Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.09.2020 13:51

Budżet 2021 i dług publiczny. Rząd od poniedziałku bierze się do roboty

Zjednoczona Prawica pojednała się w dobrym momencie. Na poniedziałek zaplanowane jest posiedzenie rządu. Rada Ministrów zajmie się wieloma istotnymi projektami, w tym budżetem na przyszły rok i omówieniem strategii zarządzania długiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W poniedziałek rząd zbiera się na posiedzeniu. (Fot: PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy zażegnany. Przynajmniej oficjalnie. W sobotę ogłoszono porozumienie trzech partii wchodzących w skład koalicji. To znacznie ułatwi prace w rządzie, który już w poniedziałek zbiera się na posiedzeniu.

Wśród najważniejszych spraw, którymi zajmie się Rada Ministrów, jest projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Został on już przyjęty w trybie obiegowym pod koniec sierpnia. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że dochody budżetu państwa w przyszłym roku wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł. Oznacza to deficyt rzędu 82,3 mld zł.

Rząd deficyt tłumaczy potrzebą zabezpieczenia środków m.in. na inwestycje, które mają ożywić gospodarkę dotkniętą kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa.

UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Rząd w poniedziałek omówi również strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024, którą przedstawi minister finansów. Można spodziewać się prezentacji przewidywanych efektów realizacji strategii, w tym prognozy zadłużenia i kosztów obsługi długu Skarbu Państwa.

Szef Służby Cywilnej ma zaprezentować także trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2021-2023.

Ministrowie zajmą się także projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzającym rozwiązanie wzorowane na estońskim CIT.

Zgodnie z projektem małe i średnie spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), których roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł i których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, będą mogły skorzystać z przesunięcia poboru podatku w postaci ryczałtu.

Przedsiębiorstwa te będą płaciły podatek CIT w momencie, gdy podjęta zostanie przez wspólników spółki uchwała o podziale zysków. Ma to na celu zachęcanie przedsiębiorców do tego, aby nie wypłacali od razu zysków, a zamiast tego, żeby reinwestowali środki.

Rząd zajmie się także projektem nowel ustaw podatkowych. Prace będą dotyczyć m.in. pomysłu podwyższenia limitu przychodów uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT.

W kontekście walki z pandemią rząd będzie także rozmawiał o kolejnych obostrzeniach w ruchu lotniczym, w tym o liście wyłączającej konkretne kraje, z których i do których będą realizowane połączenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, posiedzenie rządu, budżet 2021, dług publiczny, estoński cit, prawo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2020

kaja556pis ma się wziąć do roboty? a to oznacza jeszcze większe upychanie idotów po spójkach i zadłużanie budżetu? Tak to widzę

27-09-2020

PoloKraj zadłużyli na 60% PKB i dalej chcą zadłużać to jest normalne? Ludzie, kiedy się obudzicie?

27-09-2020

DamianJuż nie ma co rujnować w tym biednym kraju czyli jak dla mnie robota PiS skończona. Pozdrawiam

Rozwiń komentarze (10)