Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ceny żywności rosną najwolniej od ponad czterech lat. Drożyzna odpuściła tylko chwilowo

31
Podziel się:

W porównaniu z cenami sprzed roku żywność nieznacznie zdrożała - średnio o mniej niż 1 proc. M.in. z tego względu dane o inflacji pozytywnie zaskoczyły ekonomistów. Ostrzegają jednak, że za sprawą np. cen paliw drożyzna pozostanie z nami w kolejnych miesiącach.

Ceny żywności rosną najwolniej od ponad czterech lat. Drożyzna odpuściła tylko chwilowo
W lutym żywność zdrożała, ale zaniżała inflację. (money.pl, Rafał Parczewski)

W lutym ceny w Polscy były średnio o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu GUS. Ekonomiści spodziewali się nieco większego wzrostu cen. W komentarzach do tych danych wskazują m.in. na ciekawe statystyki dotyczące żywności.

- Ceny żywności rosną najwolniej od października 2016 roku - wylicza Jakub Olipra, ekspert Credit Agricole.

W porównaniu z lutym ubiegłego roku żywność zdrożała średnio o zaledwie 0,6 proc. Podwyżki względem analogicznych danych ze stycznia wyhamowały o 0,2 pkt. proc.

- Wyraźne zmniejszenie tempa wzrostu cen w tej kategorii było związane przede wszystkim z obniżeniem dynamiki cen owoców, warzyw oraz pieczywa. Głównie za sprawą efektów wysokiej bazy sprzed roku - tłumaczy Olipra.

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Ekonomiści PKO BP dodają jednak, że solidny wzrost cen napojów bezalkoholowych (+2 proc. w skali miesiąca w lutym i +3,3 proc. w styczniu) wskazuje, że opłata cukrowa stopniowo znajduje odzwierciedlenie w cenach, a ten trend może być kontynuowany w marcu.

Dodatkowo, nowe statystyki sugerują, że podatek od sklepów wielkopowierzchniowych nie przełożył się istotnie na wzrost cen żywności, podobnie jak opłata "małpkowa" na ceny alkoholu.

Przeciwny wpływ na inflację miał natomiast wzrost dynamiki cen paliw, która zwiększyła się w lutym, co jest związane z utrzymującym się wzrostem cen ropy naftowej na światowym rynku.

"Ceny paliw wzrosły, ale nie tak mocno, jak sugerowały dane ze stacji benzynowych. Ceny ropy sugerują, że paliwa pozostaną w trendzie wzrostowym nie tylko w marcu, ale także w kwietniu (przynajmniej na jego początku)" - oceniają eksperci PKO BP.

Niestety spadek inflacji w lutym nie jest nowym trendem. "W najbliższych miesiącach oczekujemy lekkiego wzrostu inflacji" - prognozuje Jakub Olipra.

Uzasadniana to spodziewanym silniejszym zwiększeniem dynamiki cen paliw, a także wzrostu dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (głównie za sprawą wyższej dynamiki cen mięsa, warzyw oraz pieczywa), które z nawiązką skompensują spadek inflacji bazowej.

"W konsekwencji dostrzegamy ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą inflacja ogółem zmniejszy się w 2021 roku do 2,6 proc. wobec 3,4 proc. w 2020 roku" - szacują ekonomiści Credit Agricole.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
gregor
3 lata temu
Większych bzdur nie czytałem od długiego czasu.
Irena
3 lata temu
Oj,chyba żyjemy w równoległej rzeczywistości.
Zenek
3 lata temu
A to ciekawe, niedawno, ok. miesiąc temu, czytałem na tym samym portalu informację, że jeszcze nigdy ceny żywności nie rosły tak szybko jak obecnie, w czasie pandemii... Może czas się w końcu zdecydować, rosną czy nie? Jeśli dziennikarzynki żałosne nie znajdują zgodnego z prawdą tematu na notatkę, to wymyślają coraz głupsze "info" wyssane z palca. Wstyd, poziom intelektualny tego dziennikarzyny sięgnął dna. I niestety portalu, który nam serwuje te głupoty, też.
Witold
3 lata temu
I to dlatego zlikwidowałem konta w pko. Jacy analitycy takie wiadomości. Kolejny bzdurny z palca wyssany tekst
Tomi
3 lata temu
Ciekawe gdzie? 😂😂
...
Następna strona