Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Budowa domów bez pozwolenia. Szykują się duże zmiany

34
Podziel się:

Urzędnicy będą mogli zakwestionować tryb uproszczonego zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego do 70 mkw., jeśli dokumentacja okaże się niepełna lub gdy będzie z niej wynikało, że inwestycja nie kwalifikuje się do jego zastosowania. Takie zmiany szykują się w prawie budowlanym - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Budowa domów bez pozwolenia. Szykują się duże zmiany
Będą zmiany w budowie domów bez pozwolenia (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Z innego przepisu wynika, że ci sami urzędnicy w ogóle nie powinni sprawdzać dokumentacji w pełnym zakresie. Eksperci głowią się, jak organ ma zweryfikować zgłoszenie bez sprawdzenia? - czytamy w "DGP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Projekt zmian został opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które niedawno zakończyło konsultacje dotyczące nowelizacji ustawy Prawo budowlane. To rząd PiS wprowadził możliwość budowy domów w trybie uproszczonym pod hasłem "domy bez formalności". Rozwiązanie spotkało się jednak ze srogą krytyką. Głównym problemem jest to, że gminne organy architektoniczno-budowlane nie mają prawa sprzeciwu, nawet jeśli widzą, że inwestycja jest realizowana niezgodnie z prawem - zauważa dziennik.

Nowelizacja prawa budowlanego ma na celu umożliwienie urzędnikom gminnym zakwestionowanie trybu uproszczonego zgłoszenia. W najnowszej wersji projektu zmian w prawie budowlanym zostało doprecyzowane, kiedy urzędnicy będą mogli to zrobić. Będzie to możliwe, gdy przedłożona dokumentacja okaże się niepełna lub gdy z niej wynika, że inwestycja nie kwalifikuje się do uproszczonego zgłoszenia - informuje "DGP".

Problemem jest jednak to, że nowe przepisy wprowadzają możliwość podważenia procedury uproszczonego zgłoszenia, ale nie przewidują możliwości sprawdzenia dokumentacji w pełnym zakresie. To stwarza niepotrzebne zamieszanie i budzi wiele pytań - informuje dziennik.

Ministerstwo uwag nie uwzględniło

Procedura uproszczona nadal jest wadliwa, dlatego wiele osób apeluje o wykreślenie części przepisów, które uniemożliwiają weryfikację zgłoszenia. Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, podkreślają, że inwestor nie może ponosić odpowiedzialności i należy zrezygnować z oświadczenia podpisywanego przez inwestora w tym zakresie.

Uwagi nie zostały uwzględnione przez resort rozwoju. Ministerstwo wycofało się natomiast z zamiaru wprowadzenia uproszczonej procedury zgłoszenia dla przebudowy domów do 70 metrów kwadratowych, przyjmując argumentację ekspertów, że jest to proces bardziej skomplikowany niż budowa. Z projektu nowelizacji wykreślono również możliwość stawiania na zgłoszenie kiosków do 15 metrów kwadratowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Adam
miesiąc temu
Gdzie mój komentarz,co nie podobał się
Adam
miesiąc temu
A ja żeby postawić blaszany garaż musiałem i geodetę i projektanta wziąć i opłacić a teraz czekam na pozwolenie już dwa miesiące i się okazało że trzeba nazad do projektanta bo są jakieś poprawki.Chore państwo peowskie.O zgrozo,kogo wybraliście.
Emeryt
miesiąc temu
Krok do przodu i dwa do tyłu jak chcę mieszkać w chlewie co urzędnikowi do tego moja działka mój wybór i tyle na temat.👌
Daro
miesiąc temu
Co komuś do tego jak się zawali to mi i to ja będę patrzył na to co zbuduje i w tym mieszkał co ludziom do tego a zwłaszcza urzedasom o wszystko by chcieli żeby o zgodę czapkowac .wprowadzić kary za błędne decyzje urzedasow to im rurka zmięknie
azsx
miesiąc temu
Sami Tuska wybraliście to nie płaczcie.
...
Następna strona