Notowania

Afera Banasia. Nowe oświadczenie szefa NIK

„Powaga Najwyższej Izby Kontroli i jej prezesa nie pozwala mi na polemikę w mediach” - poinformował w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej prezes NIK Marian Banaś. Chodzi o poniedziałkową publikację "Dziennika Gazety Prawnej" ws. niejasności wokół jego oświadczeń majątkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Oświadczenie majątkowe szefa NIk pełne luk - donoszą media. Marian Banaś wydał oświadczenie. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Dziennik Gazeta Prawna napisał, że oświadczenia majątkowe Mariana Banasia, szefa NIK, są pełne luk. Według gazety kontrolerzy CBA, którzy sprawdzali majątek Banasia, mieli zastrzeżenia m.in. do posiadanej w domu gotówki w wysokości 200 tys. zł.

Szef NIK nie potrafił w sposób przekonujący wytłumaczyć się z tych pieniędzy. Oświadczenia majątkowe i zeznania podatkowe nie dały odpowiedzi na pytania – czytamy w dzienniku.

Według "DGP" wątpliwości CBA budzi też inwestycja szefa NIK w rzeźbę. Miał on ulokować w niej ponad 60 tys. zł i zarobić na tym ok. 10 tys. zł. Gazeta zauważa, że zazwyczaj odbywa się to przez zakup certyfikatów, a nie fizyczne nabycie dzieła sztuki. Ciekawe jest w tym wątku, kto oferował alternatywną inwestycję.

Zobacz także: SKOK-i. Niekończąca się afera

"DGP" podał, że chodzi o piramidę finansową opartą na rynku dzieł sztuki i rozkręconą przez Polkę ze szwedzkim paszportem. Sprawą od ponad dwóch lat zajmuje się prokuratura, a ludzie mieli łącznie stracić ok. 300 mln zł.

Marian Banaś miał także nie wpisać do oświadczenia darowizny dla syna w wysokości niemal 2 mln zł, której dokonał po sprzedaży kamienicy w Krakowie. Szef NIK odpowiedział na publikację „DGP” oświadczeniem:

„Prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie, a ja swoimi wypowiedziami nie powinienem utrudniać jej pracy” - napisał Banaś.

Przypomniał także, że jest gotowy do pełnej współpracy, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera banasia, oświadczenia majatkowe, nik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2019

jorgZa niezapłacony w terminie podatek od wynagrodzenia w Rudzie SL w wysokości 1400zl miałem cztery rozprawy sadowe w końcu udało się im ogłosić wyrok … Czytaj całość

16-12-2019

Nabuchodonozor IIIA czy w willi na godziny była kamerka,choćby w hallu? Może rozpoznamy czyjeś twarze? Pokaż Marianie, co chowasz w sezamie🤣

16-12-2019

Zróbmy zrzutkęŻeby popierać działania sędziów przeciwko bezprawiu rządu PiS trzeba będzie zrobić zrzutkę jak w roku ubiegłym na Muzeum Solidarności w Gdańsku. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (112)