Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Kolejne niepokojące dane z Chin. Gospodarka na biegu wstecznym

40
Podziel się:

Chiński eksport w czerwcu 2023 r. spadł o 12,4 proc. rok do roku, w przypadku importu odnotowano spadek o 6,8 proc. To kolejne dane ekonomiczne z Chin sugerujące, że tamtejsza gospodarka ma spore problemy.

Kolejne niepokojące dane z Chin. Gospodarka na biegu wstecznym
Przewodniczący Chin Xi Jinping (Getty Images, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Te dane są znacznie gorsze niż prognoza, która w przypadku eksportu zakładała spadek o 9,5 proc., a importu o 4 proc. W czerwcu odnotowano najmocniejsze osłabienie chińskiego eksportu od trzech lat, czyli od początku pandemii COVID-19.

Czwartkowe dane to kolejne wieści z Chin, które pokazują, że tamtejsza gospodarka przeżywa poważne problemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełom na linii USA-Chiny? “Podejrzanie dobra atmosfera”

Cała opowieść o tym, że Chiny mają się dobrze, to "maskarada"?

W poniedziałek poznaliśmy dane o inflacji w Chinach w czerwcu, która wyniosła 0 proc. Odczyt ten sprzyja komentarzom, według których w Chinach występuje ryzyko deflacji. Ma to być też kolejny argument za obniżką stóp procentowych, aby stymulować zamierający popyt.

Spowolnienie w chińskiej gospodarce, gdy spodziewano się pocovidowego ożywienia, zdaniem wielu ekspertów obnaża fundamentalne problemy kraju, który coraz bardziej pogrąża się w mrokach autorytaryzmu.

Ruchir Sharma z "Financial Times" zasugerował nawet w swoim komentarzu, że "cała opowieść o ożywieniu chińskiej gospodarki to maskarada, która ma przesłonić fakt, że model rozwoju oparty na stymulowaniu gospodarki przez emisję długu nigdy nie był możliwy do utrzymania, a teraz po prostu się wyczerpuje".

"Coś gnije i śmierdzi w chińskiej gospodarce, ale nie oczekujcie, że dowiecie się tego od analityków z Wall Strett" – stwierdził Sharma.

Jak wskazał, przez lata głównym motorem napędowym chińskiego wzrostu był sektor nieruchomości, w którym nowe inwestycje finansowano za pomocą długu. Teraz to źródło się wyczerpuje. W tym kontekście szczególnym problemem staje się chińska demografia. Sami przedstawiciele Komunistycznej Partii Chin przyznali, że Chińczyków z roku na rok będzie coraz mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Lukson
8 miesięcy temu
Dane o eksporcie to tylko fragment obrazu. Jak wyglądają dane o konsumpcji na ich rynku wewn.?
Kick
10 miesięcy temu
W krajach cywilizowanych (klientach Chin) ludzie nakupowali już sobie po kilkanaście kabelków USB. I wiecej nie potrzebują. Pendrajwów już się nie używa. Nie ma już co kupować. Nie ma już pociągających-niepotrzebnych gadżetów. Konsumpcja opada odwrotnie proporcjonalnie do średniego wieku obywatela. Tj. emeryci nie pożądają kupować bezsensownych zabawek. Indie to przyszłość. Indie to wzrost. Indie to niezaburzona demografia. Indie to nienajparszywszy ustrój. Indie to potencjał produkcji i konsumpcji. Indie to równowaga między pożądaniem dobrobytu z jednocześnie akceptacją biedy. Najbliższa dekada to Indie.
TIM
10 miesięcy temu
Chyba cały świat i Europa zaczęli produkcję we własnych krajach dlatego Chinole zwalniają z eksportem. Czas najwyższy odciąć się od tanich chińskich śmieci produkowanych na masowa skalę z materiałów słabej jakości. W Europie można taniej produkować niż w Chinach tylko trzeba chcieć
Moni
10 miesięcy temu
Nareszcie są na minusie Teraz jeszcze wprowadzić 30 % cła na wszystko co wysyłają
marcin g
10 miesięcy temu
proponuje przestać kupować chiński szajs na alidrogo, ten badziew nie jest warty wspierania ruskich przez chiny
...
Następna strona