Notowania

Afera mięsna. Czesi znów twierdzą, że znaleźli salmonellę w polskiej żywności

Czeska telewizja publiczna poinformowała, że weterynarze wykryli bakterię salmonelli w mięsie drobiowym sprowadzanym z Polski. Od czasu wybuchu tzw. afery mięsnej czeskie władze regularnie wskazują na uchybienia w żywności sprowadzanej z naszego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Czesi twierdzą, że odkryli w polskim mięsie salmonellę

"W 1200 kg mrożonych drobiowych udek pochodzących z Polski weterynarze wykryli salmonellę. Do odkrycia doszło w przesyłce adresowanej do firmy w mieście Louny. Skażonego mięsa może być więcej" – poinformowała czeska telewizja ČT24. Przedstawiciel firmy, w której odnaleziono mięso, odmówił komentowania sprawy. Jak dodał, zakład był dziś nieczynny.

Zobacz też: Komisja Europejska kontroluje polskie ubojnie

Przebadane mięso to tylko część partii, która łącznie miała ważyć 4800 kg i trafić w okolice miast Hradec Králové, Żilina i Ołomuniec. Całość została wyprodukowana przez polski zakład Inter-Natural 2000.

W ocenie Jakuba Groszkowskiego, eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich, zajmującego się m.in. relacjami z naszym południowym sąsiadem, w razie potwierdzenia przypadku skażenia drobiu salmonellą "wyraźnie zmaleją szanse na szybkie wygaszenia polsko-czeskiego sporu o handel żywnością".

To nie pierwszy przypadek wykrycia przez Czechów groźnej bakterii w polskim mięsie. O salmonelli w wołowinie z naszego kraju przed tygodniem poinformował czeski minister rolnictwa Miroslav Toman. Już wówczas zapewnił, że produkty z naszego kraju będą poddawane nadzwyczajnym kontrolom.

Czesi mają zarzuty wobec polskiej wołowiny.
Wołowina z Polski pod lupą czeskich służb. Będą nadzwyczajne kontrole po wykryciu salmonelli

Wcześniej specjalne kontrole mięsa z Polski zostały zlecone przez Czechów po tym, jak dziennikarze TVN ujawnili nielegalny proceder pozyskiwania mięsa z krów, które nigdy nie powinny były trafić do uboju - tzw. "leżaków".

Instytut Spraw Obywatelskich chce ujednolicenia nadzoru na żywnością
Afera mięsna. Interwencja w sprawie bezpieczeństwa żywności. Money.pl dotarł do dokumentu

W kontekście doniesień z Czech nie bez znaczenia jest fakt, że nasi południowi sąsiedzi od lat słyną z "walki" przeciwko importowi polskiej żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera mięsna, mięso, drób, salmonella, czesi, polskie mięso, eksport, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2019

xxxto niech nie kupują polskiego mięsa, nigdy nas nie lubili, często przejeżdżałam przez czechy jadąc na Węgry ,to wiem jak było, ja bym nigdy nie kupiła … Czytaj całość

28-02-2019

DanielPolska traci prestiż już na wszystkich frontach i we wszystkich państwach. Smutne to ale jak to mówią - "jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz".

28-02-2019

badzmy ostrozniale oni nas nienawidza, wykluczyc czechy z V4 i tak nigdy nas nie popieraja.

Rozwiń komentarze (25)