Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykański historyk nie ma wątpliwości. "Brexitu nie będzie"

- Do brexitu nie dojdzie - ocenia w rozmowie z niemieckim "Die Welt" prof. Timothy Snyder. To amerykański historyk, który specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej i Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Amerykański historyk Timothy Snyder uważa, że do brexitu nie dojdzie (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Rozmowę Snydera z niemieckim dziennikiem przytacza Polska Agencja Prasowa.

- Brexit, do którego nie dojdzie, jest załatwiany przez Unię Europejską w jej typowy nudny sposób, tak że przez dwa lata o tym rozmawia - zauważył profesor.

Zobacz: Problemów z brexitem jest co niemiara: city, umowy handlowe, sprawa Irlandii

Dodał jednak, że Unia udowadnia w kontekście Brexitu, że potrafi funkcjonować, gdy zagrożona jest jej integralność. W dużej mierze dlatego, że Bruksela dobrze radzi sobie z różnicami wewnętrznymi. A to odróżnia ją od działań Rosji czy Chin.

- Europa robi wrażenie chaotycznej i zdezorganizowanej, podczas gdy Chiny i Rosja - z oddali - wyglądają jak dobrze naoliwione maszyny. Co jest jednak ich słabością - mówi "Die Welt" historyk, cytowany przez PAP.

- Unia Europejska jest jedyną organizacją, która ma wolę i jest dość duża, by zająć się prawdziwymi wyzwaniami obecnego stulecia. (...) Europejczycy, jako jedyni, na poważnie próbują kształtować 21. wiek poprzez swoje ideały - prawa człowieka i państwo prawa - twierdzi amerykański historyk i wykładowca uniwersytety Yale.

Snyder krytykuje również Donalda Trumpa. Do tego stopnia, że porównuje działanie prezydenta USA z nazistami. - Powstanie narodowosocjalistycznej dyktatury w Niemczech poprzedziło wydawanie nadzwyczajnych rozporządzeń. Tylko po to, by ominąć parlament - mówi Timothy Snyder.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia brytyjska Izba Gmin odrzuciław głosowaniu projekt umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za porozumieniem głosowało 202 parlamentarzystów, przeciwko było 432.

Niespełna tydzień później May miała przedstawić plan B. Okazało się jednak, że nie było w nim zbyt wielu konkretów oraz że nieznacznie różnił się od pierwotnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wielka brytania, unia europejska, gospodarka polska, gospodarka wiadomości, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-01-2019

Þřğņxžß§ķļľæNo pewnie że nie będzie. Faszyści z unii na to nie pozwolą. Demokracja demokracją ale motłoch musi głosować poprawnie!

26-01-2019

UKDojdzie dojdzie

26-01-2019

CovenW Unii to kolorowo, że szczególnym naciskiem na żółty

Rozwiń komentarze (285)