Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Boeing podjął ważną decyzję ws. systemów 737 MAX

173
Podziel się

Boeing zaktualizuje oprogramowanie wszystkich samolotów 737 MAX w ciągu 10 dni - podaje Reuters. Maszyny zostały uziemione globalnie po katastrofie w Etiopii, gdzie zginęło 157 osób.

Boeing wymienia oprogramowanie samolotów serii 737 MAX
Boeing wymienia oprogramowanie samolotów serii 737 MAX (East News, AP/Associated Press/East News)
bDZAoKjV

Producent podkreśla, że od kilku miesięcy pracuje nad ulepszeniem oprogramowania systemu stabilizacji i kontroli lotu. We wszystkich maszynach 737 MAX 8 i MAX 9 ma się pojawić maksymalnie w ciągu 10 dni - ustaliła agencja Reuters, która powołuje się na źródła zbliżone do Boeinga.

Prace nad nowym systemem rozpoczęły się po tym, jak pod koniec października 2018 roku w Indonezji - tuż po starcie - Boeing 737 MAX 8 runął na ziemię. Zginęło wtedy 189 osób. 9 marca Boeing 737 MAX 8 linii Ethiopian Airways rozbił się kilka minut po starcie z lotniska w Addis Abebie. W katastrofie zginęło 157 osób.

bDZAoKjX

Jak informuje agencja Reuters, oba przybadki były podobne, co sugeruje, że przyczyną obydwu katastrof mógł być ten sam element oprogramowania. Zmiany zostaną wprowadzone po zaleceniach amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Zobacz także: Obejrzyj: Katastrofa samolotu w Etiopii

Już kilka dni temu Boeing zapewniał, że aktualizacja oprogramowania samolotów 737 MAX 8 i MAX 9 spowoduje, że "bezpieczny samolot będzie jeszcze bezpieczniejszy".

bDZAoKkd

Producent dodał, że zaktualizuje oprogramowanie w całej flocie 737 MAX.

Do czasu zmiany oprogramowania loty wszystkimi boeingami 737 MAX zostały zawieszone. Producent dotąd dostarczył ok. 370 maszyn 737 MAX 8 i MAX 9. Jednak ma zamówienia na ok. 5 tys. kolejnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZAoKky
KOMENTARZE
(173)
On
2 lata temu
Tak, i uaktualnienie oprogramowania zostanie ściągnięte z "chmury", mam tylko nadzieję że restart komputerów nie nastąpi w czasie lotu.
lp
2 lata temu
Od kilku miesięcy pracuje, a teraz w ciągu 10 dni znaleźli błąd? Nawet jeśli, to jaka jest pewność, że go rozwiązali i to co wgrywają będzie działać bez błędów? Nikt nic nie mówił, o testach nowego oprogramowania... cały czas zapewniali, że wszystko jest w porzo!
80+
2 lata temu
Przewidywałem, że technicy sobie z tym poradzą. Jednak pisanie, że bezpieczny samolot będzie jeszcze bezpieczniejszym, jest pisaniem na wyrost, bo bezpiecznym nie był z taką ukrytą wadą!
bDZAoKkz
Marek
2 lata temu
przy kolejnej aktualizacji to będzie jeszcze najbezpieczniejszy
alek
2 lata temu
MACS działa gdy: klapy schowane i AP off, stabilizator można kontrolować przelacznikiem na kolumnie, zablokować unieruchamiajac recznie lub/i wylaczyc elektrycznie i obracać recznie ustawiając wlasciwy AoA, jeśli to problem dla pilotow to pozostaje wiele pytan i nie sadze ze dotyczą one MCAS.
...
Następna strona