Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Autostrada A1 do rozbudowy. Trzy pasy ruchu w obie strony

41
Podziel się:

Umowa na realizację 24-kilometrowego odcinka autostrady A1 z Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska została podpisana. To oznacza, że wszystkie planowane odcinki autostrady A1 są już w realizacji.

Autostrada A1 do rozbudowy. Trzy pasy ruchu w obie strony
(GDDKiA)

Jak podkreślają drogowcy, droga od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska to najdłuższy odcinek realizacyjny na terenie województwa łódzkiego, który liczy ponad 24 kilometry, a koszt jego budowy wynosi 857 milionów złotych. To też ostatni odcinek na całym brakującym odcinku A1, na którym nie toczyły się jeszcze prace budowlane.

Wszystkie pozostałe odcinki autostrady A1 w obu województwach (łódzkim i śląskim) są już w fazie budowy.

- Spinamy dzisiaj transportowy kręgosłup Polski. Przejazd od granicy z Czechami do Trójmiasta będzie możliwy w mniej niż 5 godzin. To nie tylko ulga dla kierowców, ale też szansa na rozwój portów i nowe kontrakty z firmami z Czech, Słowacji czy Węgier - powiedział obecny na podpisaniu umowy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zobacz także: Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

Nowa droga będzie miała po trzy pasy ruchu w każdą stronę i pas awaryjny. Jak informuje ministerstwo, to podniesie jej przepustowość o około 50 proc. w stosunku do stanu obecnego. Bezpieczeństwo zwiększą również wygodne i bezpieczne węzły bezkolizyjne. Trasa będzie miała nowoczesną nawierzchnię betonową, która według ocen specjalistów wytrzyma bez poważniejszych remontów około 30-40 lat.

Odcinek A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska jest częścią współfinansowanego z funduszy unijnych projektu pod nazwą: "Budowa autostrady A1 koniec obwodnicy Częstochowy – Tuszyn". Dofinansowanie pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko. W sumie inwestycja obejmuje swoim zakresem budowę około 81 kilometrów drogi na 5 odcinkach:

  • Odcinek A: w. Tuszyn – w. Piotrków Trybunalski Płd. dł. 15,86 km,
  • Odcinek B: w. Piotrków Trybunalski Płd – w. Kamieńsk dł. 24,20 km,
  • Odcinek C: w. Kamieńsk– w. Radomsko dł. 16,72 km,
  • Odcinek D: w. Radomsko – gr. woj. łódzkiego/śląskiego, dł. 7,02 km,
  • Odcinek E: gr. woj. łódzkiego – w. Rząsawa dł. 16,91 km.

Szacunkowy koszt całego projektu to około 3,7 miliarda złotych, z czego dofinansowanie unijne może wynieść około 2 miliardów złotych. Planowany czas realizacji inwestycji: to lata 2018 – 2022.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
Kierownik
4 lata temu
Od początku czyli od lat 90-ych powinni budować trzypasmówki z betonu, dzisiaj byłoby bez korków, a tak cofają się i tracą czas. No i fundują kierowcom jeszcze większe korki. Dobrze że w tej Unii jesteśmy, bo do dzisiaj nie zbudowaliby ani kilometra.
Kierownik
4 lata temu
A1 autostrada północ- południe A2 autostrada wschód - zachód A4 południowa autostrada wschód - zachód a gdzie jest A3???
ajent_001
5 lata temu
A co z "łomżyńskimi" odcinkami VIA Baltica i obwodnicą Łomży? Umowy podpisane jesienią 2018 r. a NIC się nie dzieje!
as
5 lata temu
BRAWO PIS
DLA POLAKÓW
5 lata temu
Pól Polski jeździ tą drogą na wakacje nad morze i w góry.
...
Następna strona