Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|

Chińska gospodarka ma się nieźle. Pół miliarda Chińczyków na wakacjach

5
Podziel się:

Spośród największych światowych gospodarek, tylko Chiny mogą liczyć w tym roku na wzrost PKB. Europa wprowadza nowe obostrzenia, a tymczasem chińska gospodarka już otrząsnęła się z pandemii. Świadczy o tym choćby pół miliarda turystów, którzy ruszyli na wakacje.

Chińska gospodarka ma się nieźle. Pół miliarda Chińczyków na wakacjach
Turyści w Pekinie. Przez pierwsze cztery dni wakacyjnego tygodnia, po kraju podróżowało około 425 mln osób (PAP Codzienny, PAP, EPA)

Spośród dziewięciu największych gospodarek świata, osiem skurczyło się w drugim kwartale.

Najbardziej ucierpiały Indie, gdzie produkt krajowy brutto spadł o prawie 24 proc. Niewiele lepiej było w Wielkiej Brytanii, gdzie spadek ten wyniósł 20 proc. Również gospodarki Francji, Włoch, Niemiec, Kanady, USA i Japonii odczuły potężne tąpnięcie.

Jednak Chiny, gdzie rozpoczęła się epidemia koronawiriusa, radzą sobie całkiem nieźle. Gospodarka Państwa Środka urosła w drugim kwartale o 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok wcześniej.

Zobacz także: ZUS kontroluje covidowe świadczenia. Cwaniaków nie brakuje

Również prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na cały 2020 rok są dla Chin łaskawe. Według szacunków MFW inne największa światowe gospodarki znajdą się wyraźnie pod kreską, natomiast Chiny odnotują wzrost PKB o 1 proc.

Wygląda na to, że chińska gospodarka już otrząsnęła się z pandemii. Świadczy o tym choćby pół miliarda turystów, którzy ruszyli na tygodniowe wakacje.

1 października rozpoczął się Złoty Tydzień, w którym Chińczycy świętują powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Ponieważ pandemia Covid-19 w jest w tym kraju już w dużej mierze kontrolowana, duża część obywateli - jak co roku – spędza wakacje podróżując.

Według Ministerstwa Kultury i Turystyki przez pierwsze cztery dni wakacyjnego tygodnia, po kraju podróżowało około 425 mln osób – to 80 proc. zeszłorocznej liczby turystów w tym samym czasie.

Jak podaje Bloomberg, ceny hoteli poszybowały w górę, aplikacje do zamawiania transportu były przeciążone, a bilety wstępu na Wielki Mur Chiński zostały wyprzedane. 

Gwałtowny wzrost aktywności w Chinach podkreśla siłę ożywienia gospodarczego w tym kraju i silnie kontrastuje z resztą świata. Według prognoz światowy przemysł turystyczny straci bowiem co najmniej 1,2 biliona dolarów w 2020 roku, podaje Bloomberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
turystyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
MWmw
4 lata temu
Już dawno pisałem że spowolnienie gospodarcze i kryzys jest na rękę Chiną. Wcale bym się nie zdziwił jak mają na koronawirusa lek lub szczepionkę. A co bardziej prawdopodobne wmówili wszystkim że koronowirus jest bardzo groźny a w sumie tak nie jest i lata sobie wśród ludzi już kupę czasu
Maria
4 lata temu
No jak będą zbyt wolności owi to ich się jesienią covidem przyciśnie.. Bo teraz ciężko byłoby poza sezonem żeby ludzie na górne drogi oddechowe i grypę chorowali
Stop zakupy a...
4 lata temu
Ten wykres pokazuje kto to rozkręcił.
Obywatel
4 lata temu
Wypuścili wirusa, by zarobić, a świat dalej chce u nich produkować. Nie dziwią, że jest jak jest. Brawa dla biznesmenów, którzy potrafią tylko z Chin importować.
Lucek
4 lata temu
No to juz wiemy po co Chinczykom "uciekl" wirus. Po co wojna na karabiny? Wezma nas ekonomiecznie zarzna i poczekaja az przyjdziemy sie pozyczyc...