Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera śmieciowa na Dolnym Śląsku. Nowe fakty i zagrożenie dla mieszkańców

Znalezione na składowisku w Rudnej Wielkiej odpady medyczne mogły zagrażać zdrowiu lokalnej społeczności - wynika z informacji money.pl. Jak się dowiadujemy ze źródeł zbliżonych do prokuratury, warunki na wysypisku sprzyjają rozwojowi wirusów. W tym m.in. żółtaczki czy HIV.

Podziel się
Dodaj komentarz
(własne)
Odpady medyczne (w czerwonych workach) na składowisku w Rudnej Wielkiej

Strzykawki, medyczne rękawiczki, szpitalne pieluchy zamiast trafić do utylizacji wylądowały na wysypisku w Rudnej Wielkiej na Dolnym Śląsku. O sprawie pisała wówczas Wirtualna Polska.

Przeciwko składowisku od wielu miesięcy protestują mieszkańcy pobliskich miejscowości leżących w gminie Wąsosz. Odkryte podczas kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w grudniu 2018 roku odpady medyczne tylko zwiększyły ich zapał.

Stowarzyszenie "Piękny Wąsosz" aktywnie działa na Facebooku, a także w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Apeluje do WIOŚ o kolejne kontrole. Oskarża urzędników o to, że nie zajmują się sprawą należycie, a wręcz próbują im "zamykać usta".

Kto jest właścicielem wysypiska? To wrocławska firma Chemeko-System. Po grudniowej kontroli WIOŚ automatycznie zgłosił naruszenia policji, sprawą zajęła się również prokuratura. Jak się dowiadujemy, śledztwo jest na bardzo zaawansowanym etapie.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Wnioski prokuratury? - Zgromadzone w toku niniejszego śledztwa dowody nie potwierdzają, by nielegalne składowanie odpadów medycznych na składowisku w Rudnej Wielkiej miało charakter systemowy - informuje money.pl Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Zarzutów na razie nikomu nie przedstawiono. Przynajmniej w tej sprawie. Bo pojawiły się również dwa inne wątki poboczne. Jak informuje nas prokuratura, dotyczą one transgranicznego przewozu odpadów, które trafiły na wysypisko w Rudnej Wielkiej.

- W zakresie tych wątków jednej osobie przedstawiono zarzut popełnienia czynu z Kodeksu karnego, polegającego na przywozie z Niemiec do Polski odpadów komunalnych bez wymaganego zgłoszenia w ilości 25,08 kg - mówi money.pl Lidia Tkaczyszyn.

Na razie tylko jedną osobę udało się więc złapać za rękę.

Powyższe zarzuty nie dotyczą jednak odpadów medycznych, czyli tych - przynajmniej w teorii - najbardziej niebezpiecznych dla środowiska i lokalnej społeczności.

(własne)

Odpady medyczne znalezione na składowisku w Rudnej Wielkiej

Co na to właściciel nieruchomości? Chemeko-System ma świadomość problemu. "Informujemy, iż odpady medyczne zostały przyjęte do Zakładu w Rudnej Wielkiej ponad rok temu w wyniku jednorazowego błędu, który niezwłocznie został naprawiony" - czytamy w oświadczeniu spółki, podpisanym przez prezesa Romana Jagiełło. Potwierdza tym samym to, co ustaliła prokuratura.

Jak dodaje spółka, "teza o zagrożeniu dla zdrowia i życia jest rażącym nadużyciem".

Zagrożenie dla zdrowia

Tyle sama spółka. Prokuratura ma bowiem swoje zdanie.

Jak twierdzi nasze źródło, biegli sądowi stwierdzili, że z odpadów medycznych mogły na wysypisku wykluć się groźne choroby. Mowa tu o m.in. wirusie HIV, żółtaczce typu A, B i C.

Biegły jednak nie znalazł na to dowodów, a jedynie – według naszego informatora – ocenił, że istniało ryzyko powstania takich wirusów z wyrzuconych odpadów medycznych.

Składowisko odpadów w Rudnej Wielkiej ma zostać niebawem powiększone
Afera śmieciowa na Dolnym Śląsku. Ujawniamy powiązania rodzinne urzędników

Miały temu sprzyjać warunki panujące na wysypisku. Chodzi m.in. o temperaturę czy wilgotność. A skoro znajdowały się tam odpady medyczne (na zdjęciu widać ich dość sporo), to ryzyko według biegłego było bardzo wysokie.

(własne)

Z kolei to może generować zagrożenie sanitarne nie tylko dla pracowników składowiska, ale również pośrednio dla mieszkańców - na przykład poprzez przedostanie się do gleby czy wód gruntowych.

Kilkaset metrów dalej znajdują się gospodarstwa rolne i uprawy rolników. Wirusy mogłyby więc przedostać się do żywności czy ujęć wody, które zaopatrują kilka okolicznych miejscowości.

Mieszkańcy protestują. I są kontrolowani

Właśnie tego pośredniego zagrożenia najbardziej obawiają się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przede wszystkim wsi Wiewierz, która jest najbliżej terenu składowiska.

Najgłośniej w tej sprawie protestuje rodzina państwa Kaiserów. Ich gospodarstwo sąsiaduje z wysypiskiem. - Widzimy składowisko z okien, mamy raptem kilkaset metrów - mówi money.pl Mariusz Kaiser.

