Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Coraz więcej dłużników wśród emerytów. Jest gorzej, odkąd trudniej im dorabiać

22
Podziel się:

Najbardziej sumienni klienci to osoby powyżej 65 roku życia, bo spłacanie zobowiązań jest dla nich kwestią honoru? Tak się zwykło przyjmować, ale dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK dowodzą, że wcale niekoniecznie tak jest.

Coraz więcej dłużników wśród emerytów. Jest gorzej, odkąd trudniej im dorabiać
Wśród najstarszych niesolidnych dłużników dominują kobiety, ale rekordzistami są mężczyźniPusty portfel (Pixabay)
bETRAGZN

Z raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK wynika, że osoby w wieku minimum 65 lat odpowiadają za ponad jedną czwartą przyrostu przeterminowanych zobowiązań. Chodzi o nieuregulowane w terminie rachunki i raty kredytowe.

Na koniec listopada 2020 r. prawie 388 tys. seniorów miało 10,4 mld zł nieopłaconych na czas zobowiązań. Średnio na osobę to 26 tys. 817 zł, czyli o 10 proc. więcej niż w grudniu 2019 r., ale jednocześnie o 2,5 tys. zł (9,4 proc.) mniej niż wynosi średnia dla wszystkich. Najstarsi przyznają, że w pandemii nadal pomagali rodzinie, ale wielu z nich nie mogło dorabiać – informuje PAP.

Przybywa nierzetelnych płatników

bETRAGZP

W grupie seniorów przybyło też najwięcej (21,7 tys.) nierzetelnych płatników. Drugie miejsce zajęli 45-54-latkowie (18,2 tys. nowych osób z problemami w rozliczeniach). Są też grupy wiekowe, w których posiadających przeterminowane zobowiązania ubyło. 18-34 latków z zaległościami na koniec listopada 2020 r. było o ponad 26 tys. mniej niż po 2019 r.

Zobacz także: Natychmiastowa wykonalność. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Seniorzy najrzadziej deklarują, że brakuje im w ciągu miesiąca pieniędzy na płacenie bieżących zobowiązań. Mówi o tym 34 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród ogółu badanych, we wszystkich kategoriach wiekowych - 41 proc.

bETRAGZV

Nie w każdym domu jest jednak tak dobrze. Ponad połowa (55 proc.) seniorów deklarujących kłopoty w comiesięcznym wiązaniu końca z końcem wskazuje, że główną tego przyczyną są za niskie wpływy. Niemal co piaty ankietowany, mówi też, że w tarapaty wpędza go finansowa pomoc udzielana najbliższym (18 proc.).

"Restrykcje sanitarne również uderzyły w portfele grupy 65+, bo co piątemu (21 proc.) pandemia odebrała możliwość dorabiania do emerytury i renty" – powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Największy dług, sięgający blisko 35 mln zł, należy do 65-latka z Łódzkiego. Średnio na osobę 65+ przypada 26,8 tys. zł nieopłaconych zobowiązań.

bETRAGZW

Mimo wszystko to najsolidniejsza grupa pożyczających

Faktem jest jednak, że nadal udział niesolidnych dłużników wśród najstarszych Polaków należy do najniższych w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Kłopoty z terminowymi rozliczeniami ma 5,8 proc. osób 65+, czyli co siedemnasta. Lepiej jest jedynie w najmłodszym pokoleniu 18-24 latków, gdzie udział osób, które mają problemy z opłacaniem rachunków i rat wynosi 4,8 proc., w pozostałych jest zdecydowanie wyższy.

Najgorzej wypada grupa 45-54 latków, gdzie nie radzi sobie już 12 proc., czyli co ósma osoba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETRAHaq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Radziu
7 miesięcy temu
A potem problem bo już nie stać na prawnika. Taniej i rozsądniej jest skorzystać z oferty firm oddłużajacych, bo one potrafią wynegocjować zmniejszenie wysokości zadłużenia u wierzyciela. Ale osoby starsze nie wiedzą nawet, że są takie firmy. Polecam kancelarię splacamswojedlugi.pl dzwonią i zmniejszają długi
Anna72
10 miesięcy temu
Mam siedemdziesięcioletnią mamę z niską emeryturą. Emeryturę pobiera w banku, nie podam nazwy...Szlak mnie trafia, bo za każdym razem kiedy przychodzi, Pani oferuje mamie kredyt! Żeby bylo jasne, jeden już ma, za namową pracownika tegoż banku i myślę, że za życia go nie spłaci. Ale za każdym razem pracownicy namawiają Ją do zwiększenia kredytu. Mama nie używa karty kredytowej, bo sobie nie radzi, na pierwszy rzut oka po rozmowie, widać, że to osoba schorowana. Jakich ludzi zatrudniają banki? Bez skrupułów wciskają starszym ludziom kredyty, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Jest to obrzydliwe, wstydźcie się pracownicy banków!!!
Fama
11 miesięcy temu
Pewnie ,jak na 80 latka lub 70 latka ktos w banku bierze pozyczke o ktorej on nic nie wie to wszystko jest jasne !, Kto w tych bankach pracuje aby tak beszczelnie naciagac starsze osoby?Gdzie jest policja,prokuratura? Pozwalaja bezpiecznie okradac ludzi ,a wystarczy tylko sprawdzic dane czy ta osoba bedzie wyplacalna.Chyba ze bankowcy maczaja w tym palce!
bETRAHar
Emeryt za 25l...
11 miesięcy temu
Przykład z życia wzięty Osoba zarabiająca ok 10% więcej niż obowiązująca równolegle najniższa krajowa. Dziś będąc na emeryturze otrzymuje 20% netto niższe świadczenie niż obowiązująca obecnie najniższa krajowa.
Zło
11 miesięcy temu
Kredyt to zło.
...
Następna strona