Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Co dalej z mediacjami w sprawie Elektrowni Jaworzno? Tauron przedstawia nowe informacje

19
Podziel się:

Firma Rafako zerwała w poniedziałek mediacje w sporze wokół bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno III. Informację o tym przekazała spółka Tauron Wytwarzanie, która zarządza siłownią. Rafako było generalnym wykonawcą bloku.

Co dalej z mediacjami w sprawie Elektrowni Jaworzno? Tauron przedstawia nowe informacje
Elektrownia Jaworzno. Tauron: Rafako zerwało mediacje (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Tauron poinformował, że Rafako zerwało mediacje toczące się przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Zarazem jak przekonuje spółka Tauron Wytwarzanie, do której należy elektrownia w Jaworznie, pozostaje otwarta na negocjacje. Deklaruje też wsparcie dla pracowników i podwykonawców Rafako.

Spór o blok węglowy

Tauron i Rafako od miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu bloku III. W ubiegłym tygodniu Tauron Wytwarzanie wezwało Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań.

Jednak generalny wykonawca w całości kwestionuje te żądania. Zapowiedział też, że zamierza złożyć wniosek o upadłość. W piątek z kolei Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł. Obie firmy uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Połowa energetyki stanęła. "Ryzyko blackoutu coraz bardziej teoretyczne"

Do sprawy zdążył się też już odnieść premier. – Myślę, że kierownictwo i jednej, i drugiej firmy powinno się uderzyć w pierś. (...) To błędy po stronie kierownictwa, w jednej i drugiej firmie, doprowadziły do takiego klinczu – stwierdził na antenie RMF24 Mateusz Morawiecki.

Tauron mówi o "błędach projektowych"

Prezes Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński, cytowany w komunikacie spółki, przekazał, że w poniedziałek blok pracował z mocą 850 MW, czyli zgodnie z zapotrzebowaniem Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jednak – w jego ocenie – usunięcie wad projektowych jest istotne dla poprawienia sprawności oraz ekonomiki pracy bloku.

Błędy projektowe układu kotłowego powodują szlakowanie oraz tworzenie się spieków, co w konsekwencji przekłada się na ograniczenie dyspozycyjności bloku – zaznaczył Trajan Szuladziński.

Tauron tłumaczy, że wystosowane do Rafako wezwanie do zapłaty wynikało z zapisów kontraktowych, dotyczących budowy bloku w Jaworznie. W ocenie państwowej spółki zidentyfikowane przez właściciela wady jednostki nie zostały dotychczas naprawione przez generalnego wykonawcę.

Awaria nowego bloku w Jaworznie

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW Tauron uruchomił z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został jednak wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa.

Jednostkę ponownie uruchomiono – również z opóźnieniem – w końcu kwietnia 2022 r. Następnie blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Jędrzej
11 miesięcy temu
Nie wiemy na jaki Węgiel był projektowany i budowlany ten Blok!? Ale wydaje się że na węgiel z pobliskiej kopalni czy pobliskich kopalń,!? Znam tylko węgiel z kopalni Janina ,- to Trudny węgiel przy spalaniu!!
Wojciech
rok temu
Dziwne to, że pomimo 110 wad konstrukcyjnych, wykonawczych i projektowych - które z zasady dyskwalifikują użytkowanie czegokolwiek, o bloku energetycznym nie mówiąc, ten jednak działa. Dziwne - co nie 🤔. Niech Tauron ogłosi listę tych błędów żeby każdy mógł wiedzieć czego się czepiają, co mają do ukrycia ? A swoją drogą to nikt o zdrowych zmysłach nie sika do baku licząc na to, że auto pojedzie. Osobiście śmierdzi mi to kolejną aferą obliczoną na zatopienie Rafako. Kto wtedy będzie serwisował pozostałe kotły ich produkcji w Polsce i za ile 🤔🤔 czyżby Niemcy 🤔
Lelek
rok temu
Kto dał zgodę aby prezes Morawieckiego atakował prezesa od Sasina i domagał się odszkodowania?
Dante
rok temu
W zasadzie Rafako ma rację. Jak kupujesz Mercedesa to nie lejesz do niego diesla od handlarza tylko ze stacji .
edi
rok temu
Czy w Polsce nic nie można zrobić dobrze? Układy i amatorszczyzna jak u wschodnio poludniowego sąsiada.