Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Antyszczepionkowcy triumfują. Już sześcioro na tysiąc Polaków nie jest zaszczepionych

Do końca trzeciego kwartału 2019 roku liczba osób odmawiających szczepień wyniosła ok. 45,5 tys. Według szacunków do końca roku przekroczy ona 46 tys. Polaków, co oznacza, że niezaszczepionych będzie sześć osób na tysiąc mieszkańców. To sprzyjające warunki na powrót odry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Coraz więcej Polaków unika szczepień. Polska przekroczyła już dolny próg bezpieczeństwa przy epidemii odry.

Jeszcze dziewięć lat temu liczba osób odmawiających szczepień wyniosła niecałe 3,5 tys. (jedna osoba na tysiąc była nieszczepiona). Od 2010 roku jednak stale rośnie – tylko w trzech kwartałach tego roku wzrosła do niemal 45,5 tys. – wskazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH).

Skąd taki wzrost? Poniedziałkowy numer "Dziennika Gazety Prawnej" wskazuje na to, że antyszczepionkowcy działają w sposób zorganizowany. Prowadzą poradnikowe strony internetowe, które tłumaczą jak odmawiać szczepień i unikać z tego tytułu kary, czy jak przeciągać odmowę.

Niedawno po sieci krążył gotowiec, który rodzice podstawiali lekarzom do podpisu. Zakładał on, że jeżeli szczepionka jest bezpieczna, to w razie wszelkich powikłań zaistnieje konieczność wypłaty odszkodowania. Zobowiązanie zakładało niebagatelną kwotę – 1 milion złotych.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Sześć osób na tysiąc Polaków – tylu jest już obecnie nieszczepionych. Polska przekroczyła barierę bezpieczeństwa WHO, jeżeli chodzi o zagrożenie ekspansją wirusa odry. Światowa Organizacja Zdrowia zakłada, że społeczeństwo jest bezpieczne, jeżeli jest zaszczepione przeciwko temu wirusowi 95 proc. osób. Nad Wisłą procent ten wynosi 93.

A mowa tutaj o wirusie zagrażającym życiu ludzkiego, który dynamicznie się rozprzestrzenia. Jeden chory zaraża średnio od 12 do 18 osób. Ilu chorych na odrę pojawiło się w Polsce? Do końca listopada br. – 1488 przypadków, a jeszcze przez cały poprzedni rok – 234.

Posłowie Kukiz'15 chcą wprowadzenia odszkodowań za powikłania poszczepienne.
Posłowie chcą pomóc antyszczepionkowcom. Odszkodowania za powikłania

Plusem jest to, że każda odmowa szczepienia jest zgłaszana do sanepidu. Niezależnie od tego czy jest, czy nie jest uzasadniona.

Problem antyszczepionkowców nie jest problemem wyłącznie polskim, ale globalnym. Według szacunków BBC w Wielkiej Brytanii z powodu odry zmarło ponad 140 tys. osób – w wielu wypadkach dotyczy to dzieci poniżej piątego roku życia. W 2018 roku Zjednoczone Królestwo, a także Albania, Czechy i Grecja, straciły status kraju wolnego od odry.

Izby Lekarskie rozprawiają się z lekarzami szerzącymi antyzdrowotne postawy
Szczepienia. Ofensywa wobec antyszczepionkowców, lekarze robią czystki

Jeszcze gorzej jest na Ukrainie, na Madagaskarze i w Demokratycznej Republice Konga – w tych krajach mówi się już niemal o epidemiach. Stany Zjednoczone odnotowały największą liczbę zachorowań na ospę od 25 lat.

Rządzący w Polsce dwa lata temu pracowali nad projektem, który miał być odpowiedzią na obawy rodziców przed niepożądanymi skutkami szczepień. Zakładał on m.in. powołanie Funduszu Antyszczepionkowego, który miałby wypłacać odszkodowania rodzicom tych dzieci, które po szczepieniach musiałyby zostać hospitalizowane przez co najmniej 14 dni.

Jak to możliwe, że pieniędzy na szczepienia będzie jednocześnie o 51 mln zł więcej i o 53 mln zł mniej?
53 mln zł mniej z budżetu na szczepienia. Rząd chwali się zwiększonym limitem, ale tnie wydatki

Wynegocjowane zapisy nie zadowalały ani strony społecznej, ani strony rządowej. Konsultacje społeczne trwały 1,5 roku. Według informacji "DGP" istnieje szansa, że przepisy dot. Funduszu wejdą w życie w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

HgvfSkoro ktoś się boi odry niech się szczepi. Jednak zmuszanie kogoś to już nosi znamiona państwa totalitarnego.

09-12-2019

głupota nie boliAntyszczepionkowcom proponowałbym jeszcze rezygnację z ewentualnych operacji ze względu na możliwość wystąpienia powikłań, rezygnację z leczenia … Czytaj całość

09-12-2019

markSzczepienie nie chroni przed infekcją.tylko ma za zadanie łatwiejsze poradzenie sobie z wirusem. Problem w tym ,że szczepienie nigdy nie jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (62)