Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

Azoty Puławy wstrzymują produkcję niektórych nawozów. Jaki jest powód?

40
Podziel się:

Grupa Azoty Puławy poinformowała, że od 10 marca wstrzymuje produkcję kaprolaktamu i melaminy do odwołania. Spółka wyjaśnia, że wstrzymanie produkcji nawozów związane jest z sytuacją "podażowo-popytową" na rynku europejskim.

Azoty Puławy wstrzymują produkcję niektórych nawozów. Jaki jest powód?
Jesienią 2022 roku zarząd Grupy Azoty poinformował, że w razie pogorszenia sytuacji na rynku gazu produkcja nawozów może zostać wstrzymana lub ograniczona. Beata Zawrzel/REPORTER (Licencjodawca, Beata Zawrzel/REPORTER)

Do podobnej sytuacji doszło również latem ubiegłego roku. Wówczas z powodu wysokich cen gazu Grupa Azoty wstrzymała produkcję amoniaku, nawozów azotowych i tworzyw sztucznych. Spółka poinformowała wówczas, że "w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego" zarząd podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu pracy część instalacji i ograniczeniu produkcji.

Z powodu wysokich cen gazu Azoty całkowicie wstrzymały wówczas produkcję do odwołania.

W tamtym okresie ceny gazu w holenderskim hubie TTF osiągnęły poziom 270-280 euro za MWh, po w ciągu jednego dnia. W ciągu jednego tygodnia ceny gazu na europejskim rynku wzrosły wówczas o ok. 25 proc.

Obecna sytuacja raczej nie wpłynie na ceny nawozów

Obecna decyzja o wstrzymaniu produkcji nawozów nie powinna mieć jednak wpływu na ceny nawozów dla rolników. Powód? Kaprolaktam stosowany jest głównie do produkcji poliamidu, polimerów, tworzyw termoplastycznych. Jest też stosowany jako środek do garbowania skór, impregnacji, składnik farb, lakierów i powłok, jako odczynnik laboratoryjny i jako m.in. składnik farb, lakierów.

Melamina służy z kolei do wyrobu np. żywic syntetycznych mających zastosowanie w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów – dla przemysłu motoryzacyjnego, włókienniczego i papierniczego. A także dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzania przedmiotów gospodarstwa domowego. Stosowana jest też do produkcji środków ognioochronnych i modyfikacji betonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Unijne miliardy dla Polski. "Rząd przemilcza jeden fakt"

"Sytuacja na rynku gazu może się w każdej chwili zmienić"

Jesienią 2022 roku zarząd Grupy Azoty również poinformował, że w razie pogorszenia sytuacji na rynku gazu produkcja nawozów może zostać wstrzymana lub ograniczona, tak jak miało to miejsce latem ubiegłego roku.

- Sytuacja na rynku gazu może się w każdej chwili zmienić, a produkcja może po raz kolejny zostać wstrzymana lub ograniczona. Przy obecnych, najniższych w Unii Europejskiej cenach nawozów warto już dziś zaopatrzyć się przynajmniej w część nawozów azotowych i NPK niezbędnych do wiosennej aplikacji – zachęcał wówczas wiceprezes Grupy Azoty i prezes Grupy Azoty Puławy Tomasz Hryniewicz.

Grupa Azoty w ubiegłym roku zanotowała rekordowe przychody

Tymczasem w porównaniu z cenami gazu z połowy ubiegłego roku, obecne ceny błękitnego paliwa utrzymują się na niskim poziomie. W środę ok. godz. 9.00 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na kwiecień podrożał o 2,72 proc., do 44,55 euro za MWh, a w kontraktach na maj o 3,26 proc., do 44,92 euro za MWh. W kontraktach czerwcowych był droższy o 4,74 proc., z ceną 45,88 euro za MWh.

We wtorek po południu gaz w holenderskim hubie TTF w kontraktach na kwiecień kosztował 43 euro za MWh. W kontraktach na kolejne miesiące ceny gazu wynosiły 43-44 euro za MWh.

Przypomnijmy, w dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh, a w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh w szczytowym momencie.

Azoty Puławy produkują łącznie około 5 mln ton różnych rodzajów nawozów rocznie. Z tego około 3,5 mln ton skierowane jest na rynek polski. Grupa w pierwszym półroczu 2022 roku osiągnęła 4,9 mld zł przychodów. Zysk netto grupy wzrósł zaś z 83 mln zł przed rokiem do 853 mln zł, przy marży przekraczającej 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
SZOK!!
6 miesięcy temu
Dojeżdżają PUŁAWY? PULAWY KWITLY DZIĘKI AZOTOM, A TERAZ ZNISZCZĄ ZA PISU? SZOK NARODZIE! SZOK!
Ebmeryt
6 miesięcy temu
TemT dla leć Tusk ..ciekawe czy bębna kogoś prź3sluchiwać😁🍊
~lehu
6 miesięcy temu
Ewidentnie prawa ręka prezesa poprosił o obniżenie ceny Azotów by móc je wykupić. To widzę ja szarak. Śmieszne jest to gdy glownym producentem nawozów jest Rosja i gdy mie mamy my i Europa nagle dostępu do tego rynku to nasze Azoty maja problem 🤦 Kiedyś wyjdzie i ktoś pójdzie usiąść na kilka latek to cale matactwo 😉 Puławy najlepiej przędly ale konsolidacja i sponsoring innych z grupy pozwalają na wiele "kombinacji" ehhh co z tym krajem sie dzieje. Dobrze, ze moje dziecko ang i niem zna już i nie bedzie musiało ntutaj za miskę ryżu pracować...
Marcin
9 miesięcy temu
Grupa Azoty powinna oddać te 350 mln dofinansowania z odsetkami bo łupiła rodowitych rolników na wiosennych cenach nawozów w Polsce, gdzie w tym samym czasie dystrybutorzy w innych krajach UE sprzedawały nawozy z ogromną obniżką w swoich krajach . W Polsce natomiast stawki były absurdalnie wysokie.
Pracownik zak...
9 miesięcy temu
Nawozu nie zabraknie w puławskich zakładach magazyny pełne, zmniejszono produkcję bo nikt tego nie chce kupić, tak to jest jak ceny ustalają politycy, a nie wolny rynek. Powrót do komuny? już ostatnio węgiel w gminie sprzedawali po cenie Państwowej.
...
Następna strona