Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Bon turystyczny coraz bliżej. Centralna Polska zyskuje najwięcej

96
Podziel się:

Co szósty bon turystyczny zostanie wystawiony na Mazowszu - wynika z analizy money.pl. To tam żyje najwięcej dzieci, którym od kilku dni przysługuje dodatkowe 500 lub 1000 zł na wakacje.

Bon turystyczny dostanie co 5. Pomorzanin. W liczbach bezwzględnych najwięcej bonów trafi na Mazowsze.
Bon turystyczny dostanie co 5. Pomorzanin. W liczbach bezwzględnych najwięcej bonów trafi na Mazowsze. (Wikimedia Commons)
bECgwAOd

Bon turystyczny przysługuje na dziecko do 18. roku życia. Ile wyniesie kwota bonu? Dla wszystkich będzie to 500 złotych. Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych, więc w sumie dla nich przewidziano 1000 złotych.

Z programu ma skorzystać ponad 6 mln dzieci. Najwięcej - co nie powinno dziwić - w województwie mazowieckim. Tam według danych GUS mieszka ponad milion osób w wieku przedprodukcyjnym, czyli do 18. roku życia. Warszawa i okolice "zgarną" więc w ramach bonu turystycznego tyle, co województwo lubuskie, opolskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Razem wzięte.

To właśnie w tych regionach Polski mieszka bowiem najmniej dzieci. Rekordowe pod tym względem jest województwo opolskie, gdzie według GUS żyje zaledwie 156 tys. osób poniżej 18. roku życia.

bECgwAOf
Zobacz także: Obejrzyj: Co z bonem turystycznym 500+? Emilewicz komentuje

Spora część środków popłynie również na południe kraju. W województwie śląskim bon turystyczny otrzyma ponad 770 tys., a na Dolnym Śląsku i w Małopolsce - odpowiednio 650 i 680 tys. dzieci.

Bon turystyczny dla co piątego Pomorzanina

Jednak gdy spojrzymy na proporcjonalny udział dzieci w populacji, to lider się zmieni. Okazuje się bowiem, że w województwie pomorskim aż 19,7 proc. mieszkańców to dzieci. Bon będzie przysługiwał więc stosunkowo największej grupie Pomorzan, bo prawie co piątemu z nich.

bECgwAOl

Wskaźnik w wysokości 19 proc. przekraczają również Wielkopolska (19,4 proc.), Mazowsze (19,2 proc.) oraz Małopolska (nieco ponad 19 proc.).

bECgwAOm

Najgorzej pod tym względem jest na Opolszczyźnie. Tu dzieci jest niespełna 16 proc., a to oznacza, że bon turystyczny przysługiwać będzie średnio jednemu na sześciu mieszkańców tego regionu.

Wniosek o bon turystyczny. Gdzie i jak?

Obecnie można za jej pośrednictwem złożyć wniosek o 500+ czy świadczenie "Dobry Start" (czyli 300+, nazywane też wyprawką szkolną). Niedługo powinna się tam również pojawić możliwość zarejestrowania bonu turystycznego.

bECgwAOn

W przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych oprócz rejestracji trzeba będzie również złożyć oświadczenie, że dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dołączyć kopię dokumentu do specjalnego formularza.

Bon turystyczny będzie miał formę elektroniczną. Nie dostaniemy go więc w żadnej papierowej wersji. Zostanie on przesłany na wskazany przez rodziców adres e-mail lub numer telefonu.

bECgwAOo

Na co można wydać bon turystyczny?

W ustawie wprost zapisano, że pieniądze z bonu można wykorzystać na opłacenie usług hotelarskich (noclegów) oraz imprez turystycznych. Nie ma więc mowy o tym, by zapłacić bonem za wspólny obiad w restauracji czy rodzinne wyjście do kina. Gastronomia, kultura czy rozrywka - te branże nie zostały objęte pomocą w ramach bonu turystycznego.

Co ważne, rodzice nie będą mogli też zapłacić za pobyt w hotelu, gdy dziecko zostanie w domu z dziadkami. Bon musi być wykorzystany na faktyczny wypoczynek dziecka.

Bon będzie działał tylko w Polsce i to w obiektach, które zgłoszą się do programu. Listę takich obiektów i przedsiębiorców turystycznych będzie prowadziła Polska Organizacja Turystyczna. Na razie nie jest ona jeszcze gotowa.

W przypadku, gdy cena pobytu w hotelu lub wartość imprezy turystycznej nie przekroczy kwoty bonu turystycznego, to różnica pozostanie na koncie i będzie można wykorzystać ją po raz kolejny. Jeśli więc rodzic zapłaci za wyjazd dziecka 300 złotych, to zostanie mu jeszcze 200 złotych do wykorzystania w późniejszym terminie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECgwAOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
pat 16
rok temu
Bon zafunduje ci rząd i jeszcze wskaże paluchem gdzie masz jechać na wypoczynek !!!
Gja
rok temu
Haha, super. Ja nie mam dzieci i już niestety mieć nie będę, bywa... za dużo czasu zajęło mi uzbieranie na male.mieszkanie, przy tych cenach, jakie dziś są. Weźcie jednak pod uwagę, że jest wiele samornych kobiet, które wyciągają 2000 na rękę, pracując w szkolach, szpitalach itd. Nie każdy zaraz musi na przysłowiowej kasie w Biedrze siedzieć albo być wziętym specjalistą. Tak po prostu jest w kapitalizmie, że ludzie moga pracować tyle samo, mieć sporą odpowiedzialność, a zarabiać albo grosze, albo fortunę. Tym ciężko pracującym, a malo zarabiającym czy emerytom nic się nie należy, ale dzieciary bedziemy rozpaskudzac dalej i fundować im program po programie, teraz wakacje... ten program bonowy to jest jakaś żena niesłychana.
Ed
rok temu
Zwolennicy PO niech idą po bon i 500+ do Trzaskowskiego
bECgwAOH
euk
rok temu
Tu nie chodzi gdzie jest dużo dzieci tylko gdzie mają pieniądze by dopłacić do tego " bonu" bo z samym " bonem" to można pojechać ale do cioci na wieś
Verayher
rok temu
A co z PUE ZUS będzie na jesieni? Zrobione jest we Flashu, a Google ogłosił wyłączenie obsługi Flasha w grudniu 2020
...
Następna strona