Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budowlanka ciągle na dużym minusie. GUS podsumował dane o produkcji

76
Podziel się:

Po 12 miesiącach od wybuchu pandemii większość wskaźników gospodarczych wypada bardzo dobrze. Jednym z wyjątków jest produkcja budowlano-montażowa. Pozostaje wyraźnie pod kreską. Jest nawet nieco gorzej niż prognozowali ekonomiści.

Budowlanka ciągle na dużym minusie. GUS podsumował dane o produkcji
Produkcja budowlano-montażowa jest niższa niż rok wcześniej. (Adobe Stock, Tsuboya)

GUS kontynuuje serię publikacji danych gospodarczych. Po bardzo dobrych wynikach pokazujących mocny wzrost płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, pojawiły się dużo słabsze statystyki dotyczące budowlanki.

Podczas gdy produkcja przemysłowa w marcu była o prawie 20 proc. wyższa niż rok wcześniej, produkcja budowlano-montażowa w tym samym czasie spadła o 10,8 proc.

Pocieszający jest jedynie fakt, że dynamika spadku wyraźnie wyhamowała w porównaniu z publikacją sprzed miesiąca. Wtedy zjazd był 17-procentowy. Warto dodać, że od kwietnia 2020 tylko w jednym miesiącu wynik w tym zakresie był dodatni (w grudniu).

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Najnowsze dane nie są wielkim zaskoczeniem, szczególnie dla ekonomistów. Przewidywali spadki produkcji. Choć też trzeba dodać, że średnia prognoz była bardziej optymistyczna. Typowano zjazd o około 9,4 proc. Wynik jest więc o ponad 1 pkt. proc. gorszy.

W stosunku do marca 2020 roku zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 1,7 proc.), ale znacznie większy regres jest wśród podmiotów wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (spadek o 14,1 proc.) oraz zajmujących się budową budynków (o 14,4 proc.).

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w marcu 2021 roku była niższa o 15,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2020 roku spadek o 0,1 proc.), a wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 2,1 proc. (w 2020 wzrost o 11,7 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Tak samo bylo
3 lata temu
W 2007 do poczatku 2009 gdy dawali kredyty frankowe. Byl boom na mieszkania i domy, uslugi i mat budowlane wzrosly nawet o 700% !!! Juz nikt nie pamieta bloczkow z suporeksu czy betonowych po 17 zł za sztuke???? Nagonilo sie jeleni do "wora" a potem wszystko je...ło. Teraz jest tak samo.
Freddie
3 lata temu
Przecież nie wykazują bo są na tarczy.pokorne ciele dwie matki ssie
Radek
3 lata temu
A styropian 100 procent w górę.
Pstryk
3 lata temu
Elektryk mówi że przyjdzie wiosną zrobić instalacje ale nie określił która to wiosna będzie bo roboty ma od metra i może przebierać w inwestorach jak chce. Więc się pytam jaki zastój?
123
3 lata temu
Wczoraj czytałam tutaj że w Polsce jest teraz wielki boom na budowanie,kupowanie nieruchomości,inwestowanie w domy,mieszkania.No to jak w końcu jest?!
...
Następna strona