mogą zadbać o swoje zdrowie, choćby przez regularne nawadnianie organizmu.

Uciążliwym problemem dla tych dojeżdżających do pracy własnym autem jednak przede wszystkim staje się kwestia jego parkowania. Nie każda firma oferuje miejsca parkingowe (o garażu nie wspominając), więc finalnie często samochód musimy zostawić na słońcu. Dlatego też podpowiadamy, jak obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdu, szczególnie jeżeli nie posiada on klimatyzacji.

1. Parkuj tyłem do słońca

O tym, że najlepiej byłoby parkować w cieniu, wiedzą wszyscy kierowcy, którzy choć raz pozostawili samochód nawet na kilkanaście minut na słońcu. Temperatura wewnątrz szybko przekracza tę na zewnątrz i przed jazdą trzeba chwilę "odczekać" do ustabilizowania się sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "10 takich pracodawców jak ty czeka w mojej skrzynce mailowej". Młodzi zaskakują na rekrutacji

Nie zawsze jednak jest możliwość zatrzymania się pod drzewami czy wysokimi budynkami. W takiej sytuacji warto tak zaparkować auto, by słońce świeciło na jego tyły - podpowiada portal auto-swiat.pl.

Szczególnie opłaci się to, jeżeli musimy skorzystać z samochodu rano. Po nocy pojazd będzie schłodzony, a wstające słońce - ogrzewające głównie jego bagażnik i dach - nie będzie w stanie go nagrzać w stopniu, który nie pozwalałby wsiąść do środka.

2. Stosuj osłony na kokpit z folią aluminiową

Rozgrzaną deskę rozdzielczą, oddającą ciepło, można porównać do siedzenia obok ogniska. Przy 30-stopniowym upale nie jest to najprzyjemniejsze doświadczenie. Dlatego portal podpowiada również, że warto stosować osłony na kokpit.

Auto-swiat.pl podkreśla, że wystarczy tektura obłożona folią aluminiową. To rozwiązanie skutecznie odbije promienie słoneczne, które nagrzałyby deskę rozdzielczą w twoim samochodzie.

3. Stosuj osłony na boczne szyby

Osłona boczna na szybę ma tutaj praktyczny efekt - chroni kierowcę przed promieniami słońca padającymi na niego z boku. Ogranicza zatem ryzyko "przegrzania" organizmu. Wystarczy nawet prosta osłona z przyssawką, by poczuć różnicę.

4. Przewietrz auto przed jazdą

Jeżeli zostawiliśmy samochód na powietrzu, to warto wyjść do niego chwilę wcześniej i jeszcze przed uruchomieniem silnika otworzyć wszystkie drzwi na dosłownie kilka minut - podpowiada portal moto.pl.

Korzyści z takiego rozwiązania są dwie: po pierwsze w ten sposób obniżymy temperaturę wewnątrz pojazdu (gdyż ta zazwyczaj jest wyższa, jeżeli na jego blachę świeci słońce), a po drugie - zainicjujemy wymianę powietrza wewnątrz. Po odpaleniu pojazdu trzeba zarazem pamiętać, by otworzyć część szyb, bo kilka minut to może być za mało dla pełnej cyrkulacji powietrza.

5. Wyłącz zamknięty obieg powietrza

Ten punkt istotnie łączy się z poprzednim. Niewiele bowiem da otwarcie drzwi, jeżeli za chwilę zostawimy zamknięty obieg powietrza. W przypadku upałów zamknięty obieg warto stosować tylko w momencie, gdy jedziemy za smrodzącym innym uczestnikiem ruchu - podpowiada auto-swiat.pl.

6. Załóż okulary przeciwsłoneczne i jasne, bawełniane ciuchy

Z pozoru sprawa oczywista, a jednak warto o niej zawsze pamiętać. Kierowca przy dużym natężeniu słonecznym powinien zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej nieco zainwestować, ale mieć gwarancję, że ich szkło jest wyposażone w filtry promieniowania UV - zauważa portal motofakty.pl.

Przydadzą się również lekkie i zwiewne ciuchy. Najlepiej bawełniane, gdyż one najlepiej przepuszczają powietrze, a zatem pozwalają ciału oddychać. Unikajmy też ciemnych ubrań, gdyż ciemne kolory lepiej wchłaniają promienie.

7. Podczas postojów unikaj silnie klimatyzowanych pomieszczeń

W czasie długiej trasy w słoneczny dzień zatrzymujesz się na dłuższy postój, by np. zjeść posiłek. Kto z nas nie zna tej ulgi, gdy zamienia się ciepły samochód bez klimatyzacji, na pomieszczenie silnie klimatyzowane. Efekt jednak krótkotrwały - na postoju spędzimy zapewne nie więcej niż godzinę, a potem przyjdzie nam wrócić do gorącego samochodu.

Szok związany z nagłym skokiem temperatur nigdy nie jest przyjemny, dlatego warto np. zjeść posiłek na świeżym powietrzu - zauważa auto-swiat.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Chrust plus
2 lata temu
polecam auto na chrust
Chris
2 lata temu
Samochód bez klimatyzacji i to prawdziwej to szmelc
Mike
2 lata temu
Jest jeden sprawdzony sposób kupić sobie auto z klima a jak nie stać to hulajnoga zostaje.... Trzeba pracować to będzie stać
eskimono
2 lata temu
Dlaczego nie można komentować propozycji Moravietzkiego o nałożeniu ceł na ropę,a dr faktów na Polaków. Kogo ta w#jna więcej kosztuje i czy musimy być My.?
ekspert
2 lata temu
Ja mam jedyny niezawodny sposób. Sprzedać samochód bez klimatyzacji i kupić jakiś z klimatyzacją.