Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

800 plus zamiast 500 plus. Rząd zadecyduje

107
Podziel się:

Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z 500 zł do 800 zł – zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. We wtorek zajmie się nim rząd. Rodzice nie będą musieli składać dodatkowego wniosku na 800 plus.

800 plus zamiast 500 plus. Rząd zadecyduje
laptop, liczenie, kasa, gotówka, pln, polski, waluta, dolar, bisnes, bogactwo, finanse, banknoty, papier, holding, bank, euro, banknot, 100, inwestycja, bankowej, finansowy (Adobe Stock)

Rząd zakłada, że podniesienie świadczenia z 500 zł na 800 zł wejdzie w życie w 2024 r. Pieniądze miałyby zostać wypłacone do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

Kiedy wypłata 800 plus

- Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r. - podkreśla rząd.

Nie będzie dodatkowych wniosków na 800 plus. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego dokumentu.

Jednocześnie projekt przewiduje, że minister właściwy do spraw rodziny, za pośrednictwem ZUS-u, będzie mógł przekazywać osobie otrzymującej świadczenie wychowawcze, na adres miejsca zamieszkania lub adres poczty elektronicznej, informacje związane z uprawnieniami dla rodzin.

Z projektu wynika, że wszystkie dotychczas obowiązujące warunki przyznawania świadczenia wychowawczego pozostają niezmienne.

800 plus dla 6,7 mln dzieci

Szacuje się, że w przyszłym roku 800 plus będzie wypłacane dla 6 mln 668 tys. dzieci. Sam koszt podwyższenia świadczenia obciąży budżet państwa o dodatkowe 24 mld zł rocznie. Natomiast w kolejnych latach ta kwota będzie niższa, gdyż zakłada się spadek wydatków w związku ze zmniejszającą się populacją dzieci.

"Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego pozwoli na dalsze zwiększenie skuteczności programu Rodzina 500 plus i jednocześnie stanowi zabezpieczenie lepszych warunków rozwoju dla polskich rodzin. Proponowana zmiana jest też zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez społeczeństwo - podkreślono w uzasadnieniu do projektu.

Gdy w 2016 r. PiS wprowadzał program Rodzina 500 plus, jak twierdził, robił to z dwóch powodów. Chciał ograniczyć skrajne ubóstwo i poprawić dzietność w Polsce. Ten drugi argument nie istnieje już w przestrzeni publicznej.

Ekonomiści podkreślają, że z waloryzacji 500 plus "więcej dzieci nie będzie. Ale głosów w urnie i owszem". - Szkoda, że nie zapowiedziano jakiegoś realnego programu demograficznego, a tylko rozdawanie kasy. Demografia to realny problem. A samym rozdawaniem kasy go nie rozwiążemy - skomentował w maju na Twitterze Rafał Mundry, ekonomista, który analizował liczbę zgonów oraz urodzeń w Polsce.

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(107)
Mela
4 miesiące temu
Tylko niech nikt nie narzeka że rząd źle wydaje kasę...dali Polakom i Polacy narzekają że dostali 💸💸💸
zq0
8 miesięcy temu
Co pogrąża zdrowych? Siła chorego umysłu! Co napędza „postęp”? Siła chorego umysłu! Co napędza wypaczoną rzeczywistość? Siła chorego umysłu! Co pogrąża życie? Siła fanatyzmu! Co zagraża bezpieczeństwu? Obecny ustawodawca – przedstawiciel idiotyzmu! To jest winowajca!
Ulwar
8 miesięcy temu
Zamiast podnosić to by wydłużyli do czasu aż dziecko się uczy w szkole ponadpodstawowej. 18-latek jeszcze na siebie nie zarabia. I obowiązek pracy przynajmniej jednego z rodziców.
bonjovi54
8 miesięcy temu
ale chore to jest, panstwo z dykty. jakbym nie poradził sie w finea to wgl zamykałbym juz biznes. wgl w tym kraju przedsiebiorca to jest jak jakis pies
Adam
8 miesięcy temu
Łapówka wyborcza naszymi pieniędzmi. Okradanie pracujących ma się dobrze. W tym yeanym kraju to się w ogóle nie opłaca pracować. Tylko czekać na socjal
...
Następna strona