Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Wielkie zmiany w Apple. Firma stawia na fabrykę chipów z USA i zwraca się w stronę Europy

6
Podziel się:

W 2024 r. ma ruszyć fabryka w Arizonie, która będzie dostarczać chipy do produktów firmy Apple. To może oznaczać duży zwrot w działalności amerykańskiego giganta technologicznego. Tę informację ujawnił dyrektor generalny Apple Tim Cook w trakcie wewnętrznego spotkania w Niemczech z lokalnymi inżynierami - pisze "Bloomberg".

Wielkie zmiany w Apple. Firma stawia na fabrykę chipów z USA i zwraca się w stronę Europy
Tim Cook, dyrektor generalny Apple, zapowiada zwiększenie produkcji chipów w USA i Europie. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images (GETTY, Bloomberg)

Cook dodał też, że możliwe jest zwiększenie importu z europejskich fabryk.

- Podjęliśmy już decyzję, że będziemy kupować chipy z zakładu w Arizonie, który rusza w 2024 r., więc mamy przed sobą jakieś dwa lata - powiedział Cook do pracowników. Dodał, że firma "będzie się również zaopatrywać w Europie, bo takie są plany".

Nową fabryką będzie zarządzać tajwańskie przedsiębiorstwo Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), którego Apple jest wyłącznym partnerem w kontekście produkcji chipów. TSMC to największy producent układów scalonych na świecie. CNBC dodaje, że tajwańska firma produkuje procesory serii A i M, które zasilają iPhone'y i komputery Mac. Taki ruch oznaczałby znaczną dywersyfikację w łańcuchu dostaw.

Amerykańscy politycy od dawna zwracali uwagę, że takie firmy jak Apple ponoszą spore ryzyko, stawiając jedynie na Tajwan w kwestii dostaw mikroprocesorów. Szczególnie w kontekście wzrostu napięcia między Chinami i republiką Tajwanu. Według amerykańskich mediów Cook miał przyznać, że 60 proc. procesorów na świecie pochodzi z Tajwanu.

Amerykanie chcą produkować u siebie

Agencja Bloomberga zaznacza, że kolejne zakłady w Arizonie buduje inny gigant technologiczny - Intel Corporation z główną siedzibą w Kalifornii. Przez lata to amerykańska firma była głównym dostawcę Apple, ale jest mało prawdopodobne, że uda się to ponownie.

"Apple wymienił procesory Intela w Macach i innych produktach na rzecz własnych komponentów, a producent układów scalonych ma niesprawdzoną historię produkcji projektów innych firm" - wyjaśnia Bloomberg.

Szacuje się, że tajwański zakład początkowo będzie produkować 20 tys. chipów miesięcznie. TSMC ma prowadzić rozmowy z niemieckim rządem w kontekście uruchomienia kolejnej fabryki w tym kraju. W Niemczech dla Apple pracuje co najmniej kilkuset inżynierów.

W tym roku amerykański Kongres uchwalił ustawę CHIPS and Science Act, która ma m.in. zapewnić 280 mld dol. na rzecz zwiększenia produkcji i badań nad półprzewodnikami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
niestety
rok temu
Jasne. Pazerne i sterowane z Nowogrodzkiej, związki zawodowe, zaraz zakaz pracy w niedziele. Później podatek od dochodów /ponadnormatywnych/ i nieustające zmiany w prawie, dotyczące już wszystkiego - od miejsc w których można stawiać wiatraki, poprzez podatki, do zakazu funkcjonowania sklepów w niedziele. Polska w rankingu państw przyjaznych dla biznesu uplasowała się na 2 miejscu w Europie i na 10. na świecie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu.
hehe
rok temu
ciekawe jak TSMC odnajdzie się w niemieckim prawie pracy. Azjatycki pracoholizm może trochę zszokować poszanowanie dla prawa pracy & pracowników. :D
daniel
rok temu
Ja tylko się zastanawiam jak to możliwe ,że w USA Google muszą zapłacić odszkodowanie w wysokości 400mln $ za śledzenie obywateli i przekazywanie danych ,a w Europie cisza.To samo robi portal Allegro i OLX. pl
USA.Ny
rok temu
Lepiej późno niż wcale. Zapraszamy do Polski to jest najlepszy wybor
Jeżeli
rok temu
więcej korporacji zacznie produkować w swoich krajach oznacza to dla Tajwanu w dłuższej perspektywie brak ochrony przez stany