Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
Materiał powstał przy współpracy z Budimex SA

Branża budowlana waloryzuje kontrakty. Ceny paliw, stali i betonu

Podziel się:

Kondycja branży budowlanej na początku spowolnienia gospodarczego? Wciąż zadowalająca, choć pojawiają się wyzwania. - Są problemy z dostawami, cenami materiałów budowlanych oraz wzrostem cen robocizny - mówi money.pl Artur Popko, prezes Budimex. W wywiadzie dla money.pl wyjaśnia jednak, jak Budimex dostosował biznesową strategię do wymagających czasów. Największy polski wykonawca budowlany wyszedł z branży deweloperskiej i wszedł na nowe rynki.

Branża budowlana waloryzuje kontrakty. Ceny paliw, stali i betonu
Artur Popko, Prezes Budimex SA (materiały partnera)

Jak zaznacza prezes Budimex Artur Popko firmy budowlane od dawna zgłaszały zamawiającym, że w cenach sprzed kilku lat (gdy podpisywane były kontrakty) nie są w stanie dokończyć zleconych zadań.

- Nigdy rozmowy o waloryzacji nie są ani łatwe ani przyjemne ale branża spotkała się ostatecznie ze zrozumieniem ze strony publicznych zamawiających i kompromis został osiągnięty. Żadna ze stron nie jest do końca usatysfakcjonowana, ale zmiana zapisów waloryzacyjnych podnoszących ich próg z 5% na 10% pozwoli zakończyć obecnie trwające kontrakty. Nikt nie traktuje tej zmiany w kategorii zarobku, bo waloryzacja w swej istocie to jedynie mechanizm pozwalający na pokrycie zwiększonych kosztów, które ponosimy w trakcie realizacji kontraktów - tłumaczy.

Prezes wskazuje jednak, że na rynku mogą pojawić się podmioty, które mimo to nie będą w stanie skończyć zleconego zadania.

- Obawiam się, że część z kontraktów samorządowych, w których zamawiający nie dysponują dodatkowymi środkami, by zwiększyć wartość umowy, mogą nie zostać ukończone. W przypadku wykonawcy, dla którego wzrost kosztów przekracza 20 a niekiedy nawet dochodzi do 50 proc., dalsza realizacja kontraktu wiąże się ze stratami, których nie jest w stanie sam pokryć - wyjaśnia. Co stanowi największy dodatkowy koszt dla firm budowlanych? To ceny paliw, energii ale również ceny stali i betonu. - To są kluczowe elementy, które wpływają na całe budownictwo - wyjaśnia.

W rozmowie tłumaczy również, jak Budimex dostosowuje strategię do wymagających czasów oraz mówi wprost, co czeka kupujących mieszkania w Polsce.

Szykując się na trudniejsze czasy Budimex rozkłada ryzyka związane z finansowaniem inwestycji publicznych i dywersyfikuje swój portfel. Największy polski wykonawca budowlany wyszedł z branży deweloperskiej i wszedł na rynki: OZE, elektromobilności oraz realizacji inwestycji w Niemczech, w Czechach i na Słowacji.

Więcej w materiale wideo.

Zobacz także: Artur Popko, Prezes Budimex SA w rozmowie podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Materiał powstał przy współpracy z Budimex SA

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera