Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Polacy bez oszczędności. Tylko co trzeci ma na czarną godzinę więcej niż 5 tys. zł

21
Podziel się:

Blisko jedna czwarta Polaków deklaruje, że nie ma oszczędności, a jeśli już posiadają, to nie są to pieniądze zapewniające bezpieczeństwo w razie trudności finansowych. 35 proc. Polaków uważa, że za odłożone pieniądze może się utrzymać miesiąc.

Polacy bez oszczędności. Tylko co trzeci ma na czarną godzinę więcej niż 5 tys. zł
Blisko jedna czwarta Polaków deklaruje, że nie ma oszczędności (Pixabay)

Krajowy Rejestr Długów sprawdził, jakimi oszczędnościami dysponują Polacy. Blisko jedna czwarta (24 proc.) respondentów deklaruje, że nie ma oszczędności. Więcej niż co dziesiąta (11,5 proc.) osoba trzyma na czarną godzinę mniej niż 1 tys. zł. Od 1 tys. do 4,9 tys. zł ma 17 proc. Polaków, a prawie jedna trzecia deklaruje oszczędności wyższe niż 5 tys. zł - informuje PAP.

Większości respondentów odłożone pieniądze wystarczą na utrzymanie w okresie krótszym niż pół roku w sytuacji nagłej utraty pracy. Z kolei jedna czwarta badanych twierdzi, że po utracie pracy byłaby się w stanie utrzymać przez trzy miesiące, a niemal co piąty (18 proc.) ma zapewnione finansowanie na miesiąc, a 17 proc. do pół roku. Jedynie 13 proc. Polaków w wypadku nagłej utraty pracy jest w stanie utrzymać się z oszczędności ponad rok.

W pandemii trudniej oszczędzać

Niemal 52 proc. badanych nie gromadzi oszczędności w pandemii. Dla blisko 2/3 z tej grupy głównym powodem są zbyt niskie dochody. Blisko co dziesiątą osobę przed oszczędzaniem powstrzymuje konieczność pokrycia dużych aktualnych wydatków. W grupie nieoszczędzających w obliczu koronawirusa są też osoby, które nie obawiają się o swoją sytuację finansową (17 proc.) albo nie przewidują negatywnych skutków pandemii dla swojego portfela (13 proc.).

Zobacz także: Natychmiastowa wykonalność. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Z kolei co dziesiąty deklaruje, że posiada już wystarczające środki na wypadek sytuacji kryzysowych, a 9 proc. respondentów liczy na możliwość zwrócenia się po pomoc w razie problemów finansowych do rodziny czy znajomych.

Autorzy badania zaznaczyli, że pandemia i związana z nią chęć oszczędzania najczęściej powstrzymała Polaków przed wyjazdem na wakacje lub zmusiła do przełożenia go na późniejszy termin - wskazał tak więcej niż co trzeci badany (34,5 proc.).

Aby zaoszczędzić, co piąty Polak zrezygnował lub przełożył na później remont mieszkania lub domu, a blisko co dziesiąty wycofał się z planów zakupu samochodu czy wyprawienia uroczystości rodzinnej, jak wesele czy komunia. Pandemia zmieniła też decyzję 4 proc. badanych odnośnie kupna mieszkania lub domu.

Ogólnopolskie badanie "Barometr oszczędności" przeprowadziła w drugiej połowie października 2020 roku firma IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Michu
3 lata temu
U mnie teściowie mają, szwagier ma (dużo + odprawa mieszkaniowa z wojska 350tys- oficer, mieszkanie wawa, dom pod wawa), brat ma ( 2 mieszkania, dom rodzinny), ojciec nie ma. Brat musi mnie spłacić ok 250tys zł. Inny szwagier ma dużo, biznes, mieszkania w wawie 2szt i miejsca postojowe wynajmuje (5), dom pod Warszawa. W bloku na 38 mieszkań na pewno z 7-10 rodzin ma 100tys zł odłożone, bo dobra praca albo biznesy, stoją i mini i bmki i audi, motocykle wszystko ładne. Część sąiadów oczywiście ledwo przędzie. Moim zdaniem % w co 4 domu jest min. 100tys oszczednosci- tam gdzie 2 osoby pracują jest dobrze. Teraz o pracownika dobrego trudno i trzeba dobrz płacić. Nawet kiepski zabiera sie za granicę. Ja mam mieszkanie za gotówkę 60m i 120tys zł oszczędnosci z żoną, rok temu byłem na debecie 24tys w banku i 0 na koncie bo wykańczałem mieszkanie.Bank oddane. + spłata rodzinna to ok 370tys mam. Miesięcznie ok 8-10tys odkładamy z żoną. Alby bywa że i 4tys tylko. Żona na poprzednie mieszkanie kredyt frankowy ok 130 tys zł jeszcze do oddania. Rata ok 600-700zł, za wynajem zostaje po podatku ok 870-880zł. Czyli rata się pokrywa z wynajmu.
Dziadek.
3 lata temu
Młodzi, musicie postępować tak, jak chceszkupić samochód , musisz mieć pieniądze na dwa samochody. Inaczej będziesz się zadłużał, bez poamiętania. A reklama jest tylko dla firm, nigdy nie patrz na reklamę, jak na zachętę kupna.Nie trzymaj pieniędzy w Banku, bo cię okradną.Państwo nie może wiedzieć, ile masz pieniędzy, bo podniesie podatki i tak postępuje.
j3baćPis
3 lata temu
niestety, urząd skarbowy działa w tak k%rewski sposób, plus komornicy, którzy ściągają kasę za np. mandaty sprzed ponad 10 lat, których nawet nie ma jak wyjaśnić po takim czasie... to co się dziwić. Tak szczerze, to nie zamierzam nawet 10k mieć odłożonych w banku. Tylko akcje i inne rozwiązania, które sprawią, że żadne k^rewski polskie instytucje mi tego nie odbiorą tak łatwo.
kamaraden
3 lata temu
gdyby teraz się okazało ze każdy musi spłacić swoje zobowiązania finansowe to połowa się wiesza a reszta pod mostem tak nam zapewniono w demokracji dobrobyt brud smród i ubóstwo rozdawnictwo i podatki
terminator
3 lata temu
Jest dużo chętnych do przytulenia naszych oszczędności i majątków i szlag ich trafia że nie mogą tego robić jawnie i bez kary . Pilnujmy więc każdego grosza i każdej grudki swojej ziemi...
...
Następna strona