Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bon turystyczny coraz bliżej. Centralna Polska zyskuje najwięcej

Co szósty bon turystyczny zostanie wystawiony na Mazowszu - wynika z analizy money.pl. To tam żyje najwięcej dzieci, którym od kilku dni przysługuje dodatkowe 500 lub 1000 zł na wakacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Bon turystyczny dostanie co 5. Pomorzanin. W liczbach bezwzględnych najwięcej bonów trafi na Mazowsze.

Bon turystyczny przysługuje na dziecko do 18. roku życia. Ile wyniesie kwota bonu? Dla wszystkich będzie to 500 złotych. Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych, więc w sumie dla nich przewidziano 1000 złotych.

Z programu ma skorzystać ponad 6 mln dzieci. Najwięcej - co nie powinno dziwić - w województwie mazowieckim. Tam według danych GUS mieszka ponad milion osób w wieku przedprodukcyjnym, czyli do 18. roku życia. Warszawa i okolice "zgarną" więc w ramach bonu turystycznego tyle, co województwo lubuskie, opolskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Razem wzięte.

To właśnie w tych regionach Polski mieszka bowiem najmniej dzieci. Rekordowe pod tym względem jest województwo opolskie, gdzie według GUS żyje zaledwie 156 tys. osób poniżej 18. roku życia.

Obejrzyj: Co z bonem turystycznym 500+? Emilewicz komentuje

Spora część środków popłynie również na południe kraju. W województwie śląskim bon turystyczny otrzyma ponad 770 tys., a na Dolnym Śląsku i w Małopolsce - odpowiednio 650 i 680 tys. dzieci.

Bon turystyczny dla co piątego Pomorzanina

Jednak gdy spojrzymy na proporcjonalny udział dzieci w populacji, to lider się zmieni. Okazuje się bowiem, że w województwie pomorskim aż 19,7 proc. mieszkańców to dzieci. Bon będzie przysługiwał więc stosunkowo największej grupie Pomorzan, bo prawie co piątemu z nich.

Wskaźnik w wysokości 19 proc. przekraczają również Wielkopolska (19,4 proc.), Mazowsze (19,2 proc.) oraz Małopolska (nieco ponad 19 proc.).

Najgorzej pod tym względem jest na Opolszczyźnie. Tu dzieci jest niespełna 16 proc., a to oznacza, że bon turystyczny przysługiwać będzie średnio jednemu na sześciu mieszkańców tego regionu.

Wniosek o bon turystyczny. Gdzie i jak?

Obecnie można za jej pośrednictwem złożyć wniosek o 500+ czy świadczenie "Dobry Start" (czyli 300+, nazywane też wyprawką szkolną). Niedługo powinna się tam również pojawić możliwość zarejestrowania bonu turystycznego.

W przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych oprócz rejestracji trzeba będzie również złożyć oświadczenie, że dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dołączyć kopię dokumentu do specjalnego formularza.

Bon turystyczny będzie miał formę elektroniczną. Nie dostaniemy go więc w żadnej papierowej wersji. Zostanie on przesłany na wskazany przez rodziców adres e-mail lub numer telefonu.

Na co można wydać bon turystyczny?

W ustawie wprost zapisano, że pieniądze z bonu można wykorzystać na opłacenie usług hotelarskich (noclegów) oraz imprez turystycznych. Nie ma więc mowy o tym, by zapłacić bonem za wspólny obiad w restauracji czy rodzinne wyjście do kina. Gastronomia, kultura czy rozrywka - te branże nie zostały objęte pomocą w ramach bonu turystycznego.

Co ważne, rodzice nie będą mogli też zapłacić za pobyt w hotelu, gdy dziecko zostanie w domu z dziadkami. Bon musi być wykorzystany na faktyczny wypoczynek dziecka.

Bon będzie działał tylko w Polsce i to w obiektach, które zgłoszą się do programu. Listę takich obiektów i przedsiębiorców turystycznych będzie prowadziła Polska Organizacja Turystyczna. Na razie nie jest ona jeszcze gotowa.

W przypadku, gdy cena pobytu w hotelu lub wartość imprezy turystycznej nie przekroczy kwoty bonu turystycznego, to różnica pozostanie na koncie i będzie można wykorzystać ją po raz kolejny. Jeśli więc rodzic zapłaci za wyjazd dziecka 300 złotych, to zostanie mu jeszcze 200 złotych do wykorzystania w późniejszym terminie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-07-2020

danaDlaczego ja mam pracować na wszystkich i wszystko. Uczciwie pracuję 31 lat i z moich podatków utrzymywani są również ci którym pracować się nie chce.

22-07-2020

dariuszW woj. opolskim jest najmniej dzieci ? A jak ma być więcej, jak tu prawie każdy ma obywatelstwo niemieckie, i wyjeżdża na stałe po ślubie. Mój syn ma … Czytaj całość

22-07-2020

CześćTak mówią że wschodnia polska bierze 500+ i wszystkie dodatki a tu proszę Mazowsze

Rozwiń komentarze (96)