Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
TOS
|

Zła wiadomość dla Putina. Polska będzie potrzebowała mniej gazu z Rosji

296
Podziel się:

W Zatoce Gdańskiej ma powstać pływający terminal LNG. To pozwoli nam brać więcej tego surowca ze źródeł innych niż rosyjskie. W środę list intencyjny w tej sprawie podpisały przedstawiciele GAZ-SYSTEM, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zła wiadomość dla Putina. Polska będzie potrzebowała mniej gazu z Rosji
Dostawa gazu z Kataru do Świnoujścia, 2017 rok (East News, LUKASZ SOLSKI)

Dokument określa rolę każdej ze stron przy budowie pływającego terminalu LNG - poinformował GAZ-System, który odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Na podstawie listu intencyjnego podpisane zostanie porozumienie, które określi dokładne zasady współpracy i jej zakres pomiędzy wszystkimi stronami.

Pływający terminal LNG to nic innego jak statek, który będzie miał funkcje magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Według wstępnych założeń GAZ-SYSTEMU ma on mieć przepustowość 4,5 mld metrów sześciennych rocznie.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

Czy to dużo? Dla porównania: w ubiegłym roku w sumie Polska zużyła około 18,6 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. 3,8 mld mieliśmy ze źródeł gazu występujących na terenie naszego kraju, a 14,8 mld sprowadziliśmy z zagranicy.

Przez terminal LNG w Świnoujściu przeszło 3,43 mld metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego - to o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Z kolei import z Rosji wyniósł w 2019 roku 8,95 mld m sześc. w porównaniu z 9,04 mld m sześc. rok wcześniej.

W 2019 roku udział w imporcie gazu z Rosji spadł do ok. 60 proc z ok. 67 proc. w 2018 roku, w odróżnieniu od sprowadzanego do kraju LNG, którego udział w imporcie wzrósł do ok. 23 procent z ok. 20 proc. rok wcześniej - chwaliło się na początku tego roku PGNiG.

– Przy dostawach gazu ziemnego z Rosji obowiązuje nas zawarta w kontrakcie jamalskim klauzula "take or pay", co oznacza, że jesteśmy zobowiązani odbierać od Gazpromu minimum 8,7 mld m sześc. rocznie. Tak będzie jeszcze do końca 2022 roku, kiedy kontrakt jamalski wygaśnie – mówił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Później Polska nie planuje już ponownej tego typu umowy z Rosją.

Dzięki kontraktom na zakup LNG z USA, w latach 2024-2042, PGNiG będzie dodatkowo corocznie dysponowało portfelem ok. 9,3 mld m sześc. po regazyfikacji. Od 2020 roku coroczny import LNG z Kataru wynosić będzie do ok. 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(296)
Jon
2 lata temu
Car na nas szcza.
Mój Nick
2 lata temu
jak ruszy druga nitka gazociągu Putin-Merkel EU czyli Niemcy wprowadzą embargo na gaz z USA i tyle będzie z tych terminali. Po za tym Polska jako członek UE będzie musiała kupować gaz od Putina za pośrednictwem Niemiec i płacić wyższą cenę niż obecnie. Merkel nie pozwoli swoim niewolnikom na wolność. A jak jeszcze POP wróci do władzy to całkowicie oddadzą pod rząd Niemiec dyspozycje w sprawie Polski i skończy się 500+ 300+ i wszystkie inne plus a zacznie jadę na szparagi do Niemiec
termi
2 lata temu
a jak Skandynawia wprowadzi myto celne na te amerykanskie "gazowe statki" za wjazd na Baltyk.......to ile trzeba bedzie placic za ten absurdalny gas z innego kontynentu?
PEŁO!
2 lata temu
ROZLICZYĆ PSL=PAWLAKA,SLD=MILLERA,PO=TUSKA że od tylu lat Polska płaciła za najdroższy gaz w Europie,tak te mafiozi POdpisali kontrakty z carem Putinem,Rosja nie płaciła też przez tyle lat za tranzyt gazu przez Polskę ,nikomu z Mafii SLD=PSL=PO to nie przeszkadzało,widocznie były grube koperty.PO drugie Polska kuPOwała ropę od firmy założonej przez dwóch mafiozów z bankiem na Cyprze,czyli Polska handlowała z mafią POprzez szemranych POśredników.Czy do was nie docierają fakty?że mafie SLD=PSL=PO cały czas Nas OKRADAŁY!!!!! to jest nie do POjęcia!!!
Przechodzień
2 lata temu
Do wiadomości Polaków Rosja nie potrzebuje polskich towarów i klientów. Dla Rosji Polska nie istnieje, zamiast tego istnieje polski wydział Departamentu Stanu USA.
...
Następna strona