Notowania

gospodarka
11.10.2019 15:08

Coraz więcej Szkotów za wyjściem ze Zjednoczonego Królestwa

Gdyby referendum niepodległościowe odbyło się dziś, większość Szkotów zagłosowałaby za wyjściem ze Zjednoczonego Królestwa - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Większość Szkotów za niepodległością.

Jak podaje agencja Reutera, to pierwsze od marca 2017 roku badanie, w którym zwolennicy niepodległości Szkocji mają większość.

46 proc. badanych odpowiedziało, że w referendum zagłosowałoby za odłączeniem szkocji od Zjednoczonego Królestwa. 43 proc. była przeciwko.

Po wyłączeniu badanych bez wyrobionego zdania oraz niezamierzających głosować daje to przewagę 52 do 48 proc. na rzecz zwolenników szkockiej secesji.

Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

"W związku z ubiegłotygodniową wizytą (nowego premiera Wielkiej Brytanii) Borisa Johnsona w Edynburgu przeprowadziłem sondaż wśród Szkotów, by zmierzyć poziom poparcia dla drugiego referendum niepodległościowego i wybadać opinie co do samej niepodległości (Szkocji)" - napisał na stronie internetowej autor badania, Lord Ashcroft.

Ashcroft jest politycznym przeciwnikiem nowego premiera Wielkiej Brytanii. Jest członkiem rządzącej obecnie Partii Konserwatywnej.

Zdaniem premiera Johnsona, swestia pozostania Szkocji w strukturach Wielkiej Brytaniizostała wyjaśniona w roku 2014, kiedy to w referendum niepodległościowym szkoci zagłosowali przeciwko wyjściu.

Jednak, jak twierdzi szefowa rządu autonomicznego Nicola Sturgeon, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sytuacja diametralnie się zmieni, i nowe referendum dałoby Szkotom szansę na to, by moli "obrać swój kurs i wybrać swoją przyszłość".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, brexit, szkocja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-08-2019

lord kox..i czas na zjednoczenie Irlandii..

06-08-2019

HeheI zamiast Wielkiej Brytanii zostanie mała zakompleksiona Anglia

07-08-2019

Polak u UKBrexit to nieporozumienie. Tu wszystko drożeje na potęgę. Premier UK, jest niepoważny chcąc wyjść bez umowy. Oj będzie się działo w Halloween.

Rozwiń komentarze (4)