Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

banqUP z glejtem na działanie w Polsce. "Złożony proces, ale było warto"

0
Podziel się:

Firmy finansowe, które nie są bankami mogą mieć dostęp do danych klientów banków. Klienci mogą czuć się bezpieczniej jeśli dana firma ma wpis do rejestru KNF. - Ta restrykcyjność też ma swoje dobre strony - podkreślił Krzysztof Pulkiewicz z banqUP.

Prezes banqUP Krzysztof Pulkiewicz.
Prezes banqUP Krzysztof Pulkiewicz. (banqUP, banqUP)

Prawo się zmienia, a zyskują na tym firmy finansowe. Dzięki dyrektywie PSD2 nowoczesne spółki, które oferują rozwiązania finansowe i - co ważne - nie są bankami, mogą mieć dostęp do danych klientów banków. I to zupełnie legalnie. Posiadając takie dane fintechy mogą świadczyć bardziej dopasowane usługi dla swoich klientów. Co na to sami klienci?

- Większe zaufanie jest wobec tych podmiotów, które już mają te dane, czyli banków. Niedługo tę rolę będą mogły wypełniać fintechy. Wymaga to jednak zrozumienia, na ile takie spółki niebankowe będą w stanie zbudować zaufanie - mówił podczas Impact Fintech Krzysztof Pulkiewicz z banqUP.

banqUP to polsko-belgijski platforma technologiczna, która pozwala zintegrować się z systemami innych banków, i w ten sposób pozyskiwać dane z rachunków bankowych. Wpis do rejestru KNF ma być swoistym glejtem, który pokazuje, że banqUP jest firmą godną zaufania i nie wykorzysta danych klientów banków w nieuczciwy sposób.

- Proces jest dość złożony, ale to ma dwie strony. Jest mnóstwo pracy, trzeba przygotować organizację, ale z drugiej strony nie chciałbym widzieć rynku, w którym każdy fintech jest w stanie taki wpis uzyskać, ponieważ utrata zaufania będzie miała wpływ na cały rynek. Ta restrykcyjność też ma swoje dobre strony - podkreślił Pulkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)