Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Ceny prądu jak enigma. Rząd gra na zwłokę, a Kowalski dalej nie wie, ile zapłaci

45
Podziel się

Planowana nowelizacja ustawy w sprawie cen energii wprowadza kilka znaczących zmian. Jedna z nich wiele mówi o chaosie decyzyjnym w tej sprawie. Firmy energetyczne zyskały czas na dostosowanie się, ale tylko dlatego, że nie ma jeszcze kluczowych dla cen rozporządzeń.

Analizowanie odczytu liczników nic nam nie da. Ciągle nie wiadomo, ile będzie nas kosztowała zużyta w tym roku energia.
Analizowanie odczytu liczników nic nam nie da. Ciągle nie wiadomo, ile będzie nas kosztowała zużyta w tym roku energia. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bDScFXit

Poselski projekt nowelizacji ustawy w sprawie cen energii dookreśla zasady, na jakich rządzący chcą je zamrozić. Jak zapisano, ceny w 2019 r. mają odpowiadać tym zatwierdzonym przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) w taryfie z 31 grudnia 2018 r. Jednym słowem mają nie wzrosnąć. Ważne jest jednak to, że nowelizacja mówi już tylko o mrożeniu cen energii, a nie opłat sieciowych. Te drugie stanowią około 50 proc. wartości rachunku za prąd i tu URE nadal będzie mógł je podnosić.

Zobacz także: Jak zmniejszyć rachunki za prąd

W praktyce jednak nadal nie wiadomo, czy i jakie będą podwyżki. Wszystko dlatego, że projekt wydłuża termin, w którym sprzedawca będzie musiał zmienić umowę z odbiorcą tak, by była ona zgodna z nowymi przepisami.

bDScFXiv

- Najważniejsze jest przesuniecie daty, do kiedy firmy będą miały czas na obniżenie ceny. Poprzednio był to 31 marca, a teraz jest to miesiąc od wejścia w życie rozporządzeń do ustawy - mówi money.pl Rafał Zasuń, ekspert rynku energetycznego z portalu "Wysokie Napięcie".

Oczekiwanie na rozporządzenia

To kluczowa sprawa, bo bez nich nadal nie będzie wiadomo, ile ostatecznie płacić będziemy za prąd w 2019 r. Pierwotnie miały zostać opublikowane na początku roku. Pytaliśmy o termin ich opublikowania w resortach przedsiębiorczości orazenergii, a także w Urzędzie Regulacji Energetyki. Próbowaliśmy również skontaktować się z przewodniczącymi sejmowych komisji energii oraz finansów publicznych. Do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

- Co prawda jesteśmy członkiem zespołu pracującego nad rozporządzeniem, jednak szczegóły dotyczące terminu nie są nam jeszcze znane - mówi money.pl Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE. Pozostałe maile, sms-y i telefony pozostały bez odpowiedzi.

bDScFXiB

- Chyba nikt nie wie, kiedy rozporządzenia się pojawią. Główny problem polega na konsultowaniu ich z Brukselą. To nie będzie łatwe. Wątpię, by KE zgodziła się na regulowanie cen dla biznesu - ocenia Zasuń.

Tymczasem projekt nowelizacji bardzo jasno pokazuje, że ustaloną ceną objęte zostaną wszystkie rodzaje umów o dostawach energii. Nie będzie miało znaczenia, czy za prąd płaci przedsiębiorca, samorząd czy Kowalski.

Kłopoty z KE

Ustalanie sztywnych cen dla samorządów i odbiorców indywidualnych można jeszcze teoretycznie, zdaniem eksperta, podciągnąć pod usługę publiczną. Z przedsiębiorcami nie będzie tak łatwo. - Unijni urzędnicy widzieli tę nowelę, ale to nie znaczy, że ją zaakceptowali - mówi Zasuń.

O co chodzi ze stawkami przesyłowymi? Jak już wspomnieliśmy, zamrożona będzie tylko cena energii elektrycznej, a nie stawki sieciowe. W ocenie prezesa URE zapis zamrażający te stawki zbyt mocno ingerował w jego uprawnienia, dlatego to zmieniono

bDScFXiC

- Prezes URE nadal będzie mógł zatwierdzać nowe taryfy dystrybucyjne i przesyłowe i one pewnie będą nieznacznie, ale jednak wyższe od zeszłorocznych. Urząd reguluje te opłaty dla dostawców nie bez przyczyny. Pozwala im je podwyższyć, kiedy firma wykaże, że poniosła znaczne nakłady na utrzymanie sieci i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw - mówi ekspert.

Czeski film

Sprzedawcy nie wiedzą, kiedy będą musieli zmienić umowy z klientami, bo nie ma rozporządzeń. Nie wiedzą też, ile będą musieli zwrócić za ewentualne podwyżki, bo ustawa zadziała przecież z mocą wsteczną od 1 stycznia 2019 r. (to od tego dnia ceny miały być zamrożone).

Co gorsza ten stan zawieszenia, szkodliwy zarówno dla firm energetycznych jak i ich klientów, może jeszcze potrwać.

bDScFXiD

- Prawdopodobnie rząd będzie teraz grał na zwłokę przed wyborami europejskim. W myśl zasady: potem się zobaczy. Oczywiście mogą rozporządzenia opublikować szybko, ale KE może się nie zgodzić na nie i będzie problem - mówi Zasuń, komentując zapowiedź minister Emilewicz o rychłym pojawieniu się rozporządzeń, do ustawy ws. cen energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDScFXiW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Patriota
2 lata temu
To jest ewidentna dywersja w wykonaniu PIS . W Polsce przestał istnieć rynek energii. Za te wybryki populizmu przyjdzie nam zapłacić i to grubo. Ludzie nie dajcie się omamiać. Ta banda rozwala wszystko za co się bierze. Skłócili nas ze wszystkimi rozwalili system energetyczny prowadzą nas do zagłady.
ekonom23
2 lata temu
PIS=PRL bis. Wtedy też próbowano ręcznie sterować gospodarką. Wszyscy wiemy jak się to skończyło, ale jarek wie lepiej co jest dla nas dobre!!!!
Milujemy ROWN...
2 lata temu
dokładnie w żadnym demokratycznym kraju nie dało sie utrzymać władzy wiecej jak 2 kadencje wiec pis jak by wygrał nie ma rozwiązania wie ze za wszystkie przekręty afery poszli by siedzieć na długie lata musi wyjść z uni pod jakimś pretekstem przejąć sądy zamknąć tvn polsat i gazety GW ocenzurować internet trwa nabór na celników i straż graniczna to jest dziwne bo ukraina wchodzi do nato i max 6lat do UE wiec granicy nie bedzie a tam pracuje połowa mundurówki powinna być bezrobotna wiec nabor jest niepotrzebny a jak wyjdziemy z ue logiczne jest żę ci z naboru bedą stać na nowej granicy z Niemcami twardy brexit z paszportami dla partyjnych
bDScFXiX
obserwator
2 lata temu
Czy partia, która potrafi doprowadzić świetnie prosperującą stadninę koni w Janowie do bankructwa jest w stanie dobrze kierować sektorem energetycznym o całej gospodarce nie wspominając ? To tak jak na premiera państwa powołać burmistrza gminy Brzeszcze. Chęci może i są, ale kompetencje jakby nie takie ... A bankier też jak widać niewiele potrafi.
Hania
2 lata temu
Firma w której pracuję płaciła za prąd miesięcznie ok. 7500zł, za styczeń rachunek - 12800zł. Ale podwyżki oczywiście nie było!!!!
...
Następna strona