Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. MBL
|

Afera Amber Gold. Akt oskarżenia przeciw prokurator, która nadzorowała sprawę

9
Podziel się

Do sądu w Gdańsku trafił akt oskarżenia przeciw prokurator Barbarze K. Urzędniczka nadzorowała postępowanie w sprawie spółki Amber Gold.

Afera Amber Gold. Akt oskarżenia przeciw prokurator, która nadzorowała sprawę
Akta sprawy Amber Gold, które trafiły do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. (PAP, Adam Warżawa)
bDAWDwGJ

Barbara K. zajmowała się sprawą Amber Gold w latach 2009-2012, a więc tuż po tym, gdy wpłynęło zawiadomienie od Komisji Nadzoru Finansowego. Według śledczych, prokurator niedopełniła obowiązków i przekroczyła uprawnienia.

Zobacz także: Sklepy będą otwarte w niedziele 6 grudnia. "Prezydent Andrzej Duda zwiódł"

Prokuratura Okręgowa w Legnicy, która skierowała akt, twierdzi, że Barbara K. nie wykonała wielu czynności, które były "oczywiste z punktu widzenia prowadzenia śledztwa".

bDAWDwGL

"W rezultacie umożliwiła kontynuowanie przestępczej działalności przez Marcina P. i kierowaną przez niego spółkę Amber Gold, której działania doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niemal 19 tysięcy osób" - podkreślono w komunikacie, który cytuje PAP.

Zdaniem śledczych, w ciągu prawie trzech lat, gdy Barbara K. prowadziła sprawę Amber Gold, spółka zawarła około 50 tysięcy transakcji dotyczących tzw. lokat w złoto o wartości ponad 800 mln złotych, narażając swoich klientów na straty.

Przypomnijmy, proces w sprawie afery Amber Gold ruszył w 2016 roku, prawie 4 lata od momentu przedstawienie pierwszych zarzutów jej twórcy - Marcinowi P. Według śledczych, P. i jego żona doprowadzili do tego, że ich klienci stracili 850 mln zł.

bDAWDwGR

W październiku 2019 roku sąd skazał Marcina P. i Katarzynę P. odpowiednio na 15 lat oraz na 12 lat i 6 miesięcy więzienia.

bDAWDwHm
Źródło:
KOMENTARZE
(9)
senior emeryt
2 miesiące temu
takich prokuratorów skorumpowanych zapewne to jest w polsce w każdej prokuraturze rejonowej. oni kpią z prawa ,bo nikt dotychczas żadnego nie ukarał w mniejszej rangi aferach ,skandalach a l. wałęsa wołaj konstytucja ,jak obłąkany nie znając skandalicznych sytuacji w sądach niższej kategorii prawnej i intelektualnej.
Normalnie
2 miesiące temu
To nie tusk winien?
Czekam na
2 miesiące temu
sprawiedliwość. Sz.P. Z.Ziobro szefie prokuratury i ministrze od niesprawiedliwości. Niech wreszcie zacznie Pan działać. Czekam już 7 lat. Proszę wziąć się za kilkudziesięciu prokuratorów, którzy umarzają sprawę otrucia w komendzie mojego sąsiada rozpuszczoną trutką na szczury. Wypisują niesamowite bzdury i umarzają cały czas sprawę, która była i jest rozpoczęta w Pana ministerstwie!
bDAWDwHn
pytam
2 miesiące temu
normalka w tym kraju
Maćko
2 miesiące temu
No to znowu Unia będzie krzyczeć, że w Polsce sędziowie są gnębieni, a więc ewidentnie nie ma u nas praworządności...