Notowania

praca
18.06.2019 13:40

90 tys. zł może kosztować firmę strata pracownika. Nieudana rekrutacja pochłania majątek

Odejście z pracy nowej osoby po trzymiesięcznym okresie próbnym to koszt 91 896 zł – wyliczyli eksperci Sedlak & Sedlak i PWC. Na wdrożenie kolejnego pracownika potrzeba następnych 9 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Nawet 30 proc. szeregowych pracowników rozstaje się z firmą przed upływem okresu próbnego (Fot: Shutterstock/Firma V)

W ciągu pierwszych 45 dni z nowej pracy może zrezygnować nawet 22 proc. pracowników – wynika z badań firmy consultingowej Wynhurst Group.

– Duża rotacja stanowi coraz większy problem dla pracodawców. Możemy oszacować, że w Polsce tylko w takich branżach jak produkcja, łańcuch dostaw, nieruchomości czy budownictwo ok. 17-21 proc. managerów odchodzi w pierwszych trzech miesiącach od podpisania umowy – twierdzi Marcin Fleszar z Michael Page.

Jeszcze częściej z pracy rezygnują szeregowi pracownicy. - Szacujemy, że od 20 do 30 proc. z nich rozstaje się z firmą przed upływem okresu próbnego. Dane nie są optymistyczne, zwłaszcza jeśli policzymy, ile czasu zajmuje zrekrutowanie i przygotowanie nowej osoby do samodzielnej pracy – dodaje ekspert.

Wydatki związane z zatrudnieniem i wdrożeniem pracownika zarabiającego 5 943 zł brutto, który odejdzie z pracy po trzymiesięcznym okresie próbnym, mogą jednak przekroczyć 90 tys. zł wynika z raportu Sedlak & Sedlak i PWC.

Obejrzyj: Minister w Kancelarii Prezydenta: pensje powinny być wyższe

To nie tylko wypłacone wynagrodzenia, ale także wydatki związane z przeprowadzeniem rekrutacji, koszty administracyjne czy badania lekarskie. Jak wyjaśnia raport, kosztami są również nakłady finansowe związane z organizacją nowego stanowiska pracy, szkoleniami oraz procesem wdrożeniowym.

- Ponadto pod uwagę wzięliśmy koszty nadgodzin osób, które będą wprowadzać i wspierać w pracy nowego – jeszcze niesamodzielnego – pracownika. Jedną z najistotniejszych strat jest jednak utrata korzyści biznesowych, która wynika m.in. z braku ciągłości na danym stanowisku – zaznacza Marcin Fleszar.

Dopiero po 8-9 miesięcy firmy mogą w pełni korzystać z potencjału nowej osoby, którą uda się zrekrutować – wskazuje raport Sedlak & Sedlak i PWC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, zwolnienia, rekrutacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

jhjhjhnikt nie bedzie cisnął na 3 zmiany za miskę złotówek

18-06-2019

hahahahhaHahahahaha, kto robi te wyliczenia????????-zapewne ten sam kto oblicza i podaje średnia krajową................. a tak na zakończenie - to niech się … Czytaj całość

19-06-2019

MegJaki wniosek? Wolą stracić 90 tyś zamiast podnieść pensje o kilkaset złotych... Tacy to pracodawcy...

Rozwiń komentarze (73)