Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
15.10.2019 06:15

CBOS: Mniej skarg na pracodawców

Coraz mniej pracowników skarży się na naruszanie swoich praw - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Coraz mniej pracowników skarży się na pracodawców. (Fot: Shutterstock/Firma V)

Jak wynika z badania CBOS, coraz mniej pracowników skarży się na unikanie oskładkowania wynagrodzeń. 90 proc. pracowników deklaruje, że pracodawcy odprowadzają za nich składki ZUS.

Dla porównania, w roku 2008 na unikanie płacenia składek skarżyło się 21 proc. pracowników.

Unikanie, czy niepełne oskładkowanie wynagrodzeń zdarza się najczęściej w sektorze prywatnym, w firmach zatrudniających mniej niż 10 osób.

Oglądaj też: Rynek pracy w Polsce. W tych branżach brakuje pracowników

Zaledwie 2 proc. badanych narzeka na nieterminowe wypłaty wynagrodzeń. Dla porównania w 2003 r. taki problem sygnalizowało 11 proc. badanych.

Za to co 7 badany skarży się na nieodpowiednio opłacaną pracę w nadgodzinach. Problem dotyczy zwłaszcza sektora publicznego, w tym pielęgniarek i policjantów.

Wielu pracowników skarży się za to na ograniczenia swobody zrzeszania się w związki zawodowe. Co czwarty pracownik przyznał, że takiej swobody nie ma. 22 proc. badanych odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

"Z jednej strony może to wynikać z chęci ukrycia, że w miejscu pracy łamane są prawa pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych, a z drugiej - po prostu z niewiedzy" - czytamy w raporcie CBOS.

W badaniu wzięli udział wyłącznie pracownicy najemni. Wykonano je 12-19 września na reprezentatywnej próbie 936 osób.

Tagi: gospodarka, wiadomości, prawo pracy, rynek pracy, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

7uuuA dlaczego nie ma instytucji w której pracodawca może poskarżyć się na pracownika? Mam czarna listę natura wpisuje wszystkich takich agentów (pijakow … Czytaj całość

15-10-2019

NickaMniej skarg, gdyz za to ze pracodawca nie przestrzega terminów i prawa pracy oraz dyskryminuje pracownika dostaje tylko upomnienie. Tak faktycznie … Czytaj całość

17-10-2019

MmmA ja mam super szefa i każdemu takiego życzę.

Rozwiń komentarze (4)