Notowania

gospodarka
14.08.2019 06:29

Coraz więcej cudzoziemców chce pracować w Polsce

W I półroczu tego roku padł rekord wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Coraz więcej obcokrajowców planuje też zostać w Polsce na stałe - pisze "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
217,3 tys. pozwoleń na pracę wydano w pierwszym półroczu 2019 roku. (Fot: Artur Sasik/ EAST NEWS)

217,3 tys. pozwoleń na pracę wydano w pierwszym półroczu 2019 roku. To o jedną piątą więcej, niż rok wcześniej. Rośnie też liczba cudzoziemców objętych polską skłądką emerytalną w ZUS - pisze "Rzeczpospolita".

Największa grupa obcokrajowców, którzy chcą pracować w Polsce to obywatele Ukrainy. W pierwszym półroczu tego roku otrzymali oni trzy czwarte wszystkich wydanych zezwoleń na pracę. O 27 proc. więcej, niż rok wcześniej.

- Polska w oczach Ukraińców jest na tyle atrakcyjnym rynkiem pracy, że coraz częściej chcą tu przyjeżdżać na dłużej - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia OTTO w Europie Środkowo-Wschodniej.

Oglądaj też: Nie ma komu czereśni zbierać. Ekspert: "Wciąż posiłkujemy się pracownikami z Ukrainy"

Rosnącej liczbie pracujących w Polsce cudzoziemców sprzyja zmiana w przepisach, która ułatwiła ubieganie się o pozwolenie na pracę i pozwoliłą na łatwiejsze przedłużenie pobytu po 3 miesiącach pracy.

- To szansa, by docelowo zbudować bazę pracowników cudzoziemskich, wykorzystując w pełni ich kompetencje choć na razie nie wiemy, czy ten wzrost liczby zezwoleń się utrzyma - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

AureusA może tak zapewnić pracę Polakom a nie ściągać obcą siłę roboczą ?? Ale w sumie po co przecież polski pracownik jest zbyt drogi dla … Czytaj całość

14-08-2019

nikijak naucza sie języka polskiego mogą przyjeżdżać ale niech zarabiają mniej od Polaków. Polak za granicą też zarabia mniej od obywatela kraju do … Czytaj całość

14-08-2019

Polisz EkonomistBrawo PIS !!! Niskie place to kamien wegielny naszej gospodarki . To wlasnie dzieki niskim placom nasz PKB rosnie i jestesmy Zielona Wyspa . … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)