Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Losik
|

Bruksela wymierzy bolesny cios branży kryptowalut. Mało które się uchowają

31
Podziel się:

Unijne rozporządzenie MiCA i nowe przepisy, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości rynku kryptowalut, mogą drastycznie zmniejszyć liczbę kantorów kryptowalutowych w Polsce. Zdecydowana większość z nich może zniknąć z rynku — twierdzą przedstawiciele branży.

Bruksela wymierzy bolesny cios branży kryptowalut. Mało które się uchowają
Branża kryptowalut spodziewa się fali zamykania kantorów (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Nowe przepisy wynikające z unijnego rozporządzenia MiCA (Markets in Crypto-Assets) oraz polskiej ustawy interpretującej jego zakres mogą znacząco wpłynąć na branżę kryptowalutową — wskazuje branża. Koszty prowadzenia kantorów kryptowalutowych wzrosną, co może doprowadzić do zamknięcia aż 90 proc. z nich.

Kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorców będą zaostrzone wymogi licencyjne oraz konieczność wdrożenia bardziej rygorystycznych procedur KYC (Know Your Customer) i AML (Anti-Money Laundering).

Mateusz Skiba z internetowego kantoru Ari10 podkreśla, że dla mniejszych podmiotów oznacza to wzrost kosztów operacyjnych, które mogą być trudne do udźwignięcia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NetZero Energy w Poznaniu. Rozmowa z Hanną Bogucką

Konsekwencje dla rynku

Według przedstawicieli branży proces zamykania kantorów kryptowalut trwa już od 2022 roku. Wprowadzenie obowiązku uzyskania wpisu do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych oraz obniżenie limitu transakcji okazjonalnych niewymagających weryfikacji tożsamości z 15 tys. euro do 1 tys. euro to tylko niektóre z nowych obowiązków, które dla wielu kantorów okazały się niemożliwe do spełnienia.

Nowe regulacje mogą też wpłynąć na wzrost kosztów dla konsumentów. Szacuje się, że opłaty za wymianę kryptowalut mogą wzrosnąć o 10-30 proc.

Skutkiem ubocznym regulacji, jak twierdzi branża, może być ograniczenie konkurencyjności i dostępności usług kryptowalutowych w Polsce. Rynek ulegnie konsolidacji, a dominować będą większe podmioty, które mają zasoby na dostosowanie się do przepisów. Lokalne kantory stacjonarne czy niewielkie platformy internetowe mogą nie przetrwać.

Globalne wyzwania

Regulacje dotykają także firmy spoza UE, które obsługują klientów z Polski, zmuszając je do dostosowania się do nowych przepisów. Izabela Mazur z Ari10 informuje, że brak zgodności najpopularniejszego stablecoina USDT z nowymi regulacjami skłania wiele platform do ograniczenia handlu nim w Europie.

Przedstawiciele branży zauważają paradoks, że europejskie przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości rynku kryptowalut, mogą ograniczać jego niezależność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Trolek
miesiąc temu
Włodarze naszej kochanej unii nie rozumieją chyba że klienci im uciekną na rynek azjatycki. Jest kilka giełd bez kyc w Azji a przesył z portfeli krypto na giełdy jest niezwykle prosty... Może po prostu wystarczyło by edukować ludzi zwolnić branże z dochodu do 100k euro i pozwolić ludziom się bogacic oraz tracić ... W końcu każdy ma swój rozum
MI F.
miesiąc temu
Politycy to ludzie którzy nie potrafią stworzyć absolutnie nic konstruktywnego. Jedyne co im przychodzi do głowy to zakazać czegoś lub opodatkować to.
Piotr Z.
miesiąc temu
Co to za waluta kojarzy się ze cmentarzem
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
nickmick
miesiąc temu
Jak zwykle socjalistyczna, opiekuńcza UE w akcji. Na wszystkim położyć łapę.
antylewus
miesiąc temu
...paradoks, że europejskie przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości rynku kryptowalut, mogą ograniczać jego niezależność to nie jest żaden paradoks, tylko celowe działanie... członkowie rządzącej w Brukseli neomarksistowskiej Europejskiej Partii Ludowej do której należy PO, to skorumpowani oszuści którzy nigdy nikomu nie pozwolą na niezależność oprócz siebie samych...
Analhista
miesiąc temu
Jasne, wcale nikt nie będzie operował poza jurysdykcją EU. Im bardziej będą komplikować i próbować doić, tym bardziej ludzie będą omijać przepisy. Może kiedyś rządzący zrozumieją, że 5% z bańki chętniej się zapłaci niż 20.... Mniej czasem znaczy więcej , a na pewno przyjemniej dla nas niewolników.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (31)
SOKÓŁ
4 tyg. temu
A czego się spodziewaliście po unijnych marxistach frajerzy? Nie znam ani jednej pozytywnej dla obywateli unijnej regulacji. Unia to marxistowski reżim; nie wiecie tego?
MI F.
miesiąc temu
Politycy to ludzie którzy nie potrafią stworzyć absolutnie nic konstruktywnego. Jedyne co im przychodzi do głowy to zakazać czegoś lub opodatkować to.
Wiemy
miesiąc temu
Koniec wolności. Neokomuna.
Ursulka
miesiąc temu
Tylko i wyłącznie digital euro, digitalzłotówka,itp.Wszystko co nie jest pod unijną kontrolą jest albo będzie zabronione.Za posiadanie bez zezwolenia w domu obcej waluty czy też złota powyżej 100 euro będzie kara, miesiąc grzywny i przez miesiąc.zablokowane wszystkie własne konta i karty płatnicze.Ja Ursula ,Wami to mówię.
Aleksander
miesiąc temu
Nic a nic się nie znam na kryptowalutach i jakiś czas temu dzwonili do mnie w sprawie kryptowalut, mówię im - nie znam się na tym, nie mam tego, a oni dalej z tym swoim wschodnim akcentem, że nie ma czasu, że nic nie tracę, że mogę zyskać ogromne pieniądze, tylko muszę coś tam zainstalować na swoim komputerze, do tego byli strasznie nachalni, namolni i w końcu się wnerwiłem i się rozłączyłem i teraz ilekroć słyszę w mediach słowo kryptowaluty to kojarzy mi się z tymi dziwakami którzy do mnie dzwonili