Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Niemcy biją rekord eksportu. To dobra wiadomość dla Polski

9
Podziel się:

Wieści o nadchodzącym kryzysie w gospodarce Niemiec były przedwczesne. Eksport w grudniu nie tylko mocno przebił prognozy, ale i pomógł ustanowić nowy rekord.

W grudniu z Niemiec wyjechało więcej towarów niż rok wcześniej
W grudniu z Niemiec wyjechało więcej towarów niż rok wcześniej (PAP/EPA)

Przez dłuższy czas z gospodarki niemieckiej przychodziły tylko niepokojące wieści. Mieli o czym myśleć i polscy przedsiębiorcy. Szczególnie ci, którzy za zachodnią granicę wysyłają dużą część swojej produkcji.

W 2018 roku do Niemiec kierowaliśmy aż 28,1 proc. naszego eksportu o wartości 22 mld zł miesięcznie. Część stanowią podzespoły do eksportu niemieckiego, więc zrozumiałe, że ekonomiści bili na alarm i prognozowali spowolnienie w Polsce.

Grudniowe dane zaprzeczyły złym nastrojom. Niemiecki eksport wzrósł o 1,5 proc. rok do roku (z uwzględnieniem różnicy kalendarzowych), choć ekonomiści dawali szanse na 0,2 proc. Import poprawił się o 1,2 proc. rdr przy oczekiwaniach na poziomie 0,2 proc. - pokazują dane Bundesbanku.

Zobacz też: Niepokojące dane z niemieckiej gospodarki. "Bądźmy optymistami"

Dzięki temu Niemcy pobiły swój dotychczasowy rekord z 2017 roku. W ciągu roku wyeksportowały towary za ponad 1,3 bln euro, czyli 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Zaimportowali za prawie 1,1 bln euro (+5,7 proc.).

Dobre dane o handlu zagranicznym kończą, przynajmniej chwilowo serię słabszych informacji z gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Przyczyną był konflikt handlowy na linii Waszyngton-Pekin, który odbił się tak bardzo na decyzjach zakupowych Chińczyków, że pod koniec roku ich zakupy w Niemczech straciły na wcześniejszym impecie. O ile w całym roku Chiny zwiększyły zakupy w Niemczech o prawie 10 proc., to w ostatnich miesiącach tempo spadło do 3-4 proc.

Polska dla Niemiec jak Włochy

Nadwyżka handlowa Niemiec co prawda rok do roku spadła o 20 mld euro (czyt. eksport rósł wolniej niż import), ale to akurat Polski nie powinno niepokoić. Dane GUS za 11 miesięcy 2018 roku wskazują na 9,6 proc. wzrostu naszego eksportu do Niemiec. Szybciej przyrastała tylko nasza sprzedaż do USA.

Dla Niemiec Polska jest partnerem handlowym porównywalnym już z Włochami. Więcej niż z Polski (4,6 mld euro miesięcznie wg Destatis) Niemcy importowały w ubiegłym roku tylko z: Chin (9 mld euro miesięcznie), Holandii (8 mld euro/mies.), USA (5,5 mld euro) Francji (5,5 mld euro) i Włoch (5 mld euro).

W niemieckim eksporcie zajmujemy ósme miejsce. Kierowany jest głównie do USA (10 mld euro miesięcznie), Francji (9 mld euro), Chin (8 mld euro), Holandii (8 mld euro), Wielkiej Brytanii (7 mld euro), Włoch (6 mld euro), Austrii (5,5 mld euro).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
ryś
4 lata temu
pisia propaganda.chcą nabrać przedsiębiorców i namówić ich do inwestowania.pytam się kiedy kaczyński wykopie ten bilion zł,który obiecał na rozwój gospodarki.ale pewnie to jedno z wielu klamstw tego kretacz.
Kul
4 lata temu
Do narodowców j Pisowców: czy Polacy podobnie jak Rosjanie cokolwiek wymyślili i wyprodukowali co byłoby znane na świecie? Tak tylko pytam bo nic ni nie przychodzi na myśl
awa
4 lata temu
1,3 bln euro Eksportu. Gdyby Polska nie kupowala niczego co niemieckie mieliby 1,25 bln euro. -))
ÜBER ALLES
4 lata temu
POD ROBOTNIKI Z POLSKI WYKONUJA DLA PANOW NIEMCOW PODZESPOLY
cuda i cudeńk...
4 lata temu
1) Niemiecki eksport w grudniu nie tylko mocno przebił prognozy, ale i pomógł ustanowić nowy rekord !!! 2 ) Największa w Niemczech sieć drogerii stawia na naturalne mydła !!! 3) Rosyjski dyskont Mere musiał zamknąć swój pierwszy sklep w Niemczech po pięciu dniach, ponieważ oblężenie przez klientów spowodowało, że zabrakło towaru !!!