Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego. Co się dzieje z dniami wolnymi?

1
Podziel się:

Choroba w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego może przytrafić się każdemu pracownikowi. W takim momencie wiele osób zastanawia się, czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy. Co dzieje się w sytuacji, gdy zachorujesz w trakcie urlopu? Dowiedz się, czy możesz wykorzystać zaległy urlop w późniejszym terminie.

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego. Co się dzieje z dniami wolnymi?
Co, jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Powinien on niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po potwierdzeniu jego choroby, wystawi zwolnienie lekarskie. (unsplash)

Czy można iść na zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Jeżeli pracownik zachoruje przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, najpóźniej dzień przed jego rozpoczęciem, wtedy sytuacja jest prosta. Wówczas pracownik musi powiadomić o zaistniałej sytuacji pracodawcę, natomiast pracodawca zobowiązany jest przenieść urlop wypoczynkowy na późniejszy termin.

Co, jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Powinien on niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po potwierdzeniu jego choroby, wystawi zwolnienie lekarskie. Następnie pracownik powinien jak najszybciej dostarczyć dokument pracodawcy.

Warto wiedzieć, że w przypadku L4 i niezdolności do pracy, pracodawca nie ma prawa udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Dlaczego się tak dzieje? L4 z powodu choroby, a tym samym niezdolności do pracy, uniemożliwia wykorzystanie urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. Niedopuszczalne jest więc wyrażenie zgody na wolne w momencie, gdy pracownik posiada zwolnienie lekarskie. 

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy?

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik ma prawo do corocznego nieprzerwanego urlopu, za który przysługuje mu prawo do wynagrodzenia. Urlop wypoczynkowy może być zaś przerwany wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach. Mowa tu o sytuacjach, takich jak:

  • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywanie ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie przez czas do 3 miesięcy,
  • urlop macierzyński.

Wobec tego, jeżeli problemy zdrowotne pracownika pojawią się w czasie trwania jego urlopu wypoczynkowego i jednocześnie otrzyma on zwolnienie lekarskie, wówczas jego urlop ulega przerwaniu. W takim przypadku pracownikowi przysługuje możliwość wykorzystania pozostałej części urlopu w innym terminie dogodnym zarówno dla niego, jak i dla pracodawcy. Co więcej, pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu od lekarza, które przerwało urlop, przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Oznacza to, że po zakończeniu L4, urlop wypoczynkowy nie zostaje automatycznie wznowiony. Aby móc uzyskać urlop po zwolnieniu, pracownik musi ponownie złożyć stosowny wniosek i poczekać na udzielenie zgody przez pracodawcę. 

Ponadto urlop, który nie został wykorzystany w danym roku kalendarzowym, nie przepada, a przechodzi na rok kolejny. Urlop ten należy jednak wykorzystać do 30 września następnego roku. 

Czy opieka nad chorym dzieckiem przerywa urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy zgodnie z przepisami może być przerwany jedynie w wyjątkowych, wyżej wymienionych sytuacjach. W związku z tym urlop z powodu choroby dziecka nie przerywa urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku pracownikowi nie przysługuje również prawo do zasiłku opiekuńczego za okres choroby dziecka. Za okres urlopu natomiast pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. 

Pracownik może złożyć wniosek do pracodawcy o przesunięcie urlopu z powodu choroby dziecka, jeżeli jednak urlop już się rozpoczął, a choroba dziecka wystąpiła w czasie jego trwania, pracodawca nie ma obowiązku udzielania zgody na przesunięcie terminu wolnego. 

Urlop bezpłatny a chorobowe

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym, co oznacza, że w czasie jego trwania pracodawca nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne pracownika. Jednocześnie wynika z tego, że okres ten jest zawieszeniem stosunku pracy, a więc przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. Nawet jeśli pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu, nie przysługuje mu prawo do wynagrodzenia, do zasiłku z powodu choroby, zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego czy świadczenia rehabilitacyjnego.

Na wniosek pracownika, pracodawca może cofnąć urlop bezpłatny, jednak zgodnie z prawem, nie ma on takiego obowiązku. Jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby będzie trwała nadal po zakończeniu bezpłatnego wolnego, wtedy pracownikowi będzie przysługiwać zasiłek chorobowy za okres po zakończeniu przerwy spowodowanej urlopem bezpłatnym. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
don vito
2 lata temu
Jestem ciekaw jaki byłby kodeks pracy gdyby zus (ubezpieczyciel taki sam jak komunikacyjny) płacił by od 1 dnia choroby. Co by było gdyby ubezpieczyciel OC auta płacił by od 3 stłuczki tak jak zus tylko od 34 dnia choroby