Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
26.11.2019 16:54

Budżet na 2020 r. Rząd pisze go na nowo

Upór Jarosława Gowina i jego zwycięstwo ws. zniesienia limitu 30-krotności przy obliczaniu wysokości składek na ZUS zmusił rząd do ponownego pisania budżetu na przyszły rok. To pierwsze poważne zadanie przed nowym ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Posiedzenie rządu (Fot: PAP/Radek Pietruszka)

- Pracujemy nad projektem nowego budżetu na 2020 r., uwzględniającego zmiany, które nastąpiły w ostatnich dniach – przyznał w rozmowie z PAP wiceminister finansów Tomasz Raczyński.

Urzędnik przyznał, że pisanie nowego budżetu to efekt wycofania się z pomysłu zniesienia limitu 30-krotności przy obliczaniu wysokości składek na ZUS, którego wg założeń miał przynieść budżetowi nawet 7 mld zł. Nowy projekt powstanie w Ministerstwie Finansów kierowanym przez Tadeusza Kościńskiego.

Ostatecznie zniesienia limitu nie będzie, bo twarde "nie” postawił wicepremier i prezes koalicyjnego Porozumienia Jarosław Gowin. Na kilka godzin przed planowanym pierwszym czytaniem reprezentujący wnioskodawców poseł PiS Marcin Horała musiał wycofać projekt spod obrad.

30-krotność ZUS. Gowin: obronię przedsiębiorców, nie umierając. Będę królem życia

Wcześniej pomysł był ostro krytykowany nie tylko przez przedsiębiorców i pracodawców, ale także przez związkowców, co doprowadziła do nietypowego sojuszu w Radzie Dialogu Społecznego, gdzie pracodawcy i związki zawodowe nieczęsto mówią jednym głosem.

Przeciwko projektowi PiS są zarówno pracodawcy, jak i związkowcy
Zniesienie limitu 30-krotności. Takiego sojuszu jeszcze nie było

Brak wpływów z planowanej ustawy może doprowadzić do sytuacji, w której z obietnic premiera o zrównoważonym budżecie na 2020 r. może pozostać niewiele. Wskazują na to choćby słowa polityków obozu władzy, którzy już kilka dni temu przekonywali, że nawet niewielki deficyt nie będzie stanowić problemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet, deficyt, 30-krotność zus, zus, gowin, kościński, rząd, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

Twój nickOficjalnie wyskrobią budżet bez deficytu a w rzeczywistości będzie to wprowadzenie progu ostrożnościowego

26-11-2019

BlondiCo za problem? Matołuszek pożyczy te 7 miliardów w zachodnich bankach. Nie on będzie spłacał długi więc to mu lotto.

26-11-2019

jkkazdy ma kilka zgrzewek piwa

Rozwiń komentarze (7)