Notowania

wojsko
05.01.2019 18:00

Błaszczak obiecuje żołnierzom "podwyżki największe od lat". Najpierw musi się z nimi dogadać

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił, że żołnierze otrzymają obiecane podwyżki, choć dopiero 7 stycznia spotka się z przedstawicielami wszystkich korpusów Sił Zbrojnych. Wcześniej resort nie zdążył na czas opublikować rozporządzenia w sprawie stawek dla młodych mundurowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mariusz Błaszczak obiecuje podwyżki (Fot: Jakub Kaczmarczyk)

Wraz z początkiem roku w życie miały wejść nowe zasady wyliczania wynagrodzenia dla żołnierzy odbywających tzw. służbę kandydacką. Miały, ponieważ jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, MON zbyt późno zgłosił projekt i nie wyszedł on poza uzgodnienia wewnątrz resortu. Młodzi żołnierze dostaną zatem podwyżki na takich samych zasadach, jak żołnierze zawodowi. I w tym samym terminie.

- Służba w Wojsku Polski jest zaszczytem, wyróżnieniem i honorem. Ale służba w Wojsku Polskim musi być też godnie wynagradzana. Chciałbym zapewnić żołnierzy, że w roku 2019 podwyżki będą najwyższymi od lat - zapewniał 5 stycznia wojskowych szef MON Mariusz Błaszczak.

Zobacz też: Były żołnierz Legii Cudzoziemskiej o najsłynniejszej armii świata

Średnio 540 zł

Zgodnie z ministerialnym planem, średnia uposażenie ma wzrosnąć do poziomu 3,63 kwoty bazowej, a więc przeciętnie o 540 zł do kwoty około 5,5 tys. zł. Jak donosi Radio Zet, żołnierze na wyższe wynagrodzenia jeszcze poczekają - rozporządzenie ws. podwyżek jest dopiero w trakcie uzgodnień międzyresortowych i zacznie obowiązywać najwcześniej w lutym. Taki scenariusz oznaczałby wypłatę podwyżek od marca.

W oficjalnym komunikacie MON, resort zapewnia jednak, że pieniądze zagwarantowane są od stycznia i każdy mundurowy objęty podwyżką otrzyma wyrównanie za cały okres.

Najpierw spotkanie

Drugim z warunków, który wyłania się z lektury komunikatu resortu, jest porozumienie z poszczególnymi korpusami kadry Sił Zbrojnych. Z tego względu na 7 stycznia zaplanowano spotkanie Mariusza Błaszczaka z „przedstawicielami żołnierzy zawodowych oraz Korpusu , Konwentu Dziekanów, w skład którego wchodzą reprezentanci korpusu szeregowych, podoficerów i oficerów”.

Największe podwyżki mają odczuć ci żołnierze, którzy dziś zarabiają najmniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-01-2019

RHPodwyżki ???, za co, za obijanie się ?? Mam takiego za sąsiada, len, cwaniak i cham.

05-01-2019

50-cio latek.Szkoda że nie jestem młodszy. Może bym wstąpił do wojska. 3 tysie na dzień dobry, szybsza emka, a na odejście po 70 tysi na głowę za brak mieszkania, … Czytaj całość

05-01-2019

jakotakiciekawyKomu mają "zajumać", żeby innym rozdać? Proszę o szczegółowe informacje.

Rozwiń komentarze (41)