Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Ceny nawozów oszalały. Wiceminister: udało się wyhamować podwyżki

19
Podziel się:

Rolnicy załamują ręce na widok cenników nawozów potrzebnych do upraw. Do tablicy wywoływany jest UOKiK i rząd. Wiceminister aktywów państwowych i prezes Grupy Azoty uspokajają. "Podwyżki udało się wyhamować".

Ceny nawozów oszalały. Wiceminister: udało się wyhamować podwyżki
W rolnictwie dają o sobie znać gigantyczne podwyżki cen nawozów (Adobe Stock, ©Michael Barkmann - stock.adobe.com)

W przyszłym roku dynamika wzrostu cen żywności może być niemal dwukrotnie wyższa niż w tym. Powód? Ceny na rynku nawozów oszalały. O konkretnych podwyżkach pisaliśmy TUTAJ.

W sprawie rosnących cen nawozów Lubelska Izba Rolnicza powiadomiła ostatnio nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). A PSL domagał się wyjaśnień od ówczesnego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.

Głos w dyskusji zabrał właśnie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. W czwartek wskazał na działania Grupy Azoty, czyli jednej ze spółek kontrolowanych przez jego resort. Opublikowała cennik nawozów, co - jak twierdzi Rabenda - uspokoiło marże i pozwoliło wyhamować wzrost cen dla rolników.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

- Dzięki zdecydowanym działaniom Grupy Azoty stabilizującym rynek nawozów udało się wyhamować wzrost cen. Spółki opublikowały cenniki i zachęciły do tego swoich akredytowanych dystrybutorów, co spowodowało uspokojenie marż - tłumaczy wiceminister.

Dodaje, że w sytuacji światowego kryzysu na rynkach gazu, spółki nadzorowane przez resort nie zatrzymały i nie ograniczyły produkcji nawozów.

Prezes Grupy Azoty o problemie

Sytuację komentuje też prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Przyznaje, że obecnie instalacje grupy pracują na niezmienionym poziomie. Ostrzega jednocześnie, że jeżeli cena gazu będzie bardzo drastycznie rosła, trzeba będzie precyzyjnie liczyć rachunek ekonomiczny.

- Jeśli nie będzie ta cena akceptowana na koniec przez rolnika, tak jak inni producenci będziemy musieli podejmować czasami trudne decyzje. Na ten moment produkujemy, myślimy o rynku rolnym bardzo odpowiedzialnie, bo to jest nasz najważniejszy rynek - podkreśla.

Hinc przypomniał, że cena gazu stanowi około 70 proc. ceny nawozów.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO , czy biel tytanowa mają również również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Rolnicy załamani cenami nawozów

- Te podwyżki cen nawozów są tragiczne dla rolników, zasiewów i w efekcie dla ludzi, którzy znów więcej zapłacą w sklepach. To jest czysta bandyterka, tyle można powiedzieć. Rośnie cena pszenicy i od razu wzrastają ceny nawozów - mówi money.pl Tomasz Mucha, rolnik spod Wrocławia.

Nasz rozmówca kilka miesięcy temu płacił za używany przy uprawach zbóż nawóz wieloskładnikowy Polifoska 5 1,5 tys. zł za tonę. Dziś kosztuje on 2,5 tys. zł. Jak wylicza, dobrze widać drożyznę na przykładzie saletry amonowej. Przed rokiem za tonę płaciło się ok 900 zł. Latem tego roku już 1,6 tys. zł, a teraz prawie 3 tys. zł.

- To jest wyrywanie pieniędzy rolnikom. Nie odbiorę sobie tego w skupie pszenicy. Może uda się odzyskać tylko to, co włożyliśmy w uprawę - mówi wzburzony Mucha, który winą za drożyznę obarcza producentów nawozów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Rolnik23
2 lata temu
Ja od lat zamawiam w ontrade.pl i azotowe i wieloskładnikowe i nigdy nie było problemów czy to z produktem, czy z dostawą
Heniek
2 lata temu
Polecam kupować nawóz od sprawdzonego dostawcy, bo ostatnio z Białorusią nie za dobre mamy stosunki więc nie sprowadzimy stamtąd. Jak coś to polecam ontrade.pl tam mają nawet frakcję tłuszczową mocznika, która jest znakomita!
ooo
2 lata temu
a co ma producent nawozów do ceny gazu? Skoro surowiec jest drogi to trudno oczekiwać, że producent będzie dokładał do interesu, żeby Muchę zadowolić. Koniec końców zapłacimy wszyscy w produkcie końcowym. Rolnik też nie będzie miał skrupułów i będzie darł z konsumenta ile się da. Te krokodyle łzy rolników są dziś tylko po to aby jeszcze swoje marże zwiększyć kosztem producentów nawozów.
Jacek a
2 lata temu
Kierować państwem trzeba się na tym znać. Trzeba szanować ludzi (wyborców)
rem
2 lata temu
Podrożały o 70% to ceny wychamowały.