Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie w USA spada, mimo fatalnych statystyk zakażeń. Jest lepiej od prognoz

8
Podziel się:

Amerykanie, którzy stracili pracę w wyniku zamknięcia gospodarki, powoli odnajdują się w nowej rzeczywistości. W miesiąc zatrudnienie w USA znalazło prawie 1,8 mln osób. W ten sposób bezrobocie spadło w okolice 10 proc., a jeszcze w kwietniu sięgało 15 proc.

Donald Trump może być zadowolony z najnowszych statystyk z rynku pracy.
Donald Trump może być zadowolony z najnowszych statystyk z rynku pracy. (PAP/EPA)

Stany Zjednoczone ciągle dalekie są od opanowania epidemii. W ciągu doby raportowanych jest blisko 50 tys. nowych zakażeń i blisko tysiąc zgonów. Mimo tego amerykańska gospodarka powoli staje na nogi. Optymizmem napawają najnowsze dane z tamtejszego rynku pracy.

Stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA spadła w lipcu do 10,2 proc. - informuje Departament Pracy USA. To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy spada procentowo liczba osób bez pracy. Miesiąc temu było ich 11,1 proc., a w szczytowym momencie (w kwietniu) prawie 15 proc.

Najnowsze dane pozytywnie zaskoczyły. Bezrobocie spadło mocniej od prognoz, które zakładały wynik na poziomie 10,5 proc. W miesiąc w sektorze pozarolniczym firmy otworzyły się na nowych pracowników. Zatrudnienie wzrosło o prawie 1,8 mln, przekraczając prognozowane niecałe 1,6 mln.

Agencja Bloomberg, cytując ekspertów komentujących najnowsze dane, wskazuje, że ciągle jeszcze daleka droga.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

- Jest pewne spowolnienie w tempie tworzenia miejsc pracy, ale to naturalne, kiedy minie się początkowy wzrost aktywności po ponownym otwarciu gospodarki - wskazuje Michelle Meyer, ekonomistka Bank of America. - Przed nami jeszcze długa droga pełnego przywrócenia normalności na rynku pracy, ale postęp jest.

Zatrudnienie w USA wciąż jest o około 13 mln mniejsze niż przed pandemią.

Wcześniej bez pracy było poniżej 4 proc. Amerykanów. Do tego poziomu nie udało się dobić Polsce nawet w szczycie koniunktury. U nas jednak wzrost bezrobocia udało się utrzymać w ryzach i dlatego w tej chwili w naszym kraju bezrobocie jest niższe niż w USA.

Najnowsze wyliczenia resortu pracy mówią o 6,1 proc. I od wybuchu epidemii nie było wyższe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Piotrkek
4 lata temu
Szwecja pokazała że droga ktora podaża teraz ameryka jest najlepsza...brawo Tramp nie dałes sie oszulać komunistycznym globalista, najwiekszym zbrodniaza tego świata.
Ada
4 lata temu
Rynek pracy i dynamika gospodarki USA wyhamowuje pomimo ogromnych pakietów stymulujacych. Wstrzymano również wypłacanie postojowego oraz zakaz eksmisji. Należy pamiętać że bezrobocie spadło ale statystyki nie pokazują jeszcze pełnej skali wpływu wzrostu zakażeń na gospodarkę USA.
Światowid
4 lata temu
Nie jest istotna wysokość pensji minimalnej, a siła nabywcza waluty. Spójrzcie na UK. Ponad 10 temu można było kupić/ opłacić wszystko za 800£, obecnie trzeba zapłacić 1300£ za te same usługi/towary. Podwyższanie płacy minimalnej napędza inflację. Trzeba się skoncentrować na utrzymywaniu stabilnej waluty i redukcji długu publicznego. Ale łatwiej zaciągać długi niż spłacać...w końcu dług i tak spacą "Ci" państwo.
Xyz
4 lata temu
Ciekawe kto wierzy w te brednie i kupuję walutę ,która właśnie bankrutuje.
szczeny opadł...
4 lata temu
pensja minimalna dla 6 mln Polaków za rządów Millera i Belki 600 zł netto, benzyna 3, 8 zł cukier 3,5 zł schab 18 zł 1 EUR 4,8 zł!!!!!!! - to nie błąd, obecnie pensja minimalna 2100 zł netto benzyna 4,2 cukier 2,5 schab 10 EUR 4,4 zł