Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KKG
|

Brakuje rąk do pracy. Sklepy i knajpy podbierają sobie pracowników

126
Podziel się:

Gastronomia, hotelarstwo, handel – to branże, które desperacko poszukują nowych pracowników. – Trwa wzmożona rekrutacja do pracy w sklepach spożywczych, szczególnie tych działających w kurortach nadmorskich – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak ze spółki IDEA HR Group. - Dostajemy informacje, że restauracje i hotele nawet podkradają sobie pracowników.

Brakuje rąk do pracy. Sklepy i knajpy podbierają sobie pracowników
W nadmorskich kurortach właściciele sklepów i restauracji biją się o pracowników. (WP, Mateusz Madejski)
bEJDuuHp

O problemie braku pracowników na rynku pisze portal dlahandlu.pl. Ofert pracy sezonowej jest mnóstwo i są one bardzo atrakcyjne.

- Pracownik sezonowy może w tej chwili zarobić więcej niż przed pandemią – przyznaje Siedziniewska-Brzeźniak, z którą rozmawiał portal. - To zaskakujące biorąc pod uwagę, że sektory, które dzisiaj gorączkowo rekrutują, jeszcze dwa miesiące temu objęte były lockdownem.

Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych
bEJDuuHr

Stawki za pracę sezonową jeszcze nigdy nie były tak dobre. Pracownicy są poszukiwani szczególnie nad morzem oraz w miejscowościach turystycznych.

- Dostajemy sygnały, że restauracje i hotele podkradają sobie pracowników. Dochodzi tutaj do typowego dumpingu, gdzie proponuje się pracownikom złotówkę lub dwa złote więcej za godzinę w zamian za zmianę pracodawcy – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak. - To dowody tego, że pracodawcy są bardzo zdeterminowani, by rekrutować pracowników i obsłużyć ten sezon wakacyjny tak dobrze, jak tylko się da. Nikogo nie zaskakują stawki dla kucharzy na poziomie nawet 30 złotych za godzinę. Stawki kelnerskie również mogą przebijać te kwoty – mówi ekspertka na łamach dlahandlu.pl.

"Rzeczpospolita" opublikowała analizę 15 najpopularniejszych portali z ogłoszeniami o pracę, przygotowaną przez agencję Adecco.

bEJDuuHx

Wynika z niej, że czerwcu w polskim internecie rekruterzy i pracodawcy opublikowali niemal 323,3 tys. ofert pracy. To najwięcej od początku pandemii i o 28 proc. więcej niż w czerwcu 2020 r.

To wysoki wynik nie tylko w odniesieniu do zeszłego roku, kiedy to z powodu kryzysu firmy z wielu branż wolały raczej zwalniać, niż zatrudniać. Wzrost liczby ofert widać też, gdy ostatni miesiąc porównamy z czerwcem 2019.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJDuuHS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(126)
Czarek
2 miesiące temu
Jeśli pracodawca dobrze traktuje swoich pracowników to nie ma mowy o podbieraniu. U nas w imex logistics takie sytuacje nie mają miejsca. Pracodawca jest zreszta ceniony w Wielkopolsce bo to jedna z wiekszych firm spedycyjnych. Zatrudniaja na warunkach europejskich i tak też zreszta traktuja ludzi. Liczy się człowiek
paparazzi l 6...
3 miesiące temu
Podwyżki to należą się pracownikom najniższego szczebla!!!najpierw o nich zadbajcie tak jak np.w wielu krajach,jeśli masz dochody poniżej poziomu życia to dokładają lub zwalniają z wszystkich podatków!!!USTAWA!!! gwarantująca pracownikom wykonującym największą pracę dla Polski i dla wyzyskujących pracodawców w wys.netto na ten rok 4000!!!!,a tymczasem 80gr. podwyżek dla polityków za GODZINE!!!!!.....co???? nie można przeżyć!!!! za 10.000 miesięcznie????
Olo
3 miesiące temu
1536 euro najnizsza krajowa w Niemczech. 2960 euro średnia krajowa w Niemczech. A u nas jaj Januszek zapłaci najniższa krajowa w Niemczech tj jakieś 7000 to jesteś klasa średnia. Za 1536 to robola w Niemczech trudno znałaś. A tak jak porownuje ktoś poniżej ceny to już ieli podnieść do niemieckich....
bEJDuuHT
Olek
3 miesiące temu
Płacić Janusze pracownikom stawki takie jak w Niemczech bo ceny to już mieliście podnieść do zachodnich. Bułka w raichu 20 erocentow i w Polsce też już 90 groszy, chleb 1,20 euro w Polsce Też już 5 zł trzeba zapłacić. A wy sobie przeciebiorcy tylko tanią siłę z nas robicie....
helmut
3 miesiące temu
Na budowach, już płacą PO 90 zł na godzinę, POchodzisz, POkręcisz się, i 8 godz mija szybko.
...
Następna strona