Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
25.10.2019 21:45

Brexit. Macron blokuje decyzję o opóźnieniu

Choć UE zgadza się na przesunięcie brexitu, trwa spór o to, ile czasu dać Wielkiej Brytanii. Francja chce, by opóźnienie było jak najkrótsze i nie zgadza się na odroczenie do 31 stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Emmanuel Macron nie zgadza się na opóźnienie brexitu do 31 stycznia.

W piątek miała zapaść decyzja dotyczące zezwolenia na opóźnienie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Nie zapadła, bo przedstawiciele 27 państw członkowskich muszą ją podjąć jednogłośnie, a Francja sprzeciwia się wyznaczeniu tak odległej daty.

Zdaniem francuskiego prezydenta, brexit powinien być przesunięty najpóźniej na 30 listopada.

Z ostatecznym rozstrzygnięciem Unia wstrzymuje się do przyszłego tygodnia, bo wtedy w brytyjskim parlamencie ma zostać podjęta decyzja o wcześniejszych wyborach, zaproponowanych przez premiera Borisa Johnsona.

- Potrzebujemy jasności. Stoimy wobec pytania, w jakim celu dajemy Londynowi więcej czasu, bo samo to nie jest żadnym rozwiązaniem. Zobaczymy, czy będą te przedterminowe wybory, żeby nie zajmować się fikcją polityczną - powiedziała Amelie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich.

We wtorek wieczorem Izba Gmin co prawda poparła umowę brexitową w drugim czytaniu, ale nie zgodziła się, by prace odbywały się ekspresowo i zakończyły się w czwartek.

Boris Johnson był zmuszony do przesłania szefowi Rady Europejskiej prośby o przesunięcie brexitu. Sam jednak zaznaczył, że jest temu przeciwny.

Po wtorkowym głosowaniu powiedział, że jeśli brexit znów ma zostać odłożony, złoży wniosek o przedterrminowe wybory.

Taki wniosek Johnson złożył w czwartek. Głosowanie ma się odbyć w poniedziałek.

To, że rząd złoży wniosek nie oznacza, że wybory się odbędą. Brytyjski system przewiduje, że rządowy wniosek musi zostać poparty przez 2/3 Izby Gmin (433 głosów), a Torysi Johnsona nie mają nawet połowy.

To oznacza, że wniosek musi poprzeć Partia Pracy. W razie zwycięstwa pomysłu premiera parlament zostanie rozwiązanie o północy 6 listopada. W razie złożenia wniosku o wybory przez opozycję wystarczy zwykła większość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, brexit, wielka brytania
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-10-2019

MANIEKSami chcieli odejść A teraz jakieś kombinacje. Anglicy bez honoru. Odejść czy nie odejść, referendum czy nie .... ile można ten serial oglądać?

26-10-2019

marta31 pazdziernika i wypad z UNI. Angole sie panosza. Dac im kopa w tylek i jazda.

26-10-2019

EhhPo co w ogóle UE mąci i przedłuża termin, poniżając 500 milionów Europejczyków. Termin to 31 października. Wystarczy Izbie Gmin inaczej zadać pytanie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (55)