Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Branża OZE alarmuje. Rządowa reforma "odbije się na rachunkach za energię"

21
Podziel się:

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennemu. Zmiany będą brzemienne w skutki - alarmuje branża OZE. Nowe przepisy mają spowolnić inwestycje w fotowoltaikę, co skończy się wyższymi rachunkami za energię elektryczną.

Branża OZE alarmuje. Rządowa reforma "odbije się na rachunkach za energię"
Zmiany dot. planowania i zagospodarowania przestrzennego uderzą w inwestycje fotowoltaiczne - alarmuje branża (Pixabay)

Zgodnie z uchwaloną ustawą, rząd wprowadza nowe narzędzie planistyczne. Mowa o planie ogólnym, który ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Na podstawie dokumentu samorządy będą przyjmowały plany miejscowe, które są niezbędne, by postawić farmę fotowoltaiczną powyżej 145 kW.

Plan gminy mają przygotować do końca 2025 r. - Spodziewamy się dużego zamrożenia inwestycyjnego. Już teraz borykamy się z przedłużającymi się procedurami, czy to środowiskowymi, czy z brakiem możliwości przyłączenia, a tutaj jeszcze z tej strony dostajemy taką ustawę, która mocno spowolni, wstrzyma rozwój fotowoltaiki w Polsce - alarmowała Marta Głód, dyrektor ds. rozwoju projektów fotowoltaicznych OX2 na antenie TVN24 BiS.

Irena Gajewska, wiceprezeska Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, zaznaczyła, że potrzeba zmian w kwestii ładu przestrzennego nie podlega dyskusji. Dodała jednak, iż gminy powinny mieć więcej czasu na wprowadzenie nowych przepisów w życie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Paniczna reakcja" giełdy na "lex Tusk". "Fatalne prawo, które szkodzi Polsce"

Wyższe rachunki za prąd? Branża OZE alarmuje ws. rządowej ustawy

- To bardzo mało czasu, który przecinany jest kampanią do europarlamentu, w którą samorządowcy też są zaangażowani, a potem ich własną kampanią wyborczą. To nie jest dobry czas na wdrażanie tak zaawansowanej reformy. Nie ma też środków, gminy nie mają środków, są bardzo zadłużone. Ucierpimy wszyscy - zaznaczyła Gajewska.

Zdaniem wiceprezeski Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, dynamika wydawania decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii, spadnie. A to oznacza, że w systemie będzie mniej "zielonego prądu".

To się odbije również na rachunkach za energię. My potrzebujemy OZE, potrzebujemy fotowoltaiki, która była do tej pory szybką ścieżką, by to OZE mieć. W tym momencie znowu robimy stop, spowalniamy całą procedurę, będziemy mieć lukę inwestycyjną, a to bezpośrednio wpłynie na ceny energii elektrycznej - prognozuje Marta Głód.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Branża liczy na to, że senatorowie naprawią sytuację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
WYRÓŻNIONE
maras
rok temu
lobby panelowo- wiatrakowe kwiczy, ci sami ludzie co zarobili już grube miliony na wiatrakach teraz chcą zarabiać jeszcze więcej naszym kosztem na nikomu nie potrzebnej fotowoltaice
Pytamsię.
rok temu
Po co montować więcej paneli, skoro już w dni słoneczne energii jest za dużo i nie jest odbierana z powodu niewydolnej sieci??
Polak
rok temu
Bo rząd zamiast modernizować sieci przesyłowe na co płacimy to rezerwuje moc na przyszłe elektrownie kadrowe
NAJNOWSZE KOMENTARZE (21)
maras
rok temu
jakim cudem odbije się na cenie za energię- prąd skoro cena energii z OZE jest bardzo wysoka- przeciwnie im jej mniej tym prąd będzie tylko tańszy a niestety ale żadnej luki inwestycyjnej nie ma bo farmy fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu ponieważ to jest świetny biznes
maras
rok temu
Prąd drożeje przez idiotyczne i antyludzkie odchodzenie od węgla w energetyce narzucane przez UE bo prąd ma być z paneli i wiatraczków, tylko ,że on tam powstaje tylko jak słońce świeci i porządnie wieje a to jest max 100 dni w roku a co z pozostałym czasem w nocy, w dni bezwietrzne i pochmurne OZE jest bezproduktywne
fotosolaryk
rok temu
ściema fotowoltaiki, wystarczy wspomnieć koszty, brak możliwości korzystania ze "swojej energii", bo trzeba ją przecież wpuścić do sieci, i koszty utrzymania włącznie z co 5-10 letnią wymianą paneli, bo tracą efektywność energetyczną, nabijanie ludzi w butelkę
Kosmos
rok temu
Dzisiejsza najniższa cena prąd (spot) 0.2zl za kWh. Słownie, dwa grosze za kilowatogodzinę.
Marian
rok temu
Prąd to wymysł Szatana.
...
Następna strona