Notowania

handel
11.02.2019 11:45

Bilans handlu zagranicznego na minusie. GUS podsumował 2018 rok

Ponad 21 mld zł na minusie jest saldo handlu Polski z innymi krajami. Import w ubiegłym roku wzrósł o połowę szybciej niż eksport. Zdecydowanie najważniejszym partnerem są Niemcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W handlu zagranicznym jesteśmy na minusie.

Polska wyeksportowała towary o wartości 940,4 mld zł. W tym samym czasie sprowadziliśmy produkty za 961,8 mld zł - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Nie udało się powtórzyć dobrego wyniku z 2017 roku. Wtedy mogliśmy się pochwalić nadwyżką w handlu zagranicznym, rozumianą jako przewagę eksportu nad importem. Tym razem saldo jest ujemne. Przekroczyło 21 mld zł. Wszystko przez wyraźnie większy wzrost wartości towarów sprowadzonych nad tymi sprzedanymi za granicę.

Eksport w ubiegłym roku zwiększył się o około 57 mld zł, czyli 6,5 proc. Import w tym samym czasie wzrósł o 82 mld zł, a więc 9,3 proc.

Bilans byłby dodatni, gdyby nie bardzo duża nierównowaga w handlu z krajami rozwijającymi się. Do nich zaliczają się przede wszystkim Chiny, które są na drugim miejscu w naszym imporcie. Stamtąd sprowadziliśmy towary o wartości ponad 111 mld zł. Eksport w tamtym kierunku jest śladowy. Odbiorcami polskich towarów są przede wszystkim kraje europejskie.

Ogółem saldo z krajami rozwijającymi się jest 176,6 mld zł na minusie. Z krajami Europy Środkowo-Wschodniej jesteśmy pod kreską 32,7 mld zł. Dodatnie saldo mamy z krajami rozwiniętym (187,9 mld zł), a w szczególności z Unią Europejską (194,7 mld zł).

Wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu oraz importu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów, z wyjątkiem Włoch w eksporcie. Oczywiście najważniejszym krajem są Niemcy, które odpowiadają za 28 proc. całego eksportu i 22 proc. importu. Mowa o odpowiednio 264,8 i 215,3 mld zł.

Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Poza Niemcami najwięcej towaru z Polski idzie do Czech (59,8 mld zł) i Wielkiej Brytanii (58,2 mld zł). Największy przyrost eksportu odnotowaliśmy zaś ze Stanami Zjednoczonymi. Statystyki w rok wzrosły o 12 proc. do 26,2 mld zł. Mimo różnego rodzaju sankcji o ponad 9 proc. więcej towarów wysłaliśmy do Rosji. Przyjęła towary za 28,8 mld zł.

Poza wspomnianymi już Niemcami i Chinami głównym źródłem importu są: Rosja (70,8 mld zł), Włochy (48,2 mld zł) i Francja (35 mld zł). Wielka Brytania, będąca w TOP3 naszego eksportu, w imporcie zamyka stawkę 10 największych naszych partnerów.

Polscy przedsiębiorcy w ubiegłym roku szeroko otworzyli drzwi na towary z Rosji. Przyrost importu z tego kierunku to aż 26,5 proc. w skali roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, gus, eksport, import, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2019

pamCała gospodarka za PiS-u się zwija. Nie ma żadnych inwestycji, tylko te za unijne pieniądze. Ale Mateuszek się cieszy z niskiego deficytu budżetu. Jak … Czytaj całość

11-02-2019

felekJa tak sobie myślę że Wenezuela powoli się do nas zbliża a raczej my do Wenezueli. Obym się mylił.

11-02-2019

RealistaJak będziemy nadal słynąć z coraz to większej produkcji rolnej np jabłek to nigdy nie osiągniemy eksportowego sukcesu jak np Niemcy bo ci sprzedadzą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (52)