Jak dodaje, w ramach stowarzyszenia Piękny Wąsosz protestują przeciwko planom rozbudowy składowiska. Narazili się w ten sposób Chemeko-System, które postanowiło złożyć pozew o zniesławienie. Pozwany został Mariusz Kaiser, jego ojciec Maciej oraz Andrzej Mazur, prezes stowarzyszenia.

Sąd pozew Chemeko-System oddalił, uznając, że mieszkańcy mówili prawdę i wobec tego nie dopuścili się zniesławienia.

Mieszkańcy wielokrotnie apelowali też do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu o częstsze kontrole.

I doczekali się. Kontrola WIOŚ zawitała... do gospodarstwa państwa Kaiserów. WIOŚ sprawdzał, czy na przykład gospodarze nie przesadzają z nawożeniem gleby i czy nie doszło do przekroczenia norm zawartości azotanu w glebie.

Skończyło się drobnymi przekroczeniami i niewielkim mandatem dla właściciela gospodarstwa.

Rodzinne powiązania

Spotykamy się z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Mieszkańcy gminy Wąsosz zwracają uwagę, że WIOŚ wielokrotnie kontrolował składowisko Chemeko-System, ale wielkich nadużyć nie znajdował.

Jako powód wskazują powiązania rodzinne szefostwa instytucji. Wojewódzkim inspektorem jest Waldemar Kulaszka. Jego syn przez kilka lat zajmował kierownicze stanowiska w Chemeko-System, dziś pracuje w spółce powiązanej z Chemeko. Informowaliśmy o tym w naszych serwisach.

Mieszkańcy podnoszą zarzut, że właśnie stąd brak efektów wcześniejszych kontroli. Co więcej, ich zdaniem kontrola z grudnia 2018 roku (ta, która wykryła odpady medyczne) miała miejsce wtedy, gdy szef WIOŚ we Wrocławiu był na urlopie.

Pytamy o to Waldemara Kulaszkę. Jak odpowiada, zarzuty są dla niego absurdalne. Tłumaczy, że jego syn ma 40 lat, ma własne życie i rodzinę, więc nie konsultuje swoich planów zawodowych z ojcem.

W kwestii jego nieobecności pokazuje plan kontroli na 2018 rok. W kilkuset stronicowym wykazie widzimy, że kontrola w Chemeko-System była planowana znacznie wcześniej, więc jego nieobecność nie ma tu nic do rzeczy. Na dowód załączamy wspomniany dokument.

(WIOŚ)

WIOŚ tłumaczy również, że kontrola rozpoczęta w grudniu trwała prawie pół roku. "W tym czasie Waldemar Kulaszka był nieobecny przez 10 dni" - wyjaśnia.

Kontrole mieszkańców bez związku ze sprawą

W takim razie dlaczego WIOŚ kontroluje mieszkańców, którzy walczą z Chemeko-System? Jak słyszymy od pracowników Inspektoratu, urzędnicy mają obowiązek sprawdzenia takich donosów. A w przypadku państwa Kaiserów mieliśmy do czynienia z doniesieniem.

"Dostajemy kilkaset takich zgłoszeń. Każde musimy zweryfikować" - twierdzą przedstawiciele WIOŚ.

Jak dodają, praktyka nakazuje kontrolę tego typu składowisk średnio raz na trzy lata. "Od 2012 do 2019 r. inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu przeprowadzili 9 kontroli z wyjazdem w teren w trzech zakładach eksploatowanych przez Chemeko-System" - poinformował nas Inspektorat.

Spośród wspomnianych 9 aż 5 miało miejsce właśnie w Rudnej Wielkiej, z czego dwa razy stwierdzono naruszenia przepisów.

Jeszcze jedno pytanie nie daje nam spokoju. Skąd na składowisku mogły się wziąć odpady medyczne? Urzędnicy zwracają uwagę, że feralna kontrola zbiegła się w czasie z zamknięciem jednej z nielicznych spalarni odpadów tego typu w okolicy.

Chodzi o zakład eco-ABC w Miliczu, któremu mniej więcej w tym samym okresie cofnięto - przy udziale WIOŚ - pozwolenia na działalność, ponieważ wykryto znacznie przekroczone normy środowiskowe, jeśli chodzi o emisję szkodliwych substancji do powietrza. Odpady medyczne musiały więc gdzieś trafić. Padło na składowisko w Rudnej Wielkiej.

Co dalej? Wiele powinno wyjaśnić się po 15 maja. Do tego dnia Prokuratura Okręgowa w Legnicy przedłużyła bowiem śledztwo w sprawie odpadów medycznych na składowisku w Rudnej Wielkiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2020

GórowianinChciałem zaznaczyć, że wszystkie pozwolenia oraz decyzje wydał Pan Starosta z PO , kierowany przez Panią Burmistrz też z PO, która rządzi do dziś … Czytaj całość

12-03-2020

miśW przypadku stwierdzenia na wysypisku obecności odpadów niebezpiecznych lub innych , które tam być nie powinny, organy państwowe (przede wszystkim … Czytaj całość

12-03-2020

Prorok77Za takie coś to 25 lat powinno być jak za morderstwo.

Rozwiń komentarze (92)