Notowania

Autostrada A1 do rozbudowy. Trzy pasy ruchu w obie strony

Umowa na realizację 24-kilometrowego odcinka autostrady A1 z Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska została podpisana. To oznacza, że wszystkie planowane odcinki autostrady A1 są już w realizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)

Jak podkreślają drogowcy, droga od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska to najdłuższy odcinek realizacyjny na terenie województwa łódzkiego, który liczy ponad 24 kilometry, a koszt jego budowy wynosi 857 milionów złotych. To też ostatni odcinek na całym brakującym odcinku A1, na którym nie toczyły się jeszcze prace budowlane.

Wszystkie pozostałe odcinki autostrady A1 w obu województwach (łódzkim i śląskim) są już w fazie budowy.

Marzec 2019. Przestój na budowie drogi ekspresowej S3.
Drogi w Polsce. Salini wraca na budowy, ale nadal są problemy z pieniędzmi

- Spinamy dzisiaj transportowy kręgosłup Polski. Przejazd od granicy z Czechami do Trójmiasta będzie możliwy w mniej niż 5 godzin. To nie tylko ulga dla kierowców, ale też szansa na rozwój portów i nowe kontrakty z firmami z Czech, Słowacji czy Węgier - powiedział obecny na podpisaniu umowy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

Nowa droga będzie miała po trzy pasy ruchu w każdą stronę i pas awaryjny. Jak informuje ministerstwo, to podniesie jej przepustowość o około 50 proc. w stosunku do stanu obecnego. Bezpieczeństwo zwiększą również wygodne i bezpieczne węzły bezkolizyjne. Trasa będzie miała nowoczesną nawierzchnię betonową, która według ocen specjalistów wytrzyma bez poważniejszych remontów około 30-40 lat.

(GDDKiA)

Odcinek A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska jest częścią współfinansowanego z funduszy unijnych projektu pod nazwą: "Budowa autostrady A1 koniec obwodnicy Częstochowy – Tuszyn". Dofinansowanie pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko. W sumie inwestycja obejmuje swoim zakresem budowę około 81 kilometrów drogi na 5 odcinkach:

  • Odcinek A: w. Tuszyn – w. Piotrków Trybunalski Płd. dł. 15,86 km,
  • Odcinek B: w. Piotrków Trybunalski Płd – w. Kamieńsk dł. 24,20 km,
  • Odcinek C: w. Kamieńsk– w. Radomsko dł. 16,72 km,
  • Odcinek D: w. Radomsko – gr. woj. łódzkiego/śląskiego, dł. 7,02 km,
  • Odcinek E: gr. woj. łódzkiego – w. Rząsawa dł. 16,91 km.
(GDDKiA)

Szacunkowy koszt całego projektu to około 3,7 miliarda złotych, z czego dofinansowanie unijne może wynieść około 2 miliardów złotych. Planowany czas realizacji inwestycji: to lata 2018 – 2022.

Zachodnia Obwodnica Lublina - fragment trasy S19, która stanowi część Via Carpatii.
Via Carpatia z poparciem Brukseli. Trafi na listę priorytetowych inwestycji UE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: autostrada a1, drogi, gddkia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2019

AdamZupełnie niepotrzebna nikomu autostrada i to o 3 pasach. Skandal. Najpierw należy zrobić 3 albo 4 pasy w każdą stronę na A2 i A4. A trasa północ … Czytaj całość

18-04-2019

AutmexProponuję aby GDDKiA przygotowała już dokumentację na rozbudowę odcinka A1 Tuszyn-Stryków o 3-ci pas ruchu!!! Ktoś naprawdę nieprzytomny i bez … Czytaj całość

18-04-2019

RzeczoznawcaZ całą pewnością będzie multum nowych kontraktów na transport z południa do naszych portów, tylko wprowadźmy jeszcze więcej "SENTów", poświadczeń, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